מאות נערים ממתינים לסיוע: חשש לניהול כושל ברשות חסות הנוער

למרות שהתפוסה במסגרות עומדת על 75%, 225 בני נוער בסיכון נאלצים לחכות, לפעמים אפילו 9 חודשים, כדי להיכנס למעונות סגורים. "שנה אחרי הדיון בבג"ץ – המצב רק החמיר"

מאות נערים ונערות בסיכון נמצאים ברשימת המתנה למעונות סגורים – כך עולה מנתוני הדוח על תפקוד האגף לחסות הנוער במשרד הרווחה, שמעלים חשש לניהול כושל במקום שסבל מעזיבת בכירים ומהפרטה. זאת, כחלק מעתירה שהוגשה לבג"ץ בנושא, שמטרתה לחייב את משרד הרווחה להשיב על השאלות שעולות מהנתונים.

על פי הדוח, 225 בני נוער ממתינים לסיוע, כאשר זמן ההמתנה נע בין חודש וחצי לתשעה חודשים – כמעט פי שניים ביחס לשנה שעברה. זאת, חרף העובדה שהתפוסה במעונות לנוער בסיכון נמצאת על 75% בלבד. דיון דחוף בנושא יתקיים בקרוב בכנסת.

 נערות בסיכון
 

נערות בסיכון (חדשות עשר)

 

"מדובר בנערים ובנערות בקצה רצף הסיכון. האוכלוסייה הכי חלשה שזקוקה להגנה במדינת ישראל", הסבירה עו"ד לידה רבינוביץ', ממונה ארצית על ייצוג קטינים מטעם הנהלת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, "משרד הרווחה מבין את זה והודה בזה. הוא הצהיר על הכוונה שלו לטפל ולתת מענה מיידי, והנה, אנחנו כבר שנה אחרי הדיון בבג"ץ והמצב רק החמיר, והחמיר בצורה קשה".

מטעם משרד הרווחה נמסר בתגובה: "רשימת ההמתנה צומצמה בעקבות הרפורמה באגף באופן משמעותי, מיותר מ-450 קטינים ל-88. נדגיש כי במסגרות הפתוחות אין מחסור במקומות, ולכל הממתינים מוצעות חלופות שיקומיות כחלופה למעצר".