רג'א זעאתרה, ראש סיעת חד"ש בחיפה וסגן ראש העיר החדש, חדשות עשר

גורמים בעיריית חיפה: זעאתרה יודיע על ביטול ההסכם הקואליציוני

לאור בקשתה של עינת קליש רותם מסגן ראש העירייה המיועד להתנער מאמירותיו, זעאתרה צפוי לסרב וכתוצאה מכך לא להתמנות לתפקיד. ייתכן שמספר 2 בחד"ש תמונה במקומו

  • פורסם ב:
  • 11/12/2018 09:29
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/12/2018 12:22
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

סגן ראש עיריית חיפה המיועד, ראג׳א זעאתרה, צפוי להודיע על ביטול ההסכם הקואליציוני עם ראש העירייה, עינת קליש רותם, ובכך למעשה לא להתמנות לתפקיד - כך לפי גורמים בעיריית חיפה. זאת לאחר שקליש רותם ביקשה ממנו לפרסם הודעה שבה הוא יתנער מכל האמירות שמיוחסות לו שהביאו למחאה נגד מינויו.

מקורב לקליש רותם אמר לחדשות עשר: "אנחנו מעריכים שזעאתרה לא יתנער מאמירותיו וכך תסלל דרכו החוצה מההסכם עם קליש רותם". אחת ההצעות היא להעביר את תפקיד הסגנות למספר 2 בסיעת חד״ש, שהירה שלבי. גורמים בכירים בעיריית חיפה חיזקו את דבריו בשיחה עם חדשות עשר ואמרו כי "לא נוותר על מסורת ארוכת שנים של סגן ראש עירייה ערבי בחיפה".

שון שאול וטל הרוש, ממובילי המחאה נגד מינוי של זעאתרה לתפקיד, אמרו: "לא ניתן לקליש רותם להמשיך לפלג ולסכסך את תושבי העיר האחד בשני. אין כאן לא ימין ולא שמאל. זה הרוב השפוי אל מול המיעוט הקיצוני. אדם כמו זעאתרה אינו ראוי לכהן בתפקיד ציבורי רשמי. אנו קוראים לראש העיר לגנות את אמירותיו בפומבי ולבטל את המינוי לאלתר".

 שהירה שלבי, חברת סיעת חד"ש במועצת העיר חיפה
 

שהירה שלבי, חברת סיעת חד"ש במועצת העיר חיפה ( וואיל עוואד)

אתמול התייחס נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לסערה סביב המינוי. "אין צורך לומר שאנחנו מצפים מכל נבחר ציבור במדינת ישראל, בזירה המקומית או הארצית, להיות חד משמעי ולהביע אפס סובלנות לטרור", אמר ריבלין, והוסיף: "לא יכול להיות שנבחרי ציבור בישראל יביעו תמיכה בטרור ובארגוני הטרור".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שתמך בקליש-רותם במרוץ לראשות העירייה, התייחס אתמול אף הוא לסערה: מעולם לא שמעתי עליו ואני כמובן מגנה ומתקומם נגד הדברים שאמר. יש בהם נבזות וגם צביעות. רק צבועים יכולים להתלונן על היחס שלנו לפלסטינים ולתמוך באסד רוצח ההמונים". גבאי אמרה את הדברים בישיבת סיעתו.

גבאי הוסיף כי "הצביעות לא מסתיימת בזה. זעאתרה כמו אלה שתקפו אותו השבוע הם הפוליטיקה של הקיצונים שמחפשים להקצין בכדי לבלוט במקום לחבר אותנו, וכמובן שאני מגנה את ההתבטאויות שלו. עם זאת, אני רוצה להזכיר לאזרחי ישראל: מי שמחזק את החמאס ומי שהעביר להם מזוודות כסף הוא נתניהו - ראש ממשלה שחזק בדיבורים וחלש במעשים". גבאי הוסיף כי שוחח היום עם קליש-רותם, ואמר: "יש לה אתגר לא פשוט לקיים חיים משותפים בעיר עם 20 אחוז ערבים ומי שרואה את הקואליציה שלה מבין את זה. מדגל התורה דרך הבית היהודי וישראל ביתנו ועד חד"ש".

שלשום הגיעה הסערה לפתחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסיפר במהלך ישיבת הממשלה כי "ביקשתי מראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לבטל את מינוי סגן ראש העיר שתומך בחזבאללה וחמאס - ואני מקווה שהיא תיענה לבקשה". על פי גורמים המקורבים לקליש רותם, היא אמרה לנתניהו כי אין בכוונתה להפר הסכמים קואליציוניים, וכי על פי ההסכם יכנס זעאתרה לתפקיד רק בעוד שנתיים וחצי. בהמשך, אמרו מקורבי ראש הממשלה כי קליש רותם הבטיחה לבדוק את הנושא מבחינה משפטית.

 עינת קליש רותם, המועמדת לראשות עיריית חיפה
 

עינת קליש רותם, המועמדת לראשות עיריית חיפה (פייסבוק )

 

בתגובה לדברים, אמר אתמול זעאתרה: "אני לא חבר לא בחמאס ולא בחזבאללה, אלא במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות בשלום, בשוויון ובאחוות העמים. נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל. הסכנה האמיתית לעם ישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאני אהיה סגן סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר ישבו בכלא".

"נבחרתי בבחירות דמוקרטיות למועצת העיר חיפה על פי חוק", הוסיף זעאתרה. "אייצג את תושבי העיר, ערבים ויהודים, למען חיים בכבוד, שותפות אמת, צדק חברתי וחלוקתי וניקיון כפיים". סגן העיר המיועד הדגיש: "נבחרתי בזכות ולא בחסד. אני חייב רק לבוחריי, והם אשר יבחנו וישפטו את תפקודי ומעשיי. אני מתכוון לייצג אותם ולעבוד למענם, עם או בלי שכר. עם או בלי תעודת כשרות מאביר איכות השלטון אריה דרעי, מד"ר יאיר לפיד ומהספסלים האחוריים של 'הליכוד' ו-'ישראל ביתנו'".

 גדעון סער ובנימין נתניהו
 

תקף את דברי זעאתרה. בנימין נתניהו ( רויטרס)

 

במקביל, שרי הליכוד הודיעו אתמול כי עד שהמינוי לא יבוטל, הם לא ייפגשו עם קליש רותם. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה אף היא למחאה נגד זעאתרה ופנתה לראשת העיר: "עינת, מראש לא נכנסים להסכם קואליציוני עם מפלגה שבראשה עומד אדם שתומך באסד, בחזבאללה ובחמאס - ארגוני טרור הקוראים להשמדתה של מדינת ישראל. אני קוראת לך לבטל את מינוי של זעאתרה לתפקיד סגן ראש העיר. מי שתומך בארגוני טרור מוזמן להיות סגן של אסמעיל הנייה, של חסן נסראללה, של אסד – אחד כמוהו בוודאי לא צריך לקבל משכורת ממדינת ישראל".