"מדאיג מאוד": למה אלפי חולי מוח מאושפזים במחלקה הפנימית?

המחסור החמור במומחים ברפואת מוח בישראל: 20,000 מקרי שבץ נרשמים בשנה, ולמרות זאת יש בכל המדינה רק 20 מומחים לנושא • סטטוסקופ

המחסור החמור ברופאים מומחים ברפואת מוח בישראל: זה נראה מובן מאליו שמערכת הבריאות תשקיע מאמצים ומשאבים גבוהים באיבר הכי חשוב בגוף האדם - המוח. אך זה לא המצב, בישראל יש מחסור חמור במומחים בניורולוגיה ובמיטות אשפוז, מה שמוביל את בתי החולים לאשפז חולים במחלקות הפנימיות - דבר שמוביל לירידה מובהקת באיכות הטיפול. בכל שנה נרשמים בישראל 20,000 מקרי שבץ, ומספר זה צפוי לעלות בשנים הקרובות. אך הנטל העצום הזה נישא על כתפיהם של 20 רופאים מומחים לשבץ בלבד.

שלום לוי מאשקלון הגיע לבית החולים לאחר שחווה בפעם הראשונה בחיו פרכוסים, זמן קצר לאחר שעבר עקירת שיניים. אך הוא מאושפז במחלקה הפנימית, ואפילו לא זוכה לראות נוירולוג כל יום: "אם יש לי בעיה נוירולוגית, למה אני מאושפז בפנימית?" הוא שאל בפשטות.

ד"ר גילי גבעתי, מומחית לנוירולוגיה וסגנית מנהל בית החולים ברזילי, התייחסה למצב: "גם בבתי חולים שבהם יש מחלקות נוירולוגיות גדולות יחסית, עדיין 60% מהמטופלים שזקוקים לטיפול נוירולוגי יאושפזו במחלקה פנימית".  

בית חולים (אילוסטרציה)
 

עומס בחדר מיון (חדשות עשר )

 

כדי לאבחן או לשלול בעיות מוחיות צריך פעמים רבות להיעזר בכלים שמדגימים באופן המיטבי את המח, כמו MRI שמדגים את המבנה שלו, ו-EEG שמודד את הפעילות החשמלית של המוח. "זה מדאיג מאוד", אמר ד"ר יוסף משעל, מנהל מחלקה פנימית ב' בבית החולים ברזילי, בהתייחס למצב שנוצר, ולפיו הוא נאלץ לטפל כל יום בכחמישה חולים הסובלים ממחלות בתחום שהוא כלל אינו מתמחה בו.

המערך הנוירולוגי בבית החולים איכילוב שבתל אביב הוא הגדול ביותר בישראל, אך גם שם לא עומדים בעומס, ומאשפזים חולים נוירולוגים במחלקות הפנימיות. פרופסור ניר גלעדי, מנהל המערך הנוירולוגי בבית החולים, התייחס לתנאים הבעייתיים: "במחלקות הפנימיות אין מספיק כוח אדם לצערי, כשהחולה שוכב באחד החדרים במחלקה הפנימית עם עוד שלושה אנשים בקצה הפרוזדור, אין סיכוי שיתנו לו את רמת תשומת הלב והמידע שאנחנו משקיעים בו כאן".