הלוחיות לזכר יהודי איטליה שנספו בשואה , Catherine Edwards/The Local

הלוחיות לזכר היהודים נגנבו: חשד לפשע שנאה אנטישמי ברומא

ראשת העיר גינתה את הגניבה של 20 לוחיות ברונזה שהוצבו לזכר בני משפחה יהודית שגורשו במהלך השואה. "הזיכרון דורש כבוד", כתבה וירג'ינה רג'י בטוויטר

חשד לפשע שנאה אנטישמי באיטליה: ראשת עיריית רומא גינתה היום (שני) את הגניבה של 20 לוחיות ברונזה שהוצבו בעיר לזכר בני משפחה יהודית שגורשו במהלך השואה. "הזיכרון דורש כבוד", כתבה וירג'ינה רג'י בחשבון הטוויטר שלה.


הלוחיות, שהוצבו בשכונת מונטי מול ביתה של משפחת די קונסיליו, נגנבו ככל הנראה במהלך הלילה.


סוכנות הידיעות האיטלקית "ANSA" דיווחה כי "Arte in Memory", הארגון שאחראי ללוחיות דיווח על הגניבה. בחודש יולי, אותה הקבוצה דיווחה על מכתב איום שהתקבל במשרדה בצירוף תמונה של אדולף היטלר.


המדרכות של הרובע ההיסטורי ברומא מעוטרות בלוחיות זיכרון שמוצבות מול בתי היהודים שנהרגו ו/או גורשו.

זירת הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג
 

זירת הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג (רויטרס )

 

אנטישמיות גם מעבר לים

משטרת פיטסבורג שבפנסילבניה, ארצות הברית, פתחה הבוקר בחקירת כרוזים בעלי תוכן אנטישמי וגזעני, שהופצו באזור בית הכנסת עץ חיים שבו נרצחו 11 מתפללים בידי רוברט באוורס, שהיה חבר בארגונים אנטישמיים. ראשי הקהילה היהודית במקום העבירו את לידי המשטרה את המסמכים, שחלקם קוראים לתושבי האזור להצטרף לארגון הגזעני ה"קו קלוקס קלאן".

"לא נסבול חומר מלא שנאה מסוג זה בפיטסבורג – לא ע"י התושבים ולא ע"י מערכת אכיפת החוק", נמסר מלשכת המשטרה בעיר. עוד נמסר כי "אנחנו לוקחים את העניין ברצינות רבה  - פיטסבורג הייתה ותישאר חזקה יותר מכל שנאה".

מנכ"ל הפדרציה היהודית של פיטסבורג, ג'ף פינקלשטיין, אמר ל-Pittsburgh Post-Gazette כי "מדובר בדוגמה מצוינת לאופן שבו אנשים שונאים לא רק קבוצה אחת של אנשים". לדבריו, "אנו מחויבים לביטחון הקהילה היהודית ואנו בטוחים ברשויות אכיפת החוק המקומית והארצית".

כזכור, בסוף חודש אוקטובר נכנס באוורס לבית הכנסת בפיטסבורג וירה לעבר המתפללים במהלך תפילה ביום שבת. שבוע לאחר מכן בוטל אירוע פוליטי בהנחיית כוכבת הסדרה "ברוד סיטי", אילנה גלזר, שאמור היה להיערך בבית כנסת היסטורי בברוקלין שבניו יורק לאחר השחתת קירותיו הפנימיים של המבנה, עליהם נכתב "להרוג את כל היהודים".