מארגני מחאת האפודים הצהובים הישראלית נערכים: "נמאס, נחנקנו"

יוזמי המחאה מתכוננים לקראת ההפגנה מחר ב-120:00 בצומת עזריאלי • מדבקות "לא נשלם" הודבקו על מוצרים בסופרים • התאחדות הסטודנטים הודיעה על הצטרפותה למחאה

מארגני מחאת "האפודים הצהובים" הישראלית נגד גל ההתייקרויות במשק נערכים היום (חמישי) לקראת יריית הפתיחה של מה שעשוי להפוך למחאה החברתית החדשה, ההפגנה מחר בשעה 12:00 בצומת עזריאלי בתל אביב.

שלשום דוד מזרחי, ממארגני המחאה, שיתף בפייסבוק את התסכול שלו מגל ההתייקרויות. היום, אחרי מאות לייקים ושיתופים הוא מתכונן להפגנה של מחר. "יוקר המחייה פוגע בכולנו, זה לא מאבק סקטוריאלי, זה מאבק של כולנו", אמר. "האפודים הצהובים זה מסר מאוד ברור לממשלה ולחברי הכנסת מימין ומשמאל – עד כאן, נמאס נחנקנו".

 מדבקות 'לא נשלם' על מוצרים בסופר
 

מדבקות 'לא נשלם' על מוצרים בסופר (עומדים ביחד )

 

המוחים ילבשו אפודים צהובים בהשראת המחאה בצרפת, שהוציאה אלפים לרחובות ובלמה את היוזמה לייקר את מחירי הדלק במדינה. שי כהן, ממארגני מחאת "האפודים הצהובים" בישראל: "אנחנו הולכים לצאת מחר למחאה חזקה, תקיפה, נחושה מאוד, אבל כמובן ללא אלימות".

בתוך כך, לאחר שפרופסור ירון זליכה מונה לעמוד בראש ועדה לבחינת עליות המחירים, התברר שהיועצים המשפטיים במשרד האוצר מסתייגים ממינויו בשל ניגודי עניינים, וכעת שר האוצר משה כחלון ממתין לחוות דעת כדי להכריע בסוגיה.

בד בבד, המחאה נגד עליות המחירים הגיעה גם לסופרים. מדבקות מחאה הודבקו על מוצרים נבחרים של החברות אוסם, תנובה, טרה וקוקה קולה. על המדבקות נכתב" לא נשלם כדי שהם יתעשרו" בעברית וערבית, והדביקו אותם פעילי תנועת "עומדים ביחד" שהחלה במחאה נגד עליית יוקר המחיה ועליית המחירים במשק.

סוף פטישי, חבר הנהגת תנועת "עומדים ביחד" שהוביל את הפעולה בתל אביב, הסביר את המחאה: "במקום שהממשלה תילחם בעליית המחירים - שמובילות חברות כמו אוסם, תנובה, קוקה קולה וטרה - היא מצטרפת לחגיגה ומובילה שורה של העלאות מחירים משל עצמה: חשמל, ארנונה, מים, ואפילו את מחירי הלחם המפוקח היא מעלה. שלא לדבר על תחום הדיור, ששם הממשלה לגמרי מפקירה אותנו לידי כוחות השוק. בנוסף, המשכורות שלנו לא עולות בקצב של עליית המחירים. אנחנו יודעים שאפשר להעלות לנו את המשכורות ושאפשר להילחם בטייקונים, במקום לתת להם עוד ועוד הטבות. וזה בדיוק מה שאנחנו דורשים שהממשלה תעשה".

בד בבד, התאחדות הסטודנטים הארצית הודיעה על הצטרפותה למחאה כנגד יוקר המחייה שתתקיים מחר בצומת עזריאלי. "הפגנה בודדת לא תעזור, צריך לשנות את השיטה. על כן, כבר במוצ"ש הבא, 22.12, ההתאחדות קוראת לכל הארגונים והאזרחים לקיים הפגנת ענק בתל אביב, בדרישה מהממשלה לבלום מיידית את עליית המחירים שנובעת ממדיניות הממשלה ומהחלטות מכוונות של השוק העסקי".

 לחם אחיד
 

לחם אחיד (חדשות עשר )

 

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר: "אנחנו חוזרים לרחובות כי אנחנו לא יכולים לשתוק יותר. המחירים עולים, ואנחנו מושיטים את הלחי השנייה לעוד סטירה, ועוד גזירה כלכלית. למרות שיהיה מי שינסה לסווג זאת כך, זה לא עניין של שמאל או ימין. יוקר המחייה משפיע ופוגע בכל אזרח ואזרחית במדינה, מדרום עד צפון. זה הזמן שלנו לשים את הקו האדום ולהגיד - עד כאן. אנו דורשים מהממשלה התערבות מידית, תחזרו בכם מעליית המחירים, אם לא, השטח יבער. אני קורא לכל הסטודנטים והסטודנטיות, לכל הצעירים בישראל -בואו מחר להפגין על העתיד שלכם".

בעלי מאפיות פנו היום לוועדת המחירים בבקשה להעלות את מחיר הלחם, ובעקבות כך מחיר הלחם המפוקח צפוי לעלות ב-3.39%. ההחלטה מחכה כעת לאישור ועדת הכלכלה, שעשויה לאשר העלאה של 15 אגורות במחיר במצרך הבסיסי. כזכור, רק הבוקר פורסם דוח העוני של ארגון "לתת", לפיו חצי מיליון משפחות חיות בעוני.

ביום שלישי, הצטרפה חברת אסם הצטרפה למגמת העלאת המחירים, והודיעה כי המחירים של שליש ממוצריה יעלו ב-2% עד 4.5%. כמו כן, רשות החשמל הודיעה על התייקרות של 6.5 עד 8% בתעריפיה, שתכנס לתוקף החל מתחילת 2019. 

אסם מסרה כי מחירים של מוצרים כמו במבה, מטרנה, קפה, פסטה ובייגלה לא ישתנו, אבל הצרכנים ישלמו יותר על פתיתים, מנה חמה, חמוצי בית השיטה, שקדי מרק, גלידות נסטלה ועל ביסלי. בחברה הסבירו שגל ההתייקרויות מבחינת התשומות שהם משלמים, לא מאפשר להם להשאיר את המחירים כפי שהם, למרות שניסו להימנע מצעדים כאלה במשך שש שנים, מאז המחאה החברתית.

החברה הצטרפה למעלה לגל ההתייקרויות בשוק המזון שהחל עוד בחודש אוגוסט. תנובה הייתה הראשונה, כשהודיעה על עליית מחירם של חלק ממוצרים החלב שאינם בפיקוח, ביניהם גבינות מלוחות, גבינות צהובות, מעדנים, משקאות חלב ועוד. טרה גם העלתה מחירים, כמו כן מחבלות גד וויסוצקי. נוסף לכך, כמעט כל חברות הסלולר ייקרו את החבילות שלהן בחודשים האחרונים.