במהלך ניסיון מעצר: נהרג המחבל שביצע את הפיגוע בברקן

אשרף נעאלוה, שרצח את זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל, נהרג במהלך ניסיון מעצר במחנה הפליטים עסכר שבשכם. מחקירת השב"כ עולה כי המחבל תכנן לבצע פיגוע נוסף

בתום חודשיים של מצוד: כוחות הביטחון חיסלו הלילה (חמישי) בשכם את אשרף נעאלוה – המחבל שביצע את הפיגוע בברקן, במהלך ניסיון מעצר. המחבל, שרצח בפיגוע את קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, אותר הלילה במקום מסתור במחנה הפליטים עסכר שבשכם, כשהוא חמוש. במהלך המצוד הממושך אחר נעאלוה, נעצרו ונחקרו על ידי השב"כ מספר חשודים אשר סייעו או היו מודעים לפעילותו. מחקירות העצורים עלה כי התכוון לבצע פיגוע נוסף, אשר נמנע עם חיסולו הלילה.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס בטוויטר לפעילות כוחות הביטחון: "בוקר של גאווה ועצב. מצדיע וגאה ללוחמי משטרת ישראל של הימ"מ שסגרו חשבון וחיסלו הלילה את המחבל הנתעב שרצח את קים וזיו הי"ד וגם חיסלו את אחד המחבלים הארורים מהפיגוע הקשה בעופרה. עצב כבד על מותו של הפעוט עמיעד ישראל הי"ד. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה", כתב.

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ברך על חיסול נעאלוה: "ברכות לכוחות הביטחון על חיסול המחבלים השפלים, שביצעו פיגועים מזעזעים. ברור מעבר לכל ספק, שלפחות במקרה אחד מדובר בחוליית החמאס, שהופעלה על-ידי הנהגת חמאס ברצועת עזה. אני דורש מממשלת ישראל להודיע מיד על הפסקת העברת הכסף והדלקים במימון קטארי לרצועה".

לפני כחודש כיתר צה"ל בית בכפר שוייכה, שבו חשבו שמסתתר המחבל אשרף נעאלוה. לפי דיווחים פלסטיניים, כוח צה"ל זרק רימוני הלם לעבר הבית. בנוסף דחפור צה"לי כבד הגיע למקום, והכוחות בשטח קראו לשכנים לעזוב את האזור. עם זאת, התברר כי נעאלוה לא שהה בבית באותה שעה, ובני משפחתו עוכבו לתשאול. 

 
 
 

בווידאו: בת הזוג של אחותה של קים לבנגרונד יחזקאל מגיבה ב"בוקר אור" לחיסול המחבל

שבועיים לפני כן, כוחות משמר הגבול עצרו ליד טול כרם סייען למחבל הנמלט, שנתן לו על פי החשד אוכל ומסתור בימים שלאחר הפיגוע. מספר חשודים נוספים נעצרו בפעולה, שהתרחשה בכפר דנבה. במהלכה, כוחות צה"ל סגרו על בית עם מספר פלסטינים חשודים. החיילים ירו אש מנשק קל לעבר פתחי הבית והחשודים הסגירו עצמם.

שבוע לאחר הפיגוע, צה"ל הפיץ כרוזים בטול כרם, המזהירים את התושבים מפני מתן סיוע למחבל – כך על פי דיווח פלסטיני. בכרוזים נכתב כי "כל הנותן למחבל סיוע - מסתכן בתקופת מאסר ארוכה ושלילת היתרים". טרם ברור מה הרקע לפרסום האזהרות, ואם הדבר נעשה בהתבסס על מידע בדבר מקום הימצאו האפשרי של המחבל.

 סריקות בכפר שויכה ממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן
 

סריקות בכפר שויכה ממנו יצא המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן ( דובר צה"ל)

 

כזכור, בחודש אוקטובר, נכנס נעאלוה למפעל "אלון" שבאזור התעשייה בברקן, וירה למוות בקים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי שהיו במקום. אישה נוספת נפצעה באורח בינוני. מתחקיר הפיגוע כי המחבל נכנס עם רובה הקרלו בתוך תיק הגב ולא נבדק בש.ג. של אזור התעשייה ברקן. עוד עולה מהתחקיר כי המחבל ירה לעבר עובד נוסף כדור אחד במנוסה, אך היה לו מעצור ברובה הקרלו. בתגובה, ירה העובד לעבר המפגע באמצעות אקדחו, אך הוא החטיא והמחבל ברח. ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הוסיף כי אחת הנפגעות נמצאה כפותה באזיקונים.