רה"מ במסר לחמאס: לא יהיה מצב של הפסקת אש בעזה ופיגועים בגדה

פקיד ישראלי בכיר אמר שההודעה הועברה לארגון הטרור, והוסיף: "אם לא יהיה שקט בשטחים לא יהיה שקט ברצועה" • מתחזקת ההערכה: אותה חוליה אחראית לפיגוע בצומת אסף ובעפרה

פקיד ישראלי בכיר אמר היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר היום מסר לחמאס באמצעות מצרים וערוצים נוספים בעקבות ההסלמה בשטחים, ולפיו ישראל לא תסכים למצב שבו קיימת הפסקת אש ברצועת עזה אבל מבוצעים פיגועים בגדה המערבית. "אם לא יהיה שקט בגדה המערבית לא יהיה שקט בעזה", אמר הפקיד הבכיר.

לדברי הפקיד הבכיר,  נתניהו העביר באמצעות מתאם הפעולות בשטחים ובערוצים נוספים מסר ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולפיו על מנגנוני הביטחון הפלסטינים לפעול ולבצע צעדים כדי למנוע הסלמה נוספת בגדה המערבית. "הבהרנו לבכירי הרשות שהמצב הנוכחי לא מקובל ולא נאפשר לא להימשך", אמר הפקיד הבכיר.

בתוך כך, מתחזקות ההערכות כי חוליית חמאס אחת אחראית לפיגוע בעפרה ובצומת אסף, וקיים חשש שהיא תנסה להוציא לפועל פעולות נוספות עד שתיתפס. זאת, בין היתר מאחר שהמחבל לקח את נשקו של אחד החיילים. אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, אמר היום: "לא יהיה מקום מסתור ביהודה ושומרון למפגעים, צה"ל ימשיך וירדוף אותם. אנחנו מתגברים כוחות, מגנים על הצירים והיישובים ומרחיבים את המאמצים לסיכול טרור במקום בו הם מסתתרים. בימים האחרונים חוליית טרור של חמאס הצליחה לפגע בנו ולגבות מחיר כבד. גם במקרה הזה נמשיך ונרדום אחריהם ונבוא איתם בחשבון".

בווידאו: אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן

מוקדם יותר, קיים נתניהו הערכות מצב והתייעצויות ביטחוניות, בסופן נקבע כי יוסדרו התנחלויות לא חוקיות, וכי תקודם הרחבת התנחלויות במספר אזורים בגדה המערבית. כמו כן, הוחלט על הריסת בתי המחבלים בתוך 48 שעות.

"ראש הממשלה החליט הערב להסדיר את מעמדם של אלפי בתים ביישובי יו"ש שנבנו בתום לב ושמעמדם החוקי לא היה מוסדר עד כה, חלקם עשרות שנים", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "בנוסף פנה ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לנקוט בצעדים המשפטיים שיאפשרו בנייה של 82 יחידות דיור חדשות בעפרה". עוד נמסר כי נתניהו מקדם את הקמתם של שני אזורי תעשייה חדשים ליד היישוב אבני חפץ וליד בית"ר עילית.

במישור הביטחוני, הוחלט על זירוז בתי המחבלים, כך שתוך 48 שעות יחלו ההריסות, המשך המאמץ ללכידת המחבלים וסיכול תשתיותיהם, הגברת מעצרים מנהליים של פעילי חמאס בגדה, תגבור כוחות צה"ל בשטחים, תגבור ההגנה על הצירים והצבת מחסומים וכיתור אל-בירה ושלילת היתרים מבני משפחותיהם של המחבלים והסייענים.

עם זאת, לפי גורמים בקבינט, ישנם רק שני בתי מחבלים שניתן להרוס מיידית: של המחבל שהרג את הלוחם רונן לוברסקי ואת המחבל מברקן. אותם נתניהו צפוי להרוס בטווח זמן מיידי. הריסת 104 בתי מחבלים אחרים כרוכה לפי שעה בעימות עם הדרג המשפטי המקצועי.

איילת שקד נואמת בהצהרה המיוחדת
 

שרת המשפטים איילת שקד (חדשות עשר )

 


לאחר ההודעה על הרחבת ההתנחלויות, נמסר מטעם שרת המשפטים איילת שקד כי "לאחר שלוש שנים של עבודה משותפת לה היו שותפים שקד והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובסיוע המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, היועמ"ש חתם על חוות דעת של תקנת השוק המוכרת גם כ'סעיף 5'. זאת, במטרה להביא לפתרון מנהלי ללמעלה מ-2,000 בתים ביהודה ושומרון, במקביל לחוק ההסדרה". 

מוקדם יותר הותר לפרסום כי שני הלוחמים שנהרגו היום (חמישי) בפיגוע הירי בצומת אסף הם סמל ראשון יובל מור יוסף, בן 20 מאשקלון, וסמל יוסי כהן מבית שמש. השניים שירתו בגדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, וכאמור נורו על ידי מחבל בעת שעסקו בפעילות ביטחון שוטף באזור יהודה. 

 זירת הפיגוע סמוך לגבעת אסף (ארכיון)
 

זירת הפיגוע סמוך לגבעת אסף (חדשות עשר )

 

כאמור, צה"ל התיר לפרסם היום כי שני ההרוגים והפצוע קשה בפיגוע הירי בצומת אסף הם לוחמי צה"ל. הודעה נמסרה למשפחותיהם. 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס לפיגוע בטקס החלפת סגן הרמטכ״ל בקריה, ואמר: "אמש באנו חשבון עם המרצחים של הפיגועים בברקן ועפרה והיום ספגנו פיגוע קשה עם שני חיילים הרוגים. אנחנו נבוא חשבון עם מי שביצע את זה. העקרון שמנחה אותנו הוא שמי שפוגע בנו ומי שמנסה לפגוע בנו - דמו בראשו. האויבים שלנו יודעים את זה ואנחנו נשיג אותם".