אח הנרצח בפיגוע בברקן: "המחבלים צוחקים עלינו - חייבים הרתעה"

טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי, התייחס להפגנה נגד מדיניות הממשלה: "זה לא יחזיר את אחי, אך אם נציל משפחה אחת זה כמו להציל עולם ומלואו". מחר הוא ייפגש עם רה"מ נתניהו

ההסלמה בשטחים: טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע באזור התעשייה ברקן, התייחס הבוקר (ראשון) להפגנה שנערכה אמש בכיכר רבין נגד מדיניות הממשלה: "יצאנו להפגין כדי לבקש התרעה כי כרגע המחבלים צוחקים עלינו וממשיכים לעשות פיגועים". חג'בי אמר את הדברים בתוכנית "בוקר אור", והוסיף: "את אח שלי זה לא יחזיר, אך אם נצליח להציל משפחה אחת כזאת זה כמו להציל עולם ומלואו". מחר בבוקר צפוי חג'בי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

חג'בי הסביר כי "אתמול הגענו לזעוק ולצעוק בשם כל המשפחות השכולות ובשם כל הנפגעים בפעולות האיבה שלא יכולים לצעוק. הזעקה שלנו נובעת מכך שלא ניתן לחיות ככה יותר, לא יכול להיות שבן אדם יצא מהבית שלו לעבודה ולא יחזור - זה חייב להיפסק". לדבריו, "ההתרעה חייבת לבוא לידי ביטוי בהריסת בתי מחבלים וגירוש משפחותיהם, כי כרגע אחרי כל פיגוע שהם עושים הם מקבלים כסף וזוכים לתמיכה מחמאס".

 טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע בברקן
 

טל חג'בי, אחיו של זיו חג'בי שנרצח בפיגוע בברקן (חדשות עשר)

 

נוסף על כך, התייחס חג'בי לרגע שבו נודע לו על חיסול המחבל שרצח את אחיו: "קיבלתי את הבשורה ברגע שנחתתי בנתב"ג - הרגשתי שחיכו לי וזה מצמרר". לדבריו, "לא מדובר בסגירת מעגל, אלא בחצי נחמה ובשמחה מהולה בעצב". עוד ציין כי "עדיף שהמחבל חוסל כי המשפחה לא הייתה יכולה להתמודד איתו בבית משפט".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שהשתתף בתוכנית התייחס למדיניות הממשלה: "אנחנו צריכים למחוק את הדרקטיבה שהביאה להסכמי אוסלו. בזמן שאנחנו מחנכים ל'שמע ישראל' הם מחנכים לטבח ביהודים''. יוגב הוסיף כי "מדינה פלסטינית לא הייתה ולא תהיה לעולם". על השאלה מדוע ממשלה כ"כ ימנית לא מצליחה להתמודד עם המצב הביטחוני אמר: "אנחנו מתנגדים למצב הנוכחי, אך נשארים בתוך הממשלה כדי להשפיע על הנעשה".

כ-300 בני אדם השתתפו אמש בעצרת בכיכר רבין שבתל אביב שאורגנה על ידי משפחותיהם של קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, שנרצחו לפני כחודשיים בפיגוע הירי באזור התעשייה בברקן. זאת במחאה על "המדיניות הרופסת של מקבלי ההחלטות בטיפול בטרור".

 מחאה בכיכר רבין
 

מחאה בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

מארגני העצרת בירכו על תפיסת המחבל אשרף נעאלוה, כחודשיים לאחר שביצע את הפיגוע, אך הוסיפו כי מדובר בצעד ראשון בלבד להשבת כוח ההרתעה של צה"ל. הטענה המרכזית שלהם היא שביתו של נעאלוה עדיין עומד על תילו, ורק קומת הקרקע והמרתף צפויות להיהרס.

"מה שחווינו אי אפשר להחזיר, אבל אנחנו מנסים למנוע את הפיגוע הבא, אפילו אם הוא הפיגוע הכי קטן שיש. אם אנחנו יכולים לעשות משהו זה יעשה לנו את הכי טוב", אמר לחדשות עשר גיא יחזקאל, ששכל בפיגוע את אשתו קים לבנגרונד-יחזקאל. "בעצם אנחנו רוצים לשנות את המדיניות פה. בעיקר להשיב את כוח ההרתעה, להרוס בתי מחבלים עונש מוות, ולגרש את המשפחות שלהם".

טל, אחיו של זיו חג'בי נאם אתמול מטעם המשפחה. "אנחנו עם מלוכד ורוצים את השינוי הזה. אנחנו פה הערב כדי לזעוק את זעקתם של אחי זיו שלא פה, של קים שכבר לא פה, של רונן שלא פה, של רון שלא פה, של דני ועוד כל כך הרבה יקרים שלא איתנו פה, ולא יכולים לזעוק את הזעקה הזאת", אמר והוסיף: "אנחנו עומדים פה היום, ומחר זה יכול להיות כל אחד ואחד מכם. אנחנו כאן להסביר לממשלה שדי, חלאס, אי אפשר להמשיך עם החיים ככה. צריך שינוי, הם צריכים לפחד מאיתנו ולא שאנחנו נחשוש מהם. צריכה להיות אפס סובלנות לפיגועים. דם יהודי הוא לא הפקר".

 מחאה בכיכר רבין
 

מחאה בכיכר רבין (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר השבוע, כאמור, חיסלו כוחות הביטחון בשכם את אשרף נעאלוה – המחבל שביצע את הפיגוע בברקן, במהלך ניסיון מעצר. המחבל, שרצח בפיגוע את קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, אותר במקום מסתור במחנה הפליטים עסכר שבשכם, כשהוא חמוש. במהלך המצוד הממושך אחר נעאלוה, נעצרו ונחקרו על ידי השב"כ מספר חשודים אשר סייעו או היו מודעים לפעילותו. מחקירות העצורים עלה כי התכוון לבצע פיגוע נוסף, אשר נמנע עם חיסולו.