תיק 4000: אלוביץ׳ נהג לכנות את כחלון "הערבי" • פרסום ראשון

נעמה סיקולר חשפה ב"שישי" כי במסגרת החקירה עלה שבעלי האתר ביקש לסגור חשבונות עם שר האוצר על רקע רפורמת הסלולר שפגעה בקבוצתו, שהחזיקה בחברת "פלאפון"

פרסום ראשון: במסגרת חקירת תיק 4000 עולה כי שאול אלוביץ' פעל לפי החשד לא רק כדי לקדם את ענייניו של נתניהו באתר וואלה, אלא גם לסגור חשבונות עם שר האוצר משה כחלון. זאת על רקע רפורמת הסלולר, שפגעה באלוביץ', שקבוצתו החזיקה אז ב"פלאפון".

עוד עולה כי אלוביץ' נהג לכנות אותו מול אנשי מערכת "הערבי", והנחה לכאורה את העובדים תחתיו במישרין ובעקיפין לסגור איתו חשבונות. ישנם עובדי וואלה שנחקרו במסגרת הפרשה ומגבים את הפרסום. 

 שר האוצר, משה כחלון
 

שר האוצר, משה כחלון ( רויטרס)

 

עורך דינו של אלוביץ' על הפרסום: "רכילות מרושעת".

המלצות המשטרה בתיק בזק-וואלה

לפני כשבועיים פרסמה המשטרה פרסמה את המלצותיה בתיק 4000, במסגרתו קיבל נתניהו, על פי החשד, סיקור מחמיא באתר החדשות "וואלה", בתמורה להטבות רגולטוריות עבור קבוצת "בזק". המשטרה הודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בשוחד, מרמה ושיבוש הליכי משפט. המשטרה הודיעה גם כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין את בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ', וזוגתו איריס בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד שאול אלוביץ' קיימת גם תשתית להעמדה לדין בגין עבירות ניירות ערך.

החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

מממצאי חקירת הממשלה עולה, כי בין השנים 2012 ל-2017, התערבו ראש הממשלה ואנשיו באופן בוטה בתכנים שפורסמו באתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של כתבים ועורכים באתר, תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

בתיק 4000 התקיימה חקירה נרחבת, בין החודשים פברואר לנובמבר 2018, במסגרתה נחקרו 13 חשודים, ונגבו עדויותיהם של כשישים עדים. במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט על סך 118 מיליון שקלים. הסכמי מדינה נחתמו עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו לכאורה התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ'.

על פי הודעת המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

עוד עלה מממצאי החקירה, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של נתניהו, לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק. זאת מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.