קצין בכיר: "לאחר הפיגוע, המחבל מברקן קיבל סיוע לא מתוכנן"

לפי בכיר בצה"ל, אשרף נעאלוה לא הסתייע בתשתיות סדורות. כמו כן, התייחס לחיסול מחבל המעורב בירי בעפרה: "לפי ההערכה מדובר בחוליית חמאס, ייתכן שיש מחבלים שלא נתפסו"

חיסול המחבל מברקן: קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר (חמישי) כי אשרף נעאלוה, שחוסל הלילה בשכם, פעל כמפגע בודד. "לאחר הפיגוע, המחבל קיבל הרבה סיוע בדיעבד, שלא תוכנן". "הוא לא נשען על תשתיות סדורות. נעאלוה נעזר בסייענים רק לאחר הפיגוע".

"הגיע פריט מידע ואיתו הגענו אליו. הגענו בצורה חשאית וסגרנו אותו במרחב קטן. היינו מוכנים לזה שיילחם, כמו שקרה. הוא ירה ברובה ה'קרלו' שהיה איתו". תיאר הקצין הבכיר את השתלשלות האירועים שהביאו לחיסולו של נעאלוה. "המחבל לא היה בשגרה, הוא היה במנוסה. חטיבת מנשה עצרה שבוע את עצמה רק על הנושא הזה. נתחקר את המסלול שלו, הוא היה בשומרון ובצפון השומרון. היה מאד מסובך להגיע אליו". "ברור לנו שהוא היה עושה פיגועים נוספים. הושקעו משאבים עצומים בעניין", הוסיף הקצין.

 
 
 
 כוחות צה"ל מכתרים את הבית של המחבל מברקן
 

כוחות צה"ל מכתרים את הבית של המחבל מברקן (חדשות עשר)

 

"רק השנה סיכלנו מאות פיגועים ועצרנו כ-2,700 איש. ישנם עשרות מבצעים עם שב"כ ויחידות מיוחדות כל לילה. זה מה שמונע מהמצב באיו"ש להידרדר", הסביר הקצין. "לא נחנו לרגע במקרה שלו. היו מקרים שפספסנו אותו. הוא כמעט לא עשה טעויות. האנשים שסייעו לו התחלפו וגם היה לו מזל".

"גם ברצח הרב שבח וגם הרב בן גל לקח לנו בין שלושה שבועות לחודש וחצי. פעם היו מחבלים שחיו שגרה של שנים כמבוקשים", סיכם הקצין והוסיף כי "אני מעריך שהוא לא קשור לחמאס".

בנוגע לחיסול אחד המחבלים המעורבים בפיגוע הירי בעפרה, אמר הקצין כי לפי ההערכה המחמירה, מבצעי הפיגוע משתייכים לחמאס "ירי מרכב חולף זה תמיד אירוע שקשה לבלום אותו. אנחנו ממשיכים לעבוד למרות שסיכלנו את אחד המבצעים. אנחנו עדיין בתוך התהליך. יכול להיות שזה נעצר כאן ויכול להיות שיש עוד. הרבה אנשים נעצרו".

 זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן

זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן (באדיבות המשפחה)

בד בבד, ברמטכ"ל גדי איזנקוט קיים הבוקר הערכת מצב מטכ"לית. ציין לחיוב את החיסולים שביצע הלילה צה"ל ואמר כי "המאבק בטרור הוא מאבק מתמשך אך המסר לטרור ולמחבלים ברור". "המאמץ לשימור הביטחון ותחושת הביטחון באיו״ש וביתר הגזרות נמשך כל העת". כמו כן, דיבר הרמטכ"ל על מבצע "מגן צפוני" להשמדת המנהרות בצפון.

בתוך כך, עשרות צעירים פלסטינים יצאו הבוקר לרחובות טול כרם ושכם והשתתפו בצעדות מחאה בעקבות חיסול המחבל אשרף נעאלוה במהלך הלילה. במסגרת המחאה, קראו הפלסטינים לשביתה מסחרית מלאה.

מטעם חמאס פורסמה הודעה לכלי התקשורת שבה נכתב: "החיסולים הפחדניים של הכיבוש הישראלי לא יניאו אותנו  מלאחוז בנשק ולהמשיך בהתנגדות יהיה אשר יהיה המחיר". עוד נכתב: "בני עמנו מבכים את מותם של שניים מטובי לוחמיו, השהיד הגיבור אשרף נעאלוה שביצע את הפעולה ההרואית בברקן והשהיד הגיבור סלאח אל-ברגותי, מבצע הפעולה בעפרה". כמו כן, בהודעה נכתב כי "ההתנגדות ברחבי הגדה לא תכבה עד אשר תושבנה כל האדמות הפלסטיניות ותושגנה כל זכויות העם הפלסטיני. תושבי הגדה נקראים להתלכד ולעמוד מאחורי דגל ההתנגדות. דמם של נעאלוה וברגותי לא נשפך לשווא וההתנגדות תמשיך ותנקום את דמם של השהידים", לשון ההודעה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בתגובה לחיסול: "אני משבח את השב"כ, צה"ל והימ"מ על פעולותיהם המרשימות שהביאו לאיתור וחיסול המחבל השפל מהפיגוע בברקן ומחבל נוסף המעורב בפיגוע בעפרה  ידה הארוכה של ישראל תגיע לכל מי שפוגע באזרחי ישראל".

הלווית התינוק עמיעד ישראל שיולד עקב הפיגוע בעפרה ונהרג כעבור ארבעה ימים
 

הלווית התינוק עמיעד ישראל שיולד עקב הפיגוע בעפרה ונהרג כעבור ארבעה ימים (חדשות עשר)

 

התינוק של הפצועה מהפיגוע בעפרה הובא למנוחות

אמש, הובא למנוחות בחלקת צור בבית העלמין הר הזיתים שבירושלים תינוקם של עמיחי ושירה איש-רן שנפצעו בפיגוע הירי הקטלני בעפרה. מותו נקבע אתמול בערב בבית החולים שערי צדק, וניתן לו השם עמיעד ישראל.

סבו של התינוק, הרב רפאל איש-רן, אמר בהלוויה: "הבן יקיר לי, אתה מבני ציון. בני ציון הם אלה שבונים את ציון, את ארץ ישראל. אתה לא הספקת, אבל אין הרבה אנשים שחיו המון שנים שהצליחו לאחד את עם ישראל כמו שאתה" כולם בתפילות זועקים לאבינו שבשמיים. בשמיני של חנוכה, החג של האור, המסר שלנו הוא שמעט אור מסלק הרבה חושך. אתה הבאת הרבה אור, לא מעט, ועם האור שלך נסלק את כל החושך שלהם. המסר שלנו ברור – אותנו לא ישברו. אנחנו בוכים, כואב לנו, אבל אנחנו חזקים".

סביו השני, חיים סילברשטיין, אמר: "עמיחי ושירה, ילדינו האהובים השוכבים כעת פצועים, התחתנתם רק לפני תשעה חודשים בשמחה גדולה, זוג מושלם. כשנתבשרנו על ההיריון איזו שמחה הייתה, נכד ראשון ונין ראשון. חודש שביעי וההתרגשות מתגברת. הדלקת נר שמונה בבית ההורים של עמיחי בשמחה. נסיעה הביתה לביתכם הטבעי בארץ ישראל, אילון מורה, המתנה תמימה בתחנת האוטובוס ליד עפרה, ואז – צרור כדורים קוטע את השמחה, הציפיה והחלומות.