הרצח בעכו: היום - הפגנות ברחבי הארץ והפסקת לימודים ל-25 דקות

החינוך העל יסודי יושבת היום בין 10:00 ל-10:25, במחאה על האלימות נגד נשים ולאחר הרצח של אימאן עווד בעכו - הקורבן ה-25. בעלה נעצר בחשד למעורבות ברצח

ארגון המורים העל יסודיים הודיע אתמול (שלישי) כי הלימודים יושבתו היום למשך 25 דקות ברחבי הארץ, כהזדהות ומחאה על הרצח של אימאן עווד, בת 30 מעכו - הקורבן ה-25 מתחילת השנה. בעלה של האישה עוכב ונחקר לאחר שהשתולל בזירה, ולאחר מכן נעצר בחשד למעורבות ברצח. במקביל, הודיעו ארגוני מחאת הנשים על הפגנות מתוכננות במספר מוקדים בחיפה, תל אביב, ירושלים, באר שבע ועכו. 

בתוך כך, יתקיים היום בוועדת החוקה בכנסת דיון בהצעתה של ח"כ יעל גרמן, להכליל רצח נשים תחת ההגדרה של "המתה בנסיבות מחמירות", סעיף עליו העונש הוא מאסר עולם ללא שיקול דעת השופט. במשרד המשפטים מתנגדים להצעה, לטענתם מכיוון שרוב מקרי רצח הנשים גם ככה יחשבו כרצח בנסיבות מחמירות, ולדעתם ההכללה מיותרת.

אימאן עווד ובעלה
 

אימאן עווד ובעלה (חדשות עשר )

 

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, אמר אתמול כי "כמורים ומחנכים, וכמי שמובילים את המאבק באלימות כלפי עובדי הוראה, איננו יכולים לעמוד מנגד. ארגון המורים העל יסודיים הודיע לא מכבר על תמיכתו במאבק קואליציית 'דגל אדום' המאגדת תחתיה עשרות ארגונים המוחים כנגד האלימות המופנית כלפי נשים בישראל".

"ארגון המורים פועל רבות נגד האלימות המופנית כלפי עובדות ועובדי הוראה, ואף יזם חקיקה להפחתת האלימות במערכת החינוך", אמר ארז, "היום, בעקבות הרצח המזעזע של האישה ה-25 במספר, אני מודיע כי המורים ישביתו מחר את הלימודים בחינוך העל יסודי ל-25 דקות בין השעה 10:00 ל-10:25. נמשיך לפעול אל מול האלימות בחברה הישראלית, ביחד עם חברות וחברי ארגון המורים במלחמה נגד האלימות כלפי נשים בישראל".

"רק שבוע עבר מאז יום הזעם של מאות אלפי נשים שהכריזו על מצב חירום, והיום עוד אישה נרצחה. הכרזתם שאלימות כלפי נשים זה בראש סדר העדיפויות - אז איפה אתם?", מסרו היום יוזמות שביתת הנשים והודיעו כי מחר בשעה 10:00 נשים ברחבי הארץ יעצרו את מעשיהן למשך 25 דקות. "מספר הקורבנות בשנה החולפת עלה הרגע ל-25 נשים. דמנו אינו הפקר. לא נסבול יותר ועדות ובדיקות והבטחות ומילים. לא נשתוק בזמן שמקבלי ההחלטות מנסים להשקיט את המחאה בדיבורים, אנחנו דורשות מעשים ועכשיו. אנחנו מתכוונות להמשיך יום-יום, בפעולות שאי אפשר יהיה להתעלם מהן. ממחר, כל יום, מחאת הנשים תמשיך עד שנראה תוצאות".

פעילות ארגון "לוט"ם" צבעו את מי המזרקה בכיכר מסריק שבתל אביב באדום, במחאה על רציחתה של עווד:

המזרקה בכיכר מסריק בת"א נצבע אדום כמחאה על רצח נשים

המזרקה בכיכר מסריק בת"א נצבעה אדום כמחאה על רצח נשים (לוט"ם תל אביב )

 

כאמור, מוקדם יותר אתמול, נמצאה גופתה של אימאן עווד בבית ברחוב הרצוג שבעכו עם סימני דקירה. מצבה של האישה הוגדר תחילה אנוש, אך צוותי רפואה שהגיעו לזירה נאלצו לקבוע את מותה לאחר שנכשלו מאמצי ההחייאה. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע. בעלה של עווד נעצר בחשד למעורבות ברצח. עורך הדין באסל פאלח המייצג את בעלה של הנרצחת מסר לחדשות עשר: "הבעל היה זה שהזעיק את המשטרה. עוד לא חקרו אותו בכלל. הוא מעולם לא הכה ולא הרים יד, מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סולימאן, אמרה בתגובה לרצח האישה בעכו: "העיר השכולה היום היא העיר האהובה עליי, עיר מגוריי, עכו. המשפחות שאיבדו את היקר להן מהכול לפני שעה קלה, הן משפחות שאני מכירה, ואיני מדמיינת איך יישאו את הכאב הזה. אימאן עווד נרצחה היום. האישה ה-25 בשנה הזאת איננה עוד. גם לרצח הזה יש שותפים, יש סייענים, חלקם במודע וחלקם ללא כוונה. במשך השבועות האחרונים הסוגייה הכאובה של רצח נשים עלתה לסדר היום, הכול בזכות התעקשות הנשים ולצערי הרב בעקבות הרציחות המזעזעות של שתי הבחורות הצעירות. במשך שבועיים שמענו הרבה דיבורים והצהרות והבטחות. הרצח היום מוכיח שדיבורים לא מצילים חיים, שהבטחות אינן מרתיעות רוצחים. התכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה עם תכנית הפעולה והיישום מחכה שנה וחצי לתקציבים".

זירת הרצח בעכו
 

זירת הרצח בעכו (דוברות המשטרה)

 

"את התקציבים אפשר להעביר עכשיו. את האישה הבאה בתור אפשר להתחיל להציל עכשיו". הוסיפה תומא-סולימאן. "מחר תדון ועדת החוקה בהצ"ח תיקון חוק העונשין שמדרג מחדש את עבירות ההמתה. רצח נשים הוא פשע מגדרי. נשים נרצחות על רקע היותן נשים ומחר נבקש כי פשע זה חייבים לקבוע לצידו עונש מאסר עולם חובה, ולא פחות".

על פי נתוני "תזכור", 24 נשים נוספות נרצחו בשנת 2018 על ידי בני זוגן או קרובי משפחתן. בשבוע שעבר, אחרי רציחתן של הנערות סילבנה צגאיי בדרום תל אביב ויארא איוב בגוש חלב, עשרות אלפי נשים וגברים יצאו ביום מחאה נגד אלימות כלפי נשים. עשרות אלפי בני אדם השתתפו לאורך היום בהפגנות שהתקיימו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, וכששיא האירוע היה הפגנה בה השתתפו כ-20 אלף מפגינות בכיכר רבין.

ביום ראשון, ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, לפיו יוצמד לגברים מכים או החשודים באלימות, צמיד אלקטרוני הכולל GPS, שיאפשר לעקוב אחר מקום הימצאם בכל רגע נתון. הטכנולוגיה החדשה תיתן בידי בתי המשפט כלי נוסף למאבק בתופעות של אלימות במשפחה, ותסייע באכיפת צווי הרחקה.