המטרה הכפולה של חמאס: פגיעה בישראלים – ובאבו מאזן • פרשנות

המוטיבציה של ראשי ארגון הטרור בעזה להוציא לפועל פיגועים מתחזקת. ההערכה היא שחוליית חמאס אחת אחראית לפיגוע בעפרה ובצומת אסף, וקיים חשש כי היא תבצע פעולות נוספות

ההסלמה בשטחים: רצף פיגועי הטרור הרצחניים בחודשים האחרונים הוא ככל הנראה תולדה של עלייה במוטיבציה של ראשי חמאס בעזה להמשיך להסב אבידות לצד הישראלי על אף הכבילה בהסכם הפסקת האש ברצועה. חמאס מבין שהוא יכול לפגוע כך בחוסן של הרשות הפלסטינית, ולצבור כוח בגדה על חשבונו של אבו מאזן.

מחלק גדול מפעילויות הסיכול המוצלחות של השב"כ משתקף דפוס ברור של ניסיון מצד גורמים בחמאס עזה להניע פעולות בגדה. בימים האחרונים זה מצליח, דבר שיכול להצביע על שיקום חלקי של חוליות המחבלים החמושות ביהודה ושומרון. מתחזקת ההערכה כי חוליית חמאס אחת אחראית לפיגוע בעפרה ובצומת אסף, וקיים חשש שהיא תנסה להוציא לפועל פעולות נוספות עד שתיתפס. זאת, בין היתר מאחר שהמחבל לקח את נשקו של אחד החיילים.

בקיץ האחרון הוציא אגף המודיעין של צה"ל התרעת פעולה מחשש להתלקחות בגזרה הפלסטינית, השבוע האחרון הוא כאמור ככל הנראה תולדה של פעילות של חוליית טרור אחת, שעוד מוקדם להגדיר אותה כהסלמה. בסיכום השנה כולה נרשמה ירידה בכמות הפיגועים ביחס לשנה שעברה, מ-96 פיגועים קשים בשנה שעברה ל-67 בשנה האחרונה. אם רצף הפיגועים יימשך, אנו עשויים להיות עדים להסלמה משמעותית שתתעצם באמצעות פיגועי חיקוי, שלא יוכלו לעבור ללא תגובה מצד צה"ל.

 פעילות צה"ל ברמאללה
 

פעילות צה"ל ברמאללה (דובר צה"ל )

 
 
 
 
 

גל הפיגועים האחרון, שבמהלכו נרצחו עד כה חמישה בני אדם, החל לפני כחודשיים. ב-7 באוקטובר, כשהמחבל אשרף נעאלווה ירה למוות בשני בני אדם באזור התעשייה בברקן, קים לבנגרונד וזיו חג'בי. במשך כחודשיים הצליח המחבל להסתתר, עד שחוסל לפנות בוקר במחנה הפליטים אסכר שבעיר שכם.

בתחילת השבוע, חוליית מחבלים שככל הנראה משתייכת לארגון חמאס, יצאה מרמאללה כשהיא חמושה בנשק תקני, עצרה מול הטרמפיאדה שבכניסה להתנחלות עפרה וריססה את האזרחים שהמתינו במקום. כזכור, שירה איש-רן שהייתה בהיריון, נפצעה קשה, תינוקה יולד בהליך בבית החולים שערי צדק שבירושלים ומותו נקבע אמש, כעבור ארבעה ימים.

היום נהרגו בפיגוע הירי בצומת אסף סמל ראשון יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, וכאמור נורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה.

צה"ל והשב"כ מחפשים פיתרון בזק כדי לעצור את רצף הפיגועים, וכל זאת תוך שהצבא טרוד גם במבצע להשמדת מנהרות חמאס בגבול לבנון, ומצוי בדריכות גם בגזרת רצועת עזה - בעקבות חודשי המתיחות הרבים שחלפו שם.