יחידות הדיור החדשות בשכונת ע'מי ביפו, חדשות עשר

סכסוכי משפחות ופערים כלכליים: תוכנית הבנייה שמטלטלת את יפו

מחירי הנדל"ן משתוללים ומצוקת הדיור, שמבעבעת מתחת לפני השטח, עלולה להתפוצץ אם המגמה תימשך. לטענת המקומיים מדובר בניסיון לייהד את העיר • Jaffa - הפרק הראשון

שכונת עג'מי העתיקה, עוברת פיתוח נדל"ני מואץ וצפויות להיבנות בה 131 יחידות דיור יוקרתיות. הבניינים החדשים והיקרים, מושכים אליהם קהילה יהודית מבוססת מבחוץ, שהולכת וגדלה ביפו. הדבר מחריף את מצוקת הדיור בקרב הערבים, שהפכה להיות לאחד הגורמים המרכזיים לירי ולאלימות.

יוסף סקא, תושב יפו שנורה בעקבות סכסוך על דירה, סיפר לחדשות עשר: "הגיע אופנוע, עצר ואני הסתכלתי מפה וזיהיתי שתי קסדות שחורות, ראיתי אותו מרים את היד ואז התחיל לירות והתכופפנו. לא פגע באף אחד. אחרי חמש דקות אני רואה את האופנוע חוזר ואז לא הספקתי, ראיתי אותו, קפצתי ואז הוא ירה שלוש יריות. אני קיבלתי שתי יריות והעובד שלי קיבל ירייה".

 נמל יפו
 

נמל יפו ( חדשות עשר)

 

"עליית המחירים ביפו היא לא מידתית לעלייה במקומות האחרים. כאנקדוטה, ב-2008 רכשתי דירה להשקעה ב-260 אלף שקל. אותה דירה נמכרה לפני חצי שנה ב-1.7 מיליון", סיפר סעיד אבולעפיה, ממשפחת אבולעפיה שבבעלותה רשת המאפיות.

מחירי הדיור המשתוללים הובילו לכך שמי שאין לו יכולת כלכלית, למעשה נותר ללא אפשרות לדיור. ההבדל בין ערביי יפו לכל אזרח אחר בישראל שיוקר הנדל"ן מקשה עליו, הוא מגוון אפשרויות המגורים ברחבי הארץ. ליהודים שנולדו בישובים שבהם מחירי הדיור גבוהים מכפי יכולתם, יש את היכולת לעבור לישוב אחר, לפריפריה, או לכל אזור אחר שבו המחירים נמוכים יותר, במגזר הערבי לעומת זאת המצב הוא שונה. לדבריהם של תושבי יפו, מעבר לכפר או לעיר ערבית אחרת, יאלץ אותם להתמודד עם דחייה חברתית שתקשה עליהם ועל משפחותיהם.

תושבי יפו טוענים כי יש תוכנית לייהד את העיר. יש תוכנית שאנחנו המקומיים רואים אותה כגרנדיוזית, בשביל לפנות את המקומיים ובמיוחד את האוכלוסייה הערבית ביפו", אמר איאד זיבדה, מנכ"ל חברת שירותי נדל"ן בעג'מי.

מטעם עיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "העירייה פועלת למציאת פתרונות דיור ומתן מענה בעבור הקהילה הערבית ביפו. 
לשם כך מקודמים כמה פרויקטים שבהם יוקצו דירות מוזלות. 'שוק האתרוג' שווק ע"י רשות מקרקעי ישראל ליזם פרטי והוא יכלול 10 דירות בבעלות עירונית לשימוש אוכלוסיית יפו".

מטעם רשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הרשות מקדמת ומשווקת באופן שוויוני ועל פי חוק תוכניות דיור בעבור כלל אזרחי ישראל. ב'שוק האתרוג' שווקו שני מתחמים לפני כחמש שנים".