אב החייל שנפל בפיגוע: "הודה לשם על הזכות להגן על עם ישראל"

הרב אליהו מירב, אביו של יוסי כהן שנפל בפיגוע בצומת אסף, סיפר שבנו חלם להיות רופא שיניים. "שלחנו אותו באמונה שמוכרחים לעזור ולתת - פוליטיקה לא תזיז את זה"

הרב אליהו מירב, אביו של יוסי כהן, שנפל בפיגוע הירי בצומת אסף, דיבר אתמול (חמישי) בכאב על בנו, ועל הפילוג ההולך וגובר בחברה הישראלית.

"יוסי היה נשמה יפה וטהורה, הוא עשה שליחות, שלחנו אותו באהבה גדולה", סיפר אביו. "כשישבנו בסעודת שבת וכל אחד הודה על משהו, יוסי אמר: 'אני מודה לקדוש ברוך הוא שיש לי את הזכות להגן על עם ישראל בגופי'. יוסי היה נשמה טהורה, ילד של מסירות נפש, שרק רצה לעזור מאז שהוא ילד קטן, והשם לקח אותו".

החייל יוסי כהן, שנפל בפיגוע בצומת אסף
 

החייל יוסי כהן, שנפל בפיגוע בצומת אסף (חדשות עשר )

 

על כך שבנו בחר לשרת בצה"ל למרות היותו בן למשפחה חרדית, סיפר: "הוא היה ילד יקר ואוהב, היינו גאים בו והוא בנו, שלחנו אותו מתוך תחושה עמוקה של שליחות משום שאנחנו מאמינים שאנחנו מוכרחים כולם יחד לעזור ולתת, על זה גדלנו. אלה ערכים נצחיים של אהבת אדם והבריות, שום פוליטיקה לא תזיז את זה. חבל שהשכול מחבר בינינו. אולי נזכה פעם שאהבה תחבר בינינו?".

"שירתתי בצה"ל וחזרתי בתשובה אחרי מלחמת יום הכיפורים. אני ישראלי, אני תוצר של משבר בחברה הישראלית החילונית", המשיך הרב מירב. "אני מבין שכל אחד צריך לחיות באמונתו ועל פי ערכיו, אבל הכבוד ההדדי מוכרח להישמר, מוכרחים לשים סוף לשנאה הזאת, אי אפשר כך לחיות. אי אפשר לבנות בית ומדינה בצורה הזאת. מעבר לכל הוויכוחים, למה להיפגש בשכול ולומר אנחנו אחים, בואו ניפגש בשמחות".

לסיכום אמר בדמעות: "יוסי היה בחור ישראלי, חרדי, לב זהב, לתפארת עם ישראל ממש. יוסי רצה להיות רופא שיניים אחרי הצבא, ועכשיו הוא שומר עלינו מלמעלה".

 הרב אליהו מירב, אביו של יוסי כהן שנפל בפיגוע בצומת אסף
 

הרב אליהו מירב, אביו של יוסי כהן שנפל בפיגוע בצומת אסף (חדשות עשר )

 

החיילים שנפלו בפיגוע - יוסי כהן ויובל מור יוסף

מוקדם יותר אתמול הותר לפרסום כי שני הלוחמים שנהרגו בפיגוע הירי בצומת אסף הם סמל ראשון יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, וכאמור נורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה. הלווייתו של סמ"ר מור יוסף תתקיים היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון. הלוויתו של סמל כהן תתקיים היום בירושלים בשעה 10:30 בבית ההלוויות שמגר ומשם להר הזיתים.

שני הלוחמים נפלו בצומת אסף שבבנימין, לאחר שמחבל ירד מרכב ופתח בירי לעבר לוחמי צה"ל ואזרחים שהיו במקום. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו פעולות החייאה בשני צעירים נוספים: בחורה בת 20 שהייתה בהכרה פונתה במצב קשה לשערי צדק, עם פציעות ירי בירך ובאגן, ולאחר טיפול בבית החולים מצבה התייצב, וחייל בן 21 שסובל מפגיעת ירי בראשו פונה להדסה עין כרם ונשקפת סכנה לחייו. 

יובל מור יוסף שנהרג בפיגוע הירי בגבעת אסף
 

יובל מור יוסף שנהרג בפיגוע הירי בגבעת אסף (באדיבות המשפחה )

 

כוחות הביטחון מחפשים אחר המחבלים, ומבצעים כתר על רמאללה שעל פי החשד אליה נמלטו היורים. על פי דיווחים, הלוחמים השיבו באש לעבר הרכב, אך לא ברור אם מישהו מהמחבלים נפגע. בהמשך, דווח כי אותרה מכונית חשודה באזור. בעקבות האירועים האחרונים באזור, הונחו הלוחמים בגזרה להסתובב עם כדור בקנה. כמו כן, ביישובי בנימין הוחלט שלא להתיר כניסת פועלים ערבים לשטח היישובים בעקבות ההתפתחויות האחרונות.

 חיילי צה"ל בזירת פיגוע הירי בגבעת אסף
 

חיילי צה"ל בזירת פיגוע הירי בגבעת אסף (דובר צה"ל )

 

בתגובה לפיגועים: נתניהו במסר מאיים לחמאס

פקיד ישראלי בכיר אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר אתמול מסר לחמאס באמצעות מצרים וערוצים נוספים בעקבות ההסלמה בשטחים, ולפיו ישראל לא תסכים למצב שבו קיימת הפסקת אש ברצועת עזה אבל מבוצעים פיגועים בגדה המערבית. "אם לא יהיה שקט בגדה המערבית לא יהיה שקט בעזה", אמר הפקיד הבכיר.

לדברי הפקיד הבכיר,  נתניהו העביר באמצעות מתאם הפעולות בשטחים ובערוצים נוספים מסר ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולפיו על מנגנוני הביטחון הפלסטינים לפעול ולבצע צעדים כדי למנוע הסלמה נוספת בגדה המערבית. "הבהרנו לבכירי הרשות שהמצב הנוכחי לא מקובל ולא נאפשר לא להימשך", אמר הפקיד הבכיר.

קודם לכן, קיים נתניהו הערכות מצב והתייעצויות ביטחוניות, בסופן נקבע כי יוסדרו התנחלויות לא חוקיות, וכי תקודם הרחבת התנחלויות במספר אזורים בגדה המערבית. כמו כן, הוחלט על הריסת בתי המחבלים בתוך 48 שעות.

"ראש הממשלה החליט הערב להסדיר את מעמדם של אלפי בתים ביישובי יו"ש שנבנו בתום לב ושמעמדם החוקי לא היה מוסדר עד כה, חלקם עשרות שנים", נמסר אתמול מלשכת ראש הממשלה. "בנוסף פנה ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לנקוט בצעדים המשפטיים שיאפשרו בנייה של 82 יחידות דיור חדשות בעפרה". עוד נמסר כי נתניהו מקדם את הקמתם של שני אזורי תעשייה חדשים ליד היישוב אבני חפץ וליד בית"ר עילית.

במישור הביטחוני, הוחלט על זירוז בתי המחבלים, כך שתוך 48 שעות יחלו ההריסות, המשך המאמץ ללכידת המחבלים וסיכול תשתיותיהם, הגברת מעצרים מנהליים של פעילי חמאס בגדה, תגבור כוחות צה"ל בשטחים, תגבור ההגנה על הצירים והצבת מחסומים וכיתור אל-בירה ושלילת היתרים מבני משפחותיהם של המחבלים והסייענים.

בתוך כך, מסר אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן: "לא יהיה מקום מסתור ביהודה ושומרון למפגעים, צה"ל ימשיך וירדוף אותם. אנחנו מתגברים כוחות, מגנים על הצירים והיישובים ומרחיבים את המאמצים לסיכול טרור במקום בו הם מסתתרים".