דוח חריף בעקבות אסון נחל צפית: "חוסר פיקוח מצד משרדי הממשלה"

ועדת אהרונישקי, שהוקמה עקב השיטפון בערבה שבו נהרגו 10 צעירים, ביקרה את משרדי החינוך והביטחון על התנהלותם הכושלת מול המכינות הקדם צבאיות. "יש צורך בשינוי מהותי"

ועדת אהרונישקי, שהוקמה בעקבות האסון בנחל צפית שאירע באפריל האחרון ובו נהרגו עשרה צעירים, פרסמה הבוקר (רביעי) דוח חריף, ובו היא מבקרת את הפיקוח של משרד החינוך ומשרד הביטחון על המכינות הקדם צבאיות, כמו גם את חוסר המדיניות בנוגע אליהן. בין היתר, מצאה הוועדה כי הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר, וכי ההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח - מוגבלת.

הדוח מצביע על כך שעד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני. בדוח נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. עוד נקבע כי המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים. כמו כן, צוין בדוח כי עקב מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

לפי הדוח, ריבוי העמותות הקטנות, המנוהלות בהתנדבות ובהיעדר בקרה ופיקוח יעילים, מביא לקושי מובנה לקדם סטנדרטים ראויים מקצועית, חינוכית וניהולית. הדוח מצא גם כי אין לראש האגף הביטחוני-חברתי, האחראי על מדיניות הקמת המכינות, ועדה מייעצת מקצועית וחיצונית לליווי ותכנון המפעל. המצב דומה גם במנהל חברה ונוער במשרד החינוך, שבאחריותו המכינות הקדם צבאיות. בשני המקרים, ההתייעצות עם מועצת המכינות נעשית באופן חלקי ואקראי ולעיתים לא נעשית כלל.

 הזירה בנחל צפית
 

הזירה בנחל צפית (כבאות והצלה נגב)

 


הדוח שסיפקה הוועדה, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, מכיל גם המלצות בטיחותיות וארגוניות במטרה להבטיח שהאסון הקשה בנחל צפית, לא יחזור על עצמו. ראשית, ממליצה הוועדה להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק. בדוח הומלץ להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.

"הוועדה אשר הורכבה מאנשי מקצוע חיצוניים בתחום הבטיחות, לצד נציגי המכינות, קיבלה מנדט לטפל בבטיחות ובמוגנות במכינות הקדם צבאיות כתרבות ארגונית, כשמטרתה המרכזית היא לתת בידי בעלי התפקידים כלים בתחום הביטחון והבטיחות שיבטיחו שכולם יחזרו הביתה בשלום", אמר רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי. "הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד".

 נחל צפית
 

נחל צפית (דוברות כבאות והצלה)

 


"אנו מגישים היום את דוח אהרונישקי שנכתב מתוך אובדן נוראי של עשרה צעירים במוות מיותר אשר יכול היה להימנע", ציין מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות דני זמיר. "הדוח נכתב ע"י גורמי מקצוע חיצוניים, המובילים בתחום הבטיחות וביטחון במטרה ללמוד את הכשלים בכל הדרגים ולהביא לשינוי תרבותי מהייסוד ולעשות הכול על מנת להבטיח שאסון כואב כל כך לא יחזור".

מעורכי הדין אלי זהר, אפרת רייטן ודנה קאופמן, אשר מייצגים את ההורים השכולים, נמסר: "מעיון ראשוני בדוח אהרונישקי עולה, כי הוועדה הפנימית מצאה כשלים יסודיים בממשק העבודה שבין המכינות לבין משרדי הממשלה האחראים על פי חוק להכרה, פיקוח ובקרה, הן ברגולציה ופיקוח על פעילות המכינות והן באי הסדרה מוחלטת של כל נושא הבטיחות והאבטחה של פעילויות החוץ של המכינות". כמו כן ציינו עורכי הדין כי "מסקנות דוח אהרונישקי מחזקות את הצורך בהקמת ועדה בלתי תלויה בראשות שופט אשר תבחן את הכשלים והמחדלים במערך המכינות הקדם צבאיות, על מנת להבטיח כי אסון כאסון מכינת בני ציון לא יקרה שוב לעולם”.

כזכור, באפריל האחרון נהרגו עשרה צעירים, בהן תשע נערות ונער אחד מהמכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב, לאחר שנקלעו לשיטפון בנחל צפית שבערבה, מדרום לים המלח. בקבוצה היו כ-25 נערים ונערות, ששהו על אחת ממדרגות הנחל כשהמים הגיעו וסחפו אותם.