צניחת הליש"ט - חלק מחוסר אמון עולמי בדרג הפוליטי • פרשנות

צלילת המטבע הבריטי, בצל דחיית ההצבעה על ההיפרדות מהאיחוד האירופי, מצטרפת למחאות בצרפת ולביקורת על מדיניות הסחר של טראמפ - ומצביעה על בעיה עולמית

  • פורסם ב:
  • 10/12/2018 21:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/12/2018 00:05
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

צלילת ערך הלירה שטרלינג בשל דחיית ההצבעה על תוכנית הברקזיט אמש (שני), שהגיעה אחרי יום של חרדה בוול סטריט, היא חלק ממגמה כלכלית עולמית שבה ניתן לראות כי ישנו חוסר אמון בין הדרג הפוליטי לציבור ובין השווקים לדרג הפוליטי.

לנעשה בבריטניה, מצטרפת הביקורת על מדיניות הסחר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ועל הצעדים שהוא מבצע, שמנוגדים לכלכלת שוק חופשי. גם מחאת האפודים הצהובים בצרפת מעידה על הדרך שבה התקבלו הרפורמות של הנשיא מקרון.

ההנהגה הפוליטית העולמית נראית לחיצה. העובדה שנשיא צרפת עמנואל מקרון נכנע לעם, וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי דחתה את ההצבעה על הברקזיט, מעלה תחושה בשווקים כי אחרי שיאים כלכליים בשנים האחרונות, הכלכלה העולמית עלולה להיקלע לתסבוכת שייתכן כי תימשך זמן רב.

 
 
 תרזה מיי בפרלמנט
 

תרזה מיי בפרלמנט (רויטרס)

 

מיי דחתה ההצעה על הברקזיט: "יודעת שיכולתי להפסיד בפער גדול"

מוקדם יותר אתמול, ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, החליטה להשהות את ההצבעה מחר בפרלמנט בנוגע להסכם הברקזיט שיזמה – כך אמרה בנאום בפרלמנט. בכך, הציבה את תוכנית בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי במצב לא ברור. ביטול זה מגיע לאחר דיווחים רבים לפיהם אם ההצעה תעלה – היא תיפול בוודאות.

מיי הודיעה כי היא מתנה את ההסכם בכך שלא יהיה גבול בין אירלנד לצפון אירלנד,דבר שישאיר את בריטניה וצפון אירלנד באיחוד מכס זמני. "אני יודעת שיכולתי להפסיד את ההצבעה מחר בפער גדול", אמרה ראשת ממשלה בריטניה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי (רויטרס)

 

"אם אתם רוצים משאל עם נוסף שיבטל את תוצאות המשאל הקודם", אמרה מיי בפרלמנט, "תהיו כנים שזה מסכן אותנו בפילוג המדינה, בעוד עלינו לשאוף לאחד אותה". "אם אתם רוצים להישאר חלק מהשוק המשותף ומאיגוד המכס, תהיו פתוחים בנוגע לכך שזה ידרוש תנועה חופשית, כלכלה ותרומות כספיות מתמשכות - ולדעתי אף אחד מהדברים האלה לא מתאים לתוצאות משאל העם", הוסיפה ראשת הממשלה.

הצעד המדובר מכניס את ההיפרדות של בריטניה מהאיחוד האירופי אל תוך אי ודאות, כאשר כמה אופציות עתידיות אפשריות עומדות כעת על השולחן – בהן פרישה ללא עסקה, משאל עם נוסף על החברות באיחוד האירופי או אישור העסקה של מיי ברגע האחרון.

בעקבות המחאות: מקרון הכריז על "מצב חירום כלכלי וחברתי"

אמש, הכריז נשיא צרפת, עמנואל מקרון, על "מצב חירום כלכלי וחברתי" במדינה, בעקבות גל המחאה בחודש האחרון. בנאום מיוחד שנשא מקרון, אמר הנשיא הצרפתי כי הזעם של האזרחים "עמוק ומוצדק". לדבריו, פעולות הממשל ב-18 החודשים האחרונים לא הצליחו להוות תגובה מספקת למה שהתרחש בארבעים השנים האחרונות. בצעד מנהיגותי נדיר, קיבל מקרון אחריות חלקית על האירועים. "אני יודע שחלק מתגובותיי פגעו בכמה מכם. אני רוצה להיות ברור: אם נאבקתי כדי לשנות את המערכת, זה בדיוק בגלל שאני רוצה לשרת את המדינה שלנו ובגלל שאני אוהב זאת", אמר.

 ההפגנות האלימות בפריז על רקע עליית מחירי הדלק
 

ההפגנות האלימות בפריז על רקע עליית מחירי הדלק (רויטרס)

 

מקרון הוסיף: "האפודים הצהובים תיעלו מרמור לגיטימי אך פעלו באלימות לא לגיטימית וביצעו הפרות סדר ואנרכיה. שום זעם לא מצדיק תקיפת שוטרים או גרימת נזק לרכוש ציבורי".

מקרון ציין את הפעולות שבכוונתו לנקוט על מנת להתמודד עם המחאה: כך למשל, שכר המינימום צפוי לעלות ב-100 אירו. כמו כן, לא ייגבה מס על השעות הנוספות. עוד אמר מקרון כי ביקש מהמעסיקים להעניק לעובדים בונוס שנתי, שגם עליו לא ייגבה מס. במקביל, הנשיא הצרפתי ציין כי לא ייגבה מס מפנסיונרים שמרוויחים פחות מ-2,000 אירו בחודש. לדבריו, צרפת תגיב לדחיפות החברתית והכלכלית באמצעים חזקים, כמו קיצוץ מסים ושמירת ההוצאות תחת שליטה אולם לא באמצעות פניית פרסה. שעות ספורות לפני שנשא את הנאום, מקרון נפגש עם ארגוני העובדים אולם לא מסר להם פרטים בנוגע לתוכן ההצהרה.

דברי מקרון הגיעו בתום חודש של מחאה והפגנות ברחבי המדינה. 1,723 מפגינים נעצרו ביום שבת במהלך ההפגנות. במקביל, עיתון "טיימס" הבריטי, דיווח מפי מקור בגופי החקירה הצרפתיים כי הרשויות במדינה חוקרות חשד שלפיו רוסיה מעורבת בהיווצרותם של משתמשים מזויפים ברשתות החברתיות, שבהם נעשה שימוש במסגרת מחאת "האפודים הצהובים" במדינה.