מקרון צפוי להיכנע ללחץ המחאה - ולוותר על הרפורמה • פרשנות

הדרך של הנשיא להתמודדות עם דעת הקהל הצרפתית הייתה ונשארה ויתור. המדיניות שממשלתו מבקשת להכיל נכשלת פעם אחר פעם, וייתכן שההתקפלות האחרונה תקצר את ימיו בתפקיד

מאז שהחלה מחאת "האפודים הצהובים" ברחבי צרפת, הטקטיקה של הנשיא מקרון הייתה ברורה – לוותר. מחר (שני) יישא מקרון נאום שמופנה לאומה הצרפתית, וגם בו הוא צפוי להודיע כי נכנע לדרישותיהם של המוחים. הנשיא מדבר על דיאלוג עם העם, ועל אחדות, אך זוהי למעשה דרך מעודנת לומר שממשלתו מתכוונת לוותר על רפורמה נוספת שביקשה להעביר.

המדינה הצרפתית מנסה פעם אחר פעם להוציא לפועל החלטות שאמורות להכיל את מדיניותה בעיקר על מעמד הביניים והשכבות החלשות בחברה, ונתקלת בחומת התנגדות מצד אותם אזרחים. דפוס זה אמנם אפיין גם את ממשל סרקוזי, אך התמונות שמגיעות מפריז בימים האחרונים מציגות את תמצית חוסר הפופולריות של הנשיא מקרון. מעניין יראה לראות כמה זמן יצליח להמשיך בתפקידו נוכח הכישלונות והוויתורים אל מול העם הזועם, שמתחילים להיערם.

 הפגנות "האפודים הצהובים" בפריז
 

הפגנות "האפודים הצהובים" בפריז (רויטרס)

 
 
 
 
 
 
 

בתוך כך, 1,723 מפגינים נעצרו אתמול במהלך ההפגנות שנערכו אתמול ברחבי צרפת. 1,220 מהם עדיין נתונים תחת מעצר. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לכל כוחות הביטחון שגוייסו במהלך היום – תודה לכם על האומץ והמקצועיות יוצאת הדופן שהפגנתם". במקביל, הודיע דובר הממשלה הצרפתית כי מקרון ימסור הצהרה במהלך השבוע הקרוב. מקרון צפוי להיפגש עם נציגי ארגוני העובדים השונים מחר בבוקר.

במקביל, עיתון "טיימס" הבריטי, דיווח מפי מקור בגופי החקירה הצרפתיים כי הרשויות במדינה חוקרות חשד שלפיו רוסיה מעורבת בהיווצרותם של משתמשים מזויפים ברשתות החברתיות, שבהם נעשה שימוש במסגרת מחאת "האפודים הצהובים" במדינה.

העיתון הבריטי דיווח כי על פי דוח שפרסמו שירותי המודיעין הצרפתיים, רוסיה יצרה מאות חשבונות משתמש מזויפים ברשת החברתיות. זאת, במטרה להתערב במחאה שנערכת בצרפת בשבועות האחרונים, נגד עליית מחירי הדלק והמדיניות הכלכלית שמוביל הנשיא מקרון. לפי החשד, מעורבותה של רוסי במחאה נועדה להגביר את השפעת המחאה על ממשלת צרפת.