הכלה מדממת: הטרור בגדה מרים את ראשו בחסות חמאס • פרשנות

מדיניות ההבלגה של ישראל והיעדר התגבור של כוחות צה"ל במקומות שמהם יצאו מפגעים, הופכים את היכולת של חוליות חמושות לבצע פיגועים קטלניים לפחות מורכבת

ההסלמה בשטחים: פיגוע הירי היום (חמישי) שבו נהרגו שני צעירים בצומת אסף שבבנימין ככל הנראה מירי מרכב חולף, נראה כמעשה חקיינות של הפיגוע הקשה בצומת עפרה ביום ראשון. לפי אחד הדיווחים, המחבלים פעלו בדמיון מצמרר לאותו פיגוע קטלני בעפרה שבו נרצח תינוקם של עמיחי ושירה איש-רן שנפצעו בפיגוע הירי הקטלני. גם במקרה שאירע היום, ככל הנראה, המחבלים הגיעו ברכב, עצרו את רכבם, פתחו באש על ישראלים ונמלטו.

סמיכות המקרים והדמיון ביניהם בהחלט אינם מקריים: בגדה המערבית יש אווירה של הקצנה, תסיסה אזרחית ומתן לגיטימציה לפגיעה בישראלים. הן חמאס והן הרשות הפלסטינית, כל אחד בדרכו ובדרכה, מלבים את היצרים כדי לעודד ולייצר חקיינים-מחבלים שיוציאו פעולות "מוצלחות ואיכותיות" מבחינתם. האווירה האלימה והמסוכנת הזו ניזונה מהרשתות החברתיות ומכלי התקשורת של הרשות הפלסטינית ושל חמאס, שקוראים לצעירים פלסטינים לחקות את הפיגועים האחרונים בישראל. 

לראיה, ניתן לראות במתן החסות שהעניק חמאס למפגע מברקן, אשרף נעאלווה שחוסל הלילה, כשהכריז עליו כאחד מאנשיו. כמו כן. משפחת ברגותי, שממנה יצא סאלח ברגותי, החשוד בפיגוע הירי בצומת עפרה שחוסל, מגיעה מכפר כובאר, שרבים מתושביו העבירו את נאמנותם מהפתח אל הארגון הקיצוני, מעבר שמאפיין היום הלך רוח משמעותי בגדה. ניתן לראות גם בברכות של הזרוע הצבאית של חמאס את המפגעים כהתערבות חמאסית נוספת בענייני הגדה: "יש עדיין באמתחתנו הפתעות שיביכו את הכובש ויבעירו את השטח מתחתיו במקומות לא צפויים". ארגון הג'יהאד האסלאמי, לא איחר להוציא תגובה מטעמו ומסרו כי "אנו מברכים על 'התגובה ההרואית' מזרחית לרמאללה. דמם של השהידים יפריח מהפכה וזעם", לשון התגובה. 

 
 
 
 זירת פיגוע הירי בגבעת אסף
 

זירת פיגוע הירי בגבעת אסף (חדשות עשר )

 

הפיגועים האלו צריכים להדאיג את אבו מאזן, שכל הם מעידים על תשתית צבאית בהתהוות, לאחר שנכתשה על ידי הצבא הישראלי בשנים האחרונות. הפיגועים האחרונים הם ניצנים לחזרתה של הזרוע הצבאית של חמאס לשטחי הגדה המערבית. עם זאת, עדיין מדובר רק ב"השראה" עזתית ולא הגעה של פעילי חמאס מעזה שמכשירים ומכווינים את המפגעים. כך היה עם פיגוע החטיפה של שלושת הנערים בגוש עציון בשנת 2014, רעיון שהגיע מרצועת עזה, הוכוון מאיסטנבול ובוצע בשטח. אך למרות שכוחו של אבו מאזן נחלש בהדרגה לעומת זה של חמאס, די בלראות בתגובת תנועת פתח שהצטרפה למברכים על הפיגוע כדי ללמוד על הלך הרוח ברחוב הפלסטיני, שבשנים האחרונות תומך יותר מתמיד בפיגועים נגד ישראלים.

בהקשר לדברים אלו, המגמה הפח"עית בגדה המערבית היום היא לייצר יותר פיגועי ירי מאשר פיגועי סכינאות, וזאת עקב התוצאות הקטלניות שלהם. ההערכה היא שחוליות חמושות אחרות נמצאות בשטח, מתכוונות לבצע פיגועים נוספים וממתינות לשעת כושר. אם כך, המציאות הביטחונית בשטחים, שהיא מאפשרת חיים, שגשוג ותנועה, מאפשרת לפלסטינים רבים להסתובב עם כלי נשק ולכן, קל יותר לבצע פיגועים. 

ישראל צריכה להבין שמדובר בגל טרור, לא חדש, שמשקף תנועה אזרחית ותחושות כוללות בציבור הפלסטיני. מצד אחד, חמאס, שיצא מסבב הלחימה האחרון בעזה כשידו על העליונה, מחליש באופן שיטתי ויעיל את כוחו של אבו מאזן הקשיש. מדיניות ההבלגה של ישראל כלפי ארגון הטרור, נקלטת היטב בעיניהם של צעירים פלסטינים, והופכת את דמותו של הראיס לפחות ופחות רלוונטית ולאחת שמנסה לבלום פיגועים רק לשם הגנה עצמית מפני התגובה הצפויה מישראל.

על מנגנוני הביטחון הישראלים להבין שהם נרדמים בשמירה בזמן שהמציאות סביבם משתנה ללא הרף. המציאות בתוך השטחים היא שהיום ביצוע פיגוע ירי אינו מסובך כבעבר. בהיעדר תגבור כוחות ממקומות שמהם יצא פיגוע, יהיה פשוט יחסית לחוליות טרור להוציא פיגוע נוסף באותה הדרך, וכך נדמה שקרה באירוע הקטלני הזה. המחבלים מהפיגוע הזה, הבינו שזה אפשרי, הם לא ראו בשטח תגבור של צה"ל. אולי הם גם הפנימו את המדיניות הישראלית, שלא רואה בפיגועים הללו כפיגועים שוברי התנהגות ואיזון, אלא ככאלו שנכנסים בגבולות ההכלה, מילה ששגורה בפיו של הצבא היום, אך לצערנו - ההכלה הזו מדממת.