אבו מאזן מעודד הסתה - ואנשי פתח מברכים על הפיגועים • פרשנות

יו"ר הרשות הפלסטינית מצהיר שהוא נגד טרור, אך מתיר לתקשורת להלל מחבלים ונותן לגיטימציה לאנשיו לתמוך ברצח יהודים • בכתבה: השיחה עם מוקד מד"א - "שמענו ירי וצרחות"

פיגוע הירי בעפרה: הפיגוע שהתרחש אתמול (ראשון) בעפרה מאפיין את גדודי חללי אל-אקצה, ונראה כי חרף העובדה שהרשות מתנגדת לטרור, כיוון שהוא מחזק את חמאס, אנשי הארגון תומכים בפעילות הרצח.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אומנם מצהיר באופן רשמי כי הוא מתנגד לפעילות טרור, אך בפועל נראה כי אנשי פתח תומכים בפיגועים, גם בעקבות העובדה כי אבו מאזן מתיר את ההסתה בתקשורת הפלסטינית הרשמית.

זירת פיגוע הירי בצומת עופרה
 

זירת פיגוע הירי בצומת עופרה (עטרה גרמן - סרוגים)

 

כך למשל, מחבלים עדיין מכונים "שהידים" בכלי התקשורת הפלסטיניים. רק לפני שבועיים וחצי, הקריאה מנחה בטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית שיר הלל למחבל שדקר חיילי מג"ב.

"אני גור אריה פלסטיני, דם השהידים זורם בעורקיי, אני קוצר נשמות בשדה הקרב, אני השומר על מסגד אל-אקצא" אמרה מנחת הטלוויזיה, "לא מכרתי את מולדתי ולא מסרתי את נשקי. נשאתי איתי את תכריכיי ואמונתי גברה בליבי שהניצחון והשחרור על ידי האריות בוא יבוא".

 סריקות אחר מבצעי פיגוע הירי בעפרה
 

סריקות אחר מבצעי פיגוע הירי בעפרה (דו"צ)

 

עם זאת, עדיין לא ברור אם ארגון כלשהו עמד מאחורי הפיגוע או שמדובר ביוזמה מקומית. רוב חוליות הטרור בשנים האחרונות נזהרות מלקיים קשר עם מפקדת חמאס, כי הן מבינות שמעשה זה עלול לחשוף אותן. לכן, ייתכן שגם במקרה זה מדובר ביוזמה מקומית.

בתוך כך, הערב נמסר מלשכתו של אבו מאזן כי יו"ר הרשות "יקיים מגעים דחופים עם מספר גורמים ערביים ובינלאומיים בכדי שיישאו באחריות בנוגע להסלמה המסוכנת של ישראל בדמות פשיטות צבאיות על הערים הפלסטיניות, המשך פשעי המתנחלים והצעדים לטימוא המקומות הקדושים. יינקטו צעדים חשובים וגורליים אם יימשכו הפשיטות והתוקפנויות של ישראל בערים הפלסטיניות כמו מה שארע היום ברמאללה", לשון ההודעה.

תיעוד רשת הקשר של מד"א בזמן הפיגוע: "שמענו ירי וצרחות"

בתיעוד השיחה למוקד מד"א, שבה דיווחה אזרחית על הפיגוע, ניתן לשמוע את האישה אומרת: "פיגוע בצומת עפרה. אני בתוך תחנת הדלק, שמענו יריות וצרחות, יש שם הרבה אנשים אז אולי יש הרבה נפגעים".

מוקדם יותר, חיים וליאורה סילברשטיין ורפאל איש-רן, הוריהם של שירה ועמיחי שנפצעו בפיגוע, כינסו מסיבת עיתונאים וסיפרו על מצבם. "זכינו להיכנס לטיפול נמרץ ושירה פקחה עין וחצי והיא דמעה שהיא ראתה אותנו. מרוב התרגשות היינו צריכים לצאת כי הדופק שלה עלה יותר מדי", סיפר אביה של שירה.

"היא פקחה עין וביקשה לראות את אמא, אז רצנו. מאוד התרגשנו לראות אותה למרות שהמצב הבריאותי לא כל כך טוב. אין כמו לראות את הבת שלך פוקחת עין ומדברת עם העיינים, כי הפה שלה היה מלא בצינורות", אמר חיים והוסיף: "כדי לשלוט על מצבה, הרופאים הרדימו אותה. אבל כדי לבדוק שהיא בסדר, הורידו את התרופות על מנת לבדוק אם היא עשויה להתעורר, וכך קרה. אבל מיד החזירו אותה להרדמה כדי שלא יהיו תוצאות שלילות". ההורים סרבו להתייחס באופן מפורט למצבו של התינוק, ואמרו "צריך תפילות על התינוק". מצבו של התינוק, כזכור, הידרדר הבוקר והוא מוגדר קריטי.

אמה של שירה סיפרה: "ראיתי שהיא רוצה לאחוז את היד שלנו, אז נתתי לה את היד והיא החזיקה אותה", סיפרה אמה, "ראיתי שהיא מסתכלת על אבא והוא גם נתן יד. ואז ראיתי את הדמעות זולגות על הלחיים. ראיתי שהיא מנסה לדבר אבל היא לא יכלה בגלל הצינורות שמחוברים אליה. אז שרתי לה, ואמרנו לה שכל עם ישראל מתפלל עליה. היא נס, ויש לה את הצוות הרפואי הכי מדהים שמטפל בה". לדבריה של ליאורה, שירה ועמיחי הם "זוג מתוק מדבש. הם נפגשו, יצאו שלושה חודשים והתחתנו. אנחנו נקשרנו למשפחת איש רן. היה שידוך מצויין לשתי המשפחות. אנחנו פשוט נהנים מכל רגע מהזוג הזה". 

 ההורים של שירה שנפגעה בפיגוע הירי בעפרה
 

ההורים של שירה שנפגעה בפיגוע הירי בעפרה (חדשות עשר )

 

כזכור, תחקיר האירוע העלה כי חוליית המחבלים ביצעה ירי של יותר מעשרה כדורים לעבר העומדים בכניסה ליישוב עפרה.  כוחות הביטחון, שמנסים לשחזר באמצעות מצלמות אבטחה את נתיב הבריחה של החוליה, עדיין מחפשים אחר המחבלים, והסריקות מתמקדות בכפר סילוואד ובכפרים נוספים באזור רמאללה. טרם התברר אם מדובר בחוליה מקומית או חוליית חמאס.

ההערכה במערכת הביטחון היא שמדובר בחוליה מקומית שהשיגה נשק וכלי רכב, ויצאה לבצע פיגוע. על פי ההערכה, ברכב היו בין שני מחבלים רעולי פנים - הנהג והאיש שלחץ על ההדק. הם תכננו מראש נתיב מילוט וככל הנראה מסתתרים בכפר באזור רמאללה, המוכר להם היטב. 

במערכת הביטחון חוששים שהפיגוע יעודד פלסטינים אחרים לבצע מעשי טרור, עקב חוסר הצלחת כוחות הביטחון למצוא את המחבלים. בתוך כך, נמשכים החיפושים אחר אשרף נעאלווה המחבל שביצע את הפיגוע בברקן. כמו כן, גם ירי לעבר אוטובוס, שאירע לאחרונה סמוך לבית, טרם פוענח.

 ההורים של שירה שנפגעה בפיגוע הירי בעפרה
 

שירה ועמיחי שנפצעו בפיגוע הירי בעפרה (חדשות עשר)

 

במקביל, בכלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו שכוחות צה"ל פשטו על מטה סוכנות הידיעות הפלסטינית "ופא" ומנעו מעובדיה לצאת מהמקום. כמו כן דווח שכוחות צה"ל גם החרימו מספר מצלמות מעקב מבתים ומבתי-עסק ברמאללה וב"אל-בירה" בחיפוש אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע בעופרה.

ברקע הפיגוע: עימות בין ראש הממשלה לפעילי ליכוד

בתוך כך, עימות התרחש היום בסיעת הליכוד, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעילי המפלגה, שדרשו שהממשלה תכשיר התנחלויות בתגובה לפיגוע. "בנינו ובנינו ובנינו, בחוכמה ובנחישות גדולה", אמר ראש הממשלה. "מה שאתם חושבים שפשוט הוא הרבה יותר מורכב, אבל אנחנו מנווטים בשכל כדי למצוא את הדרך, וכשנמצא - גם נבנה וגם נקבל את הגיבוי של בית המשפט. אם זה ניתן זה מצויין ואם לא, נראה, אבל קודם אני מנסה להצליח להרוויח את הכול".

"יש פה ראש ממשלה שעמד 12 שנים מול שני נשיאים אמריקנים מאוד מאוד קשים. אנחנו מנהלים את זה עכשיו כדי שנקבל הכשר על ההתיישבות כי עכשיו מנהלים נגדנו קמפיין אגרסיבי נגד יישובים שכבר בנינו", הוסיף נתניהו. "אין שום ממשלה שמצליחה להדוף את הלחצים האלה ולתמרן מולם בנושא ההתיישבות".

 נתניהו בישיבת הסיעה
 

נתניהו בישיבת הסיעה (חדשות עשר)

 

הבוקר, קראה שרת המשפטים איילת שקד לפעול להסדרת היישוב עפרה. "טיוטת חוות הדעת המשפטית כבר מוכנה", כתבה שקד. "אל מול 'מחירון הטרור' של אבו מאזן אנחנו מציבים מחירון משלנו: כל פיגוע יחזק את ההתיישבות במקום להחליש אותה, וכל מחבל פוטנציאלי יידע מראש שחיזוק ההתיישבות יירשם על שמו".

בפתח ישיבת הסיעה, אמר ראש הממשלה: "מיותר לצפות לגינוי מצד הרשות הפלסטינית - הם רק תורמים להסתה". "מדובר במחבלים זוועתיים שניסו לרצוח אם ותינוק, אך למרות שהוא מפלצתי יש כמובן את צהלת הברכות", הוסיף נתניהו.

"כולנו מתפללים לשלומם של הפצועים בפיגוע הטרור הנורא ומחזקים את ידי הרופאים שנאבקים על חיי התינוק", הוסיף ראש הממשלה. "כוחות הביטחון רודפים אחר המחבלים. הם ילכדו אותם ואנחנו נמצה איתם את הדין".