סא"ל ר', מפקד ביחידת יהל"ם באזור עבודות הקידוח, חדשות עשר

"מבצע שיימשך חודשים": השמדת המנהרות בצפון - מבט מבפנים

מול תצפיתנים של חזבאללה וחיילי צבא לבנון, צוות "שישי" ליווה את פעולות הקידוח, שנמשכות 24 שעות ביממה. "מדובר בפרויקט מנהרות מורכב משל חמאס"

לפני עשרה ימים החל צה"ל במבצע "מגן צפוני", לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות. מאז החל המבצע, אותרו שלוש מנהרות התקפיות שנחפרו מלבנון לתוך שטח ישראל. צוות חדשות עשר נכנס אל תוך השטח הצבאי הסגור בו מתבצעות העבודות לאיתור המנהרות.

פעילות צה"ל להשמדת המנהרות של חיזבאללה
 

פעילות צה"ל להשמדת המנהרות של חיזבאללה (דובר צה"ל)

 

תחת עיניהם הבוחנת של חיילי צבא לבנון וחזבאללה עובדים בשטח חיילי יחידת יהל"ם לצד אזרחים המפעילים את הציוד המכני הכבד, במסגרת הפרויקט הנפיץ. העבודות הקידוח מתבצעות ללא הפסקה במשך כל שעות היממה וצפויות להימשך חודשים ארוכים. "לפי מה שאנחנו מבינים זה פרויקט של שנים והמון כסף", אמר סגן אלוף ר', מפל"ג ביחידת יהל"ם.

ב"צוק איתן" הוא היה מפקד פלוגה ביחידה המיוחדת וחשף את מנהרות חמאס שיצאו מבית חאנון. "הפרויקט של חזבאללה נראה לי פרויקט יותר מורכב משל חמאס", אמר סא"ל ר' על סמך ניסיונו. "קודם כל הם מאוד מקצועיים, הם גם נשענים על הרבה ניסיון והם נתמכים על ידי מדינות זרות עם המון כוח והמון כסף. לחפור מנהרה בעזה זה מיליונים של דולרים ולדעתי פה זה יותר מורכב. עומקים יותר גדולים, רוחב שונה, סוף המסלע הוא מאוד מאוד קשה".