מחאת האפודים הצהובים בפריז, רויטרס

לקראת יום השנה לאביב הערבי: מצרים מגבילה מכירת אפודים צהובים

הרשויות במצרים חוששות מפרוץ גל מחאה נוסף בהשראת ההפגנות שמתקיימות בשבועות האחרונים בצרפת, והורו לספקים להימנע ממכירת האמצעי האייקוני ללא קבלת אישור ביטחוני

לקראת יום השנה השביעי לתחילת הפגנות "האביב הערבי" במצרים שהביאו להפלת שלטונו של חוסני מובארק, החליטו הרשויות במדינה להטיל הגבלות על מכירת אפודים צהובים מחשש לפרוץ גל מחאה נוסף בהשראת ההפגנות שמתקיימות ברחבי צרפת בשבועות האחרונים.

נציגי הרשויות הורו לספקי ציוד בטיחות שלא למקור אפודים צהובים לאנשים פרטיים, אלא רק לחברות מוכרות ורק לאחר קבלת אישור ביטחוני מהמשטרה. על פי גורמי ביטחון במדינה, ההגבלות יוסרו רק בסוף חודש ינואר, זאת לאור העובדה שיום השנה לפרוץ "האביב הערבי" חל ב-25 לחודש זה. בשנתיים האחרונות פעל המשטר המצרי למניעת אירועים לציון יום זה, מחשש להתקוממות של קבוצות אופוזיציה.

הפגנות בפריז, צרפת
 

הפגנות בפריז, צרפת (רויטרס )

 
 
 
 

בעקבות המחאות: מקרון הכריז על "מצב חירום כלכלי וחברתי"

אמש, הכריז נשיא צרפת, עמנואל מקרון, על "מצב חירום כלכלי וחברתי" במדינה, בעקבות גל המחאה בחודש האחרון. בנאום מיוחד שנשא מקרון, אמר הנשיא הצרפתי כי הזעם של האזרחים "עמוק ומוצדק". לדבריו, פעולות הממשל ב-18 החודשים האחרונים לא הצליחו להוות תגובה מספקת למה שהתרחש בארבעים השנים האחרונות. בצעד מנהיגותי נדיר, קיבל מקרון אחריות חלקית על האירועים. "אני יודע שחלק מתגובותיי פגעו בכמה מכם. אני רוצה להיות ברור: אם נאבקתי כדי לשנות את המערכת, זה בדיוק בגלל שאני רוצה לשרת את המדינה שלנו ובגלל שאני אוהב זאת", אמר.

מקרון הוסיף: "האפודים הצהובים תיעלו מרמור לגיטימי אך פעלו באלימות לא לגיטימית וביצעו הפרות סדר ואנרכיה. שום זעם לא מצדיק תקיפת שוטרים או גרימת נזק לרכוש ציבורי".

מקרון ציין את הפעולות שבכוונתו לנקוט על מנת להתמודד עם המחאה: כך למשל, שכר המינימום צפוי לעלות ב-100 אירו. כמו כן, לא ייגבה מס על השעות הנוספות. עוד אמר מקרון כי ביקש מהמעסיקים להעניק לעובדים בונוס שנתי, שגם עליו לא ייגבה מס. במקביל, הנשיא הצרפתי ציין כי לא ייגבה מס מפנסיונרים שמרוויחים פחות מ-2,000 אירו בחודש. לדבריו, צרפת תגיב לדחיפות החברתית והכלכלית באמצעים חזקים, כמו קיצוץ מסים ושמירת ההוצאות תחת שליטה אולם לא באמצעות פניית פרסה. שעות ספורות לפני שנשא את הנאום, מקרון נפגש עם ארגוני העובדים אולם לא מסר להם פרטים בנוגע לתוכן ההצהרה.

דברי מקרון הגיעו בתום חודש של מחאה והפגנות ברחבי המדינה. 1,723 מפגינים נעצרו ביום שבת במהלך ההפגנות. במקביל, עיתון "טיימס" הבריטי, דיווח מפי מקור בגופי החקירה הצרפתיים כי הרשויות במדינה חוקרות חשד שלפיו רוסיה מעורבת בהיווצרותם של משתמשים מזויפים ברשתות החברתיות, שבהם נעשה שימוש במסגרת מחאת "האפודים הצהובים" במדינה.