ריבלין נואם בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה" בבית העלמין בנחלת יצחק, החדשות 13

ריבלין ברקע הסערה בחיפה: "אסור לנבחר ציבור לתמוך בטרור"

נשיא המדינה התייחס לפרשת מינוי רג'א זעאתרה לסגן ראש העירייה: "מצפים מכל נבחר ציבור בישראל להביע אפס סובלנות לטרור". גבאי: "מגנה ומתקומם נגד דבריו"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לסערה סביב מינוי של רג'א זעאתרה לתפקיד סגן ראש עיריית חיפה. "אין צורך לומר שאנחנו מצפים מכל נבחר ציבור במדינת ישראל, בזירה המקומית או הארצית, להיות חד משמעי ולהביע אפס סובלנות לטרור", אמר ריבלין, והוסיף: "לא יכול להיות שנבחרי ציבור בישראל יביעו תמיכה בטרור ובארגוני הטרור".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שתמך בקליש-רותם במרוץ לראשות העירייה, התייחס אף הוא לסערה: מעולם לא שמעתי עליו ואני כמובן מגנה ומתקומם נגד הדברים שאמר. יש בהם נבזות וגם צביעות. רק צבועים יכולים להתלונן על היחס שלנו לפלסטינים ולתמוך באסד רוצח ההמונים". גבאי אמרה את הדברים בישיבת סיעתו.

גבאי הוסיף כי "הצביעות לא מסתיימת בזה. זעאתרה כמו אלה שתקפו אותו השבוע הם הפוליטיקה של הקיצונים שמחפשים להקצין בכדי לבלוט במקום לחבר אותנו, וכמובן שאני מגנה את ההתבטאויות שלו. עם זאת, אני רוצה להזכיר לאזרחי ישראל: מי שמחזק את החמאס ומי שהעביר להם מזוודות כסף הוא נתניהו - ראש ממשלה שחזק בדיבורים וחלש במעשים". גבאי הוסיף כי שוחח היום עם קליש-רותם, ואמר: "יש לה אתגר לא פשוט לקיים חיים משותפים בעיר עם 20 אחוז ערבים ומי שרואה את הקואליציה שלה מבין את זה. מדגל התורה דרך הבית היהודי וישראל ביתנו ועד חד"ש".

 
 
 רג'א זעאתרה, ראש סיעת חד"ש בחיפה וסגן ראש העיר החדש
 

רג'א זעאתרה, ראש סיעת חד"ש בחיפה וסגן ראש העיר החדש (חדשות עשר )

 

אתמול הגיעה הסערה לפתחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסיפר במהלך ישיבת הממשלה כי "ביקשתי מראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לבטל את מינוי סגן ראש העיר שתומך בחזבאללה וחמאס - ואני מקווה שהיא תיענה לבקשה". על פי גורמים המקורבים לקליש רותם, היא אמרה לנתניהו כי אין בכוונתה להפר הסכמים קואליציוניים, וכי על פי ההסכם יכנס זעאתרה לתפקיד רק בעוד שנתיים וחצי. בהמשך, אמרו מקורבי ראש הממשלה כי קליש רותם הבטיחה לבדוק את הנושא מבחינה משפטית.

בתגובה לדברים, אמר אתמול זעאתרה: "אני לא חבר לא בחמאס ולא בחזבאללה, אלא במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות בשלום, בשוויון ובאחוות העמים. נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל. הסכנה האמיתית לעם ישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאני אהיה סגן סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר ישבו בכלא".

"נבחרתי בבחירות דמוקרטיות למועצת העיר חיפה על פי חוק", הוסיף זעאתרה. "אייצג את תושבי העיר, ערבים ויהודים, למען חיים בכבוד, שותפות אמת, צדק חברתי וחלוקתי וניקיון כפיים". סגן העיר המיועד הדגיש: "נבחרתי בזכות ולא בחסד. אני חייב רק לבוחריי, והם אשר יבחנו וישפטו את תפקודי ומעשיי. אני מתכוון לייצג אותם ולעבוד למענם, עם או בלי שכר. עם או בלי תעודת כשרות מאביר איכות השלטון אריה דרעי, מד"ר יאיר לפיד ומהספסלים האחוריים של 'הליכוד' ו-'ישראל ביתנו'".

במקביל, שרי הליכוד הודיעו אתמול כי עד שהמינוי לא יבוטל, הם לא ייפגשו עם קליש רותם. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה אף היא למחאה נגד זעאתרה ופנתה לראשת העיר: "עינת, מראש לא נכנסים להסכם קואליציוני עם מפלגה שבראשה עומד אדם שתומך באסד, בחזבאללה ובחמאס - ארגוני טרור הקוראים להשמדתה של מדינת ישראל. אני קוראת לך לבטל את מינוי של זעאתרה לתפקיד סגן ראש העיר. מי שתומך בארגוני טרור מוזמן להיות סגן של אסמעיל הנייה, של חסן נסראללה, של אסד – אחד כמוהו בוודאי לא צריך לקבל משכורת ממדינת ישראל".

 עינת קליש רותם, המועמדת לראשות עיריית חיפה
 

עינת קליש רותם, המועמדת לראשות עיריית חיפה (פייסבוק)

 

מנגד, אמר חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "מסיתיהו ממשיך במה שהוא יודע לעשות הכי טוב. מה יותר מוצלח לקמפיין בחירות מלהמשיך את מסע השיסוי והדה לגיטימציה לאוכלוסיה הערבית על חשבון נבחר ציבור? נתניהו וכל הגזענים שמעו: הזכויות שלנו לא מותנות בריצוי הממשלה, אנחנו נמשיך להגן על תפיסותינו הפוליטיות והרעיוניות. זעאתרה חבר בתנועה הקוראת לשלום ולשוויון, החיפאים בחרו אותו ורוצים בו במועצה, חיפה היא דוגמא לסובלנות ושותפות יהודית ערבית, כך זה היה וכך ימשיך להיות".

גם מרכז מוסאוא הגיב לדרישה לפסול את מינויו של זעאתרה: "חיפה מעולם לא עניינה את דרעי ונתניהו שהעבירו את כספי המיסים להתנחלויות. גם כשביבי ביקר בחיפה הוא הלך לצוללות והותיר את בית חולים רמב"ם לחסדיו של סמי עופר. העיר הופקרה לזיהום אוויר של בתי הזיקוק ועכשיו ממשלת נתניהו מנסה לזהם גם את מה שנותר מחיים משותפים במדינה. אפילו שר האוצר החיפאי (כחלון) לא הצליח להעביר כספים כדי להציל את חיפה שתצטרך לדרוש את חלקם של החיפאים מהכספים שמועברים להתנחלויות".

עוד נמסר מהמרכז כי "הסערה נועדה לצרף את הליכוד וש"ס לקואליציה על חשבון ערביי חיפה. עדיף שביבי יעסוק במנהרות ואיראן ויותיר את ניהול חיפה לחיפאים - אנחנו כבר נבנה עתיד טוב יותר. זאת הזדמנות לקליש להציג חזון לחיים משותפים אלטרנטיבי לחזון ההסתה והגזענות של ביבי וממשלתו".

ביום שבת הודיע היועץ המשפטי של משרד הפנים כי זעאתרה מכחיש עובדתית חלק מהטענות שהועלו נגדו בדבר התמיכה שהביע בחזבאללה ובחמאס. בעקבות כך, הורה שר הפנים אריה דרעי למנכ״ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לקיים בדיקה מקיפה בנוגע לטענות נגד זעתרה. בסיומה, יפנו ליועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט, שיחליט האם בסמכות השר דרעי למנוע תשלום שכר לזעתרה באם ימונה לסגן ראש עיר, כפי שדרש השר.

 יואב קיש
 

יואב קיש (חדשות עשר)

 

בתוך כך, ח"כ יואב קיש (הליכוד) התייחס ביום שבת לסוגיית המינוי, במסגרת אירוע שבתרבות בראשון לציון: "הבחירה של ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, למנות סגן ראש עיר ערבי - היא בחירה מבורכת וחשובה בוודאי בעיר מעורבת כמו חיפה".

עם זאת, הוסיף קיש, "לצערי היא בחרה באדם שבעיני הוא מאוד מסוכן, אדם שבאופן פומבי אומר שהוא תומך בחזבאללה, בחמאס, באסד ובטרור. כיו"ר ועדת הפנים פניתי לשר הפנים ואמרתי לו - אדם כזה לא צריך לקבל שכר כסגן ראש העיר במדינת ישראל, וביקשתי ממנו לא לחתום ולאשר את שכרו".

בריאיון ל"זירה חופשית" עם אלי לוי וענבר דותן ברדיו חיפה, שהתקיים ביום שישי, אמר זעאתרה: "אם זה גינוי של חזבאללה או תלוש שכר מהעירייה כסגן ראש העיר - אני מעדיף לוותר על התלוש״ עוד הדגיש כי "קליש לא ביקשה ממני מעולם למתן את האמירות שלי״.

זעאתרה, פעיל פוליטי מוכר בעיר, צוטט בעבר באומרו: "מאיפה דעא"ש למדו את הפשעים האלה? תראו מה התנועה הציונית עשתה בשנת 1948 - מעשי ביזה אונס וטבח". בהזדמנות אחרת אמר כי "ליברמן הוא נציג של דעא"ש בממשלת ישראל, הוא תומך בעריפת ראשים". זעאתרה גם כינה ערבים שהתגייסו לצבא ולמשטרה "חלשים נפשית". ופעם אף התייחס לחמאס כ-"חלק לגיטימי מהעם הפלסטיני שתומך בשתי המדינות".