"דורשות מעשים": הפגנות ברחבי הארץ במחאה על האלימות כלפי נשים

בעקבות מותה של אימאן עווד, שהפכה לקורבן ה-25 של רצח נשים מתחילת השנה, נשים מפגינות בירושלים, בתל אביב ובנצרת. בהמשך היום יורחבו המחאות: "נמשיך עד שנראה תוצאות"

מאות נשים מפגינות היום (רביעי) ברחבי הארץ, במחאה על האלימות כלפי נשים שגבתה אתמול קורבן נוסף: אימאן עווד, בת 30 מעכו, שנמצאה בדירתה ללא רוח חיים ובעלה נעצר בחשד למעורבות ברצח. עשרות נשים מפגינות בצומת עזריאלי שבתל אביב ומתעמתות עם שוטרים שנמצאים במקום, שתיים מהן נעצרו. גם בירושלים ובנצרת מתקיימות מחאות נשים. בהמשך, ההפגנות עתידות להיערך גם בחיפה, בבאר שבע, בעכו ובערים נוספות, במתכונת גדולה יותר.

בשעה 10:00 עצרו נשים ברחבי הארץ את מעשיהן למשך 25 דקות. ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) עצרה את פעילות הוועדה לביקורת המדינה, שבראשה היא עומדת, למשך דקה, כאות הזדהות עם המאבק. גם במהלך דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט עצרו חברי הוועדה לדקת דומיה.

 
 
 
 מחאת נשים בצומת עזריאלי
 

מחאת נשים בצומת עזריאלי (חדשות עשר)

 

יוזמות המחאה אמרו אתמול: "רק שבוע עבר מאז יום הזעם של מאות אלפי נשים שהכריזו על מצב חירום, ואתמול עוד אישה נרצחה. הכרזתם שאלימות כלפי נשים זה בראש סדר העדיפויות - אז איפה אתם?". עוד ציינו כי "מספר הקורבנות בשנה החולפת עלה הרגע ל-25 נשים. דמנו אינו הפקר. לא נסבול יותר ועדות ובדיקות והבטחות ומילים. לא נשתוק בזמן שמקבלי ההחלטות מנסים להשקיט את המחאה בדיבורים, אנחנו דורשות מעשים ועכשיו. אנחנו מתכוונות להמשיך יום-יום, בפעולות שאי אפשר יהיה להתעלם מהן. ממחר, כל יום, מחאת הנשים תמשיך עד שנראה תוצאות".

 מחאת נשים בנצרת
 

מחאת נשים בנצרת (חדשות עשר)

 

נוסף לכך, ארגון המורים העל-יסודיים הודיע כי הלימודים יושבתו היום למשך 25 דקות בבתי ספר ברחבי הארץ, כהזדהות והבעת מחאה על מניין הקורבנות העולה של נשים שנרצחו השנה. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר אתמול כי "כמורים ומחנכים, וכמי שמובילים את המאבק באלימות כלפי עובדי הוראה, איננו יכולים לעמוד מנגד. ארגון המורים העל יסודיים הודיע לא מכבר על תמיכתו במאבק קואליציית 'דגל אדום' המאגדת תחתיה עשרות ארגונים המוחים כנגד האלימות המופנית כלפי נשים בישראל". 

"ארגון המורים פועל רבות נגד האלימות המופנית כלפי עובדות ועובדי הוראה, ואף יזם חקיקה להפחתת האלימות במערכת החינוך", אמר ארז, "היום, בעקבות הרצח המזעזע של האישה ה-25 במספר, אני מודיע כי המורים ישביתו את הלימודים בחינוך העל יסודי ל-25 דקות בין השעה 10:00 ל-10:25. נמשיך לפעול אל מול האלימות בחברה הישראלית, ביחד עם חברות וחברי ארגון המורים במלחמה נגד האלימות כלפי נשים בישראל".

 המזרקה בכיכר מסריק בת"א נצבעה אדום כמחאה על רצח נשים
 

המזרקה בכיכר מסריק בת"א נצבעה אדום כמחאה על רצח נשים (לוט"ם תל אביב)

 

בתוך כך, יתקיים היום בוועדת החוקה בכנסת דיון בהצעתה של ח"כ יעל גרמן, להכליל רצח נשים תחת ההגדרה של "המתה בנסיבות מחמירות", סעיף עליו העונש הוא מאסר עולם ללא שיקול דעת השופט. במשרד המשפטים מתנגדים להצעה, לטענתם מכיוון שרוב מקרי רצח הנשים גם ככה יחשבו כרצח בנסיבות מחמירות, ולדעתם ההכללה מיותרת.

כאמור, מוקדם יותר אתמול, נמצאה גופתה של אימאן עווד בבית ברחוב הרצוג שבעכו עם סימני דקירה. מצבה של האישה הוגדר תחילה אנוש, אך צוותי רפואה שהגיעו לזירה נאלצו לקבוע את מותה לאחר שנכשלו מאמצי ההחייאה. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע. בעלה של עווד נעצר בחשד למעורבות ברצח. עורך הדין באסל פאלח המייצג את בעלה של הנרצחת מסר לחדשות עשר: "הבעל היה זה שהזעיק את המשטרה. עוד לא חקרו אותו בכלל. הוא מעולם לא הכה ולא הרים יד, מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין".

אימאן עווד אחמד
 

אימאן עווד אחמד (חדשות עשר)

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סולימאן, אמרה בתגובה לרצח האישה בעכו: "העיר השכולה היום היא העיר האהובה עליי, עיר מגוריי, עכו. המשפחות שאיבדו את היקר להן מהכול לפני שעה קלה, הן משפחות שאני מכירה, ואיני מדמיינת איך יישאו את הכאב הזה. אימאן עווד נרצחה היום. האישה ה-25 בשנה הזאת איננה עוד. גם לרצח הזה יש שותפים, יש סייענים, חלקם במודע וחלקם ללא כוונה. במשך השבועות האחרונים הסוגייה הכאובה של רצח נשים עלתה לסדר היום, הכול בזכות התעקשות הנשים ולצערי הרב בעקבות הרציחות המזעזעות של שתי הבחורות הצעירות. במשך שבועיים שמענו הרבה דיבורים והצהרות והבטחות. הרצח היום מוכיח שדיבורים לא מצילים חיים, שהבטחות אינן מרתיעות רוצחים. התכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה עם תכנית הפעולה והיישום מחכה שנה וחצי לתקציבים".

 מחאה בבית הספר
 

(מועצת התלמידים והנוער הארצית)

 

"את התקציבים אפשר להעביר עכשיו. את האישה הבאה בתור אפשר להתחיל להציל עכשיו". הוסיפה תומא-סולימאן. "מחר תדון ועדת החוקה בהצ"ח תיקון חוק העונשין שמדרג מחדש את עבירות ההמתה. רצח נשים הוא פשע מגדרי. נשים נרצחות על רקע היותן נשים ומחר נבקש כי פשע זה חייבים לקבוע לצידו עונש מאסר עולם חובה, ולא פחות".

על פי נתוני "תזכור", 24 נשים נוספות נרצחו בשנת 2018 על ידי בני זוגן או קרובי משפחתן. בשבוע שעבר, אחרי רציחתן של הנערות סילבנה צגאיי בדרום תל אביב ויארא איוב בגוש חלב, עשרות אלפי נשים וגברים יצאו ביום מחאה נגד אלימות כלפי נשים. עשרות אלפי בני אדם השתתפו לאורך היום בהפגנות שהתקיימו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, וכששיא האירוע היה הפגנה בה השתתפו כ-20 אלף מפגינות בכיכר רבין.

מחאת תלמידים בעקבות האלימות כלפי נשים
 

(מועצת התלמידים והנוער הארצית)