חשד לרצח בעכו: אישה בת 30 נדקרה למוות בביתה; בעלה נעצר

האישה ה-25: צוותי מד"א הגיעו לביתה של אימאן עוואד וקבעו את מותה. בעלה נעצר בחשד למעורבות ברצח. מארגנות מחאת הנשים: "ממחר נשבות בכל יום במשך 25 דק'"

לכל אישה יש שם: גופתה של אימאן עווד, בת 30, נמצאה היום (שלישי) בבית ברחוב הרצוג שבעכו עם סימני דקירה. מצבה של האישה הוגדר תחילה אנוש, אך צוותי רפואה שהגיעו לזירה נאלצו לקבוע את מותה לאחר שנכשלו מאמצי ההחייאה. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע. בעלה של האישה עוכב ונחקר לאחר שהשתולל בזירה, ולאחר מכן נעצר בחשד למעורבות ברצח. מנתוני המשטרה עולה כי לא היו תלונות קודמות על אלימות בין השניים. מארגנות מחאת הנשים הודיעו כי ממחר נשים ברחבי הארץ יעצרו את עבודתן ומעשיהן למשך 25 דקות: "ממחר, כל יום, מחאת הנשים תמשיך עד שנראה תוצאות".

אימאן עווד ובעלה
 

אימאן עווד ובעלה (חדשות עשר )

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סולימאן, אמרה בתגובה לרצח האישה בעכו: "העיר השכולה היום היא העיר האהובה עליי, עיר מגוריי, עכו. המשפחות שאיבדו את היקר להן מהכול לפני שעה קלה, הן משפחות שאני מכירה, ואיני מדמיינת איך יישאו את הכאב הזה. אימאן עווד נרצחה היום. האישה ה-25 בשנה הזאת איננה עוד. גם לרצח הזה יש שותפים, יש סייענים, חלקם במודע וחלקם ללא כוונה. במשך השבועות האחרונים הסוגייה הכאובה של רצח נשים עלתה לסדר היום, הכול בזכות התעקשות הנשים ולצערי הרב בעקבות הרציחות המזעזעות של שתי הבחורות הצעירות. במשך שבועיים שמענו הרבה דיבורים והצהרות והבטחות. הרצח היום מוכיח שדיבורים לא מצילים חיים, שהבטחות אינן מרתיעות רוצחים. התכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה עם תכנית הפעולה והיישום מחכה שנה וחצי לתקציבים".

"את התקציבים אפשר להעביר עכשיו. את האישה הבאה בתור אפשר להתחיל להציל עכשיו". הוסיפה תומא-סולימאן. "מחר תדון ועדת החוקה בהצ"ח תיקון חוק העונשין שמדרג מחדש את עבירות ההמתה. רצח נשים הוא פשע מגדרי. נשים נרצחות על רקע היותן נשים ומחר נבקש כי פשע זה חייבים לקבוע לצידו עונש מאסר עולם חובה, ולא פחות".

 
 
אימאן עווד אחמד
 

אימאן עווד אחמד (חדשות עשר )

 

משדולת הנשים בישראל נמסר: ״האישה ה-25 מתחילת 2018 נרצחה היום באכזריות בעכו, והתקציב לתכנית הלאומית עדיין לא הועבר ליעדו, החקיקה לא התקדמה והממשלה עדיין לא כינסה דיון חירום. מחאת הנשים שפרצה בשבועות האחרונים אל הרחובות לא תושתק ולא תיעצר עד שתיפסק תופעת רצח הנשים. ממשלת ישראל, דמנו לא הפקר וביטחונן של 51% מהאוכלוסייה לא יכול להמשיך להידחק לתחתית. אנחנו דורשות מעשים - עכשיו!״.
 

"רק שבוע עבר מאז יום הזעם של מאות אלפי נשים שהכריזו על מצב חירום, והיום עוד אישה נרצחה. הכרזתם שאלימות כלפי נשים זה בראש סדר העדיפויות - אז איפה אתם?", מסרו היום יוזמות שביתת הנשים והודיעו כי מחר בשעה 10:00 נשים ברחבי הארץ יעצרו את מעשיהן למשך 25 דקות. "מספר הקורבנות בשנה החולפת עלה הרגע ל-25 נשים. דמנו אינו הפקר. לא נסבול יותר ועדות ובדיקות והבטחות ומילים. לא נשתוק בזמן שמקבלי ההחלטות מנסים להשקיט את המחאה בדיבורים, אנחנו דורשות מעשים ועכשיו. אנחנו מתכוונות להמשיך יום-יום, בפעולות שאי אפשר יהיה להתעלם מהן. ממחר, כל יום, מחאת הנשים תמשיך עד שנראה תוצאות".

בתוך כך, בית המשפט המחוזי בירושלים גזר מאסר עולם על שמואל דטיאשוילי, שהורשע ברצח אשתו אביטל רוקח שהתרחש ב-2014. דטיאשוילי הורשע בכך שארב לרוקח בחדר המדרגות בבניין שבו התגוררה, ורצח אותה ב-50 דקירות סכין.

עו"ד שחר מלול, פרקליטות מחוז ירושלים אמר לאחר מתן גזר הדין: "גזר הדין מבטא את חומרת העבירה שביצע הנאשם שרצח את אביטל רוקח ז״ל לאחר שביקשה להתגרש ממנו. המעשים שקדמו לרצח ומעשה הרצח עצמו מעידים על אכזריותו של הנאשם ועל תחושת הפחד והאימה שהטיל על אביטל רוקח ועל ילדיה. הפרקליטות מחזקת את ידי בני המשפחה ותמשיך להיאבק בנחישות  בתופעה הקשה של אלימות ורצח נשים על ידי בן זוגן".

זירת הרצח בעכו
 

זירת הרצח בעכו (דוברות המשטרה)

 

על פי נתוני "תזכור", 24 נשים נוספות נרצחו בשנת 2018 על ידי בני זוגן או קרובי משפחתן. בשבוע שעבר, אחרי רציחתן של הנערות סילבנה צגאיי בדרום תל אביב ויארא איוב בגוש חלב, עשרות אלפי נשים וגברים יצאו ביום מחאה נגד אלימות כלפי נשים. עשרות אלפי בני אדם השתתפו לאורך היום בהפגנות שהתקיימו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, וכששיא האירוע היה הפגנה בה השתתפו כ-20 אלף מפגינות בכיכר רבין.

ביום ראשון, ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, לפיו יוצמד לגברים מכים או החשודים באלימות, צמיד אלקטרוני הכולל GPS, שיאפשר לעקוב אחר מקום הימצאם בכל רגע נתון. הטכנולוגיה החדשה תיתן בידי בתי המשפט כלי נוסף למאבק בתופעות של אלימות במשפחה, ותסייע באכיפת צווי הרחקה.

עם זאת, החקיקה החדשה לא הייתה מסייעת לעווד, שלא התלוננה בעבר על אלימות מצד בעלה. "החוק שעבר אחרי שנה וחצי של הבטחות, רלוונטי לאחוז מאוד קטן של המקרים", אמרה ברכה ברד, מנכ"לית כולן - לקידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל בתגובה לאישור הצעת החוק. "גם אם החוק היה עוזר לכל 24 הנשים שנרצחו השנה – יש לנו בעיה מערכתית הרבה יותר עמוקה. מדובר בהצהרת כוונות טובה, אבל אי אפשר לפתור את הבעיה על ידי פיתרון הקושי של המשטרה לאכוף צווי אכיפה. לנשים רבות שחיות בפחד ועוד לא הגיעו לשלב הגשת התלונה או הוצאת צו ההרחקה – החוק לא יעזור".