דפני ליף על העלייה במחירים: "צריכים לדעת שיהיו לזה השלכות"

מובילת המחאה ב-2011 התייחסה ב"חמש" עם רפי רשף להתייקרות הצפויה והסבירה כי האחריות מוטלת בעיקר על הממשלה. "יש לדרוש מהמנהיגים תכנון לטווח ארוך"

מובילת המחאה החברתית ב-2011, דפני ליף התייחסה היום (רביעי) בריאיון ל"חמש" עם רפי רשף לעליית המחירים הצפויה ואמרה שבנוסף לאחריות המוטלת על המנהיגים, על הציבור לגלות אחריות כציבור קונים ולהנהיג צרכנות נבונה. כמו כן, לדבריה גם המגזר העסקי צריך לקבל על עצמו אחריות ציבורית ולהמנע מהעלאת מחירים.

"עשו מה שצריך עם המוצרים של הפיקוח, צרו בלימה להתייקרות הזו", קראה ליף למקבלי ההחלטות, והוסיפה: "כשרוצים לעבוד ביחד - אפשר לעבוד ביחד. הבעיה קשורה לא רק להעלאת המחירים, אלא לשחיקה של מה שהכסף שלנו קונה. אם יש לך אוכלוסייה רחבה בישראל שנפגעת מהדבר הזה, שגם הכסף שלהם קונה פחות וגם הם מרוויחים מעט כסף, צריך לייצר להם פתרונות".

 המחאה החברתית בתל אביב
 

המחאה החברתית ב-2011, שליף הייתה אחת ממוביליה ( אורית עובדיה)

 

באשר למגזר העסקי, אמרה: "אני יודעת שזה נשמע הזוי, אבל צריך לפנות ללב של האנשים ולהגיד 'אם יש לכם איזושהי מידה של אחריות כלפי הקהילה הישראלית, אל תהיו חמדנים ואל תעלו מחירים'. אנחנו כציבור צריכים להסתכל טוב מאוד ולהגיד: 'מי שמעלה את המחירים - אנחנו נרשום את זה ויהיו לזה השלכות'".

עוד אמרה בנוגע למגזר העסקי: "יש בעיה קשה מאוד היום שאנחנו כציבור לא יודעים לזהות איפה המידע האמיתי, מרוב שמדברים אלינו באמירות פופוליסטיות. אני חושבת שצריך לפנות לאחריות של אנשים, אני חושבת שיש הרבה אנשים שחיים במדינה הזו שאכפת להם מהמדינה הישראלית ונמצאים גם במגזר העסקי ואנחנו צריכים להבדיל בין מי שאכפת לו ויש לו מידה של חמלה, לבין מי שמקדם חזירות בהתנהגות שלו".

ליף רמזה למחאה שמתקיימת כעת בצרפת, שמקורה גם בעליית מחירים: "היציאה לרחובות מסביבנו בעולם תימשך, אנחנו נמצאים לפני אתגרים שקשורים בצפיפות אוכלוסין, התפתחות טכנולוגית שתביא לאובדן מקומות עבודה ואתגרים שקשורים בהשתנות אקולוגית ומוטלת עלינו האחריות לתכנן קדימה. כשרוצים העלאה לחברי הכנסת אז משתפים פעולה - אז לשתף פעולה כדי להבין איך החיים של האנשים לא נהרסים מהדבר הזה ואיך האיש המבוגר שמוותר על תרופות בשביל להתחמם בחורף לא ינזק מזה יותר – צריך לשתף פעולה".

"הציבור הישראלי חכם יותר, פיקח יותר, לצערי הרב, גם מיואש. לכן אני חושבת שתהיה יציאה לרחובות אבל לצד זה צריך גם לדבר פרגמטית, צריך להחזיר את הענייניות למרכז הדיון ולדרוש מהאנשים שמובילים אותנו גם תכנון לטווח רחוק", סיכמה ליף.

ליף אמרה את הדברים לאור גל ההתייקרויות בשוק המזון שהחל עוד בחודש אוגוסט. תנובה הייתה הראשונה, כשהודיעה על עליית מחירם של חלק ממוצרי החלב שאינם בפיקוח, ביניהם גבינות מלוחות, גבינות צהובות, מעדנים, משקאות חלב ועוד. טרה גם העלתה מחירים, כמו כן מחבלות גד וויסוצקי. אתמול הודיעה חברת אסם כי הצטרפה גם היא למגמת העלאת המחירים, והודיעה כי המחירים של שליש ממוצריה יעלו ב-2% עד 4.5%. כמו כן, רשות החשמל הודיעה על התייקרות של 6.5 עד 8% בתעריפיה, שתכנס לתוקף החל מתחילת 2019.  נוסף לכך, כמעט כל חברות הסלולר ייקרו את החבילות שלהן בחודשים האחרונים.