"להפוך את היוצרות": השרים אישרו - איזוק אלקטרוני לגברים מכים

שנה וחצי לאחר הגשת מסקנות הוועדה הבין-משרדית: ועדת השרים לחקיקה אישרה חקיקת בזק למעקב אלקטרוני אחר גברים מכים או חשודים באלימות, שתסייע למשטרה לאכוף צווי הרחקה

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, לפיו יוצמד לגברים מכים או החשודים באלימות, צמיד אלקטרוני הכולל GPS, שיאפשר לעקוב אחר מקום הימצאם בכל רגע נתון. הטכנולוגיה החדשה תיתן בידי בתי המשפט כלי נוסף למאבק בתופעות של אלימות במשפחה, ותסייע באכיפת צווי הרחקה.

בשבוע שעבר, יממה לאחר מחאת הנשים הגדולה שנראתה בישראל, הורתה ועדת השרים למאבק באלימות, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, לקדם חקיקת בזק וליישם את הצעת החוק בנושא מלחמה בעבירות אלימות במשפחה באמצעות פיקוח טכנולוגי, שיגן על נפגעות אלימות במשפחה. 

לפני כשנתיים פורסמו מסקנות דו"ח הוועדה הבין משרדית לטיפול בתופעת האלימות במשפחה שהקים השר גלעד ארדן כיו"ר ועדת השרים למאבק באלימות. הוועדה המליצה, בין היתר, לתקן את הוראות החוק כך שלבית המשפט תהיה סמכות להורות על שימוש באמצעים טכנולוגיים שיסייעו בהתמודדות עם אלימות במשפחה.

 
 
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן
 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (חדשות עשר )

 

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן אמר לאחר אישור החקיקה: "נשים צריכות להיות מוגנות ולהרגיש בטוחות ולא לחשוש מאלימות של מי שפגעו בהם. השימוש בצמיד האיתור יאפשר מענה מהיר ואפקטיבי להגנה על נפגעות האלימות במשפחה בכל רגע נתון ובעיקר יאפשר להן את החופש המגיע להן, ללא החשש שהגבר האלים יפר את צו ההרחקה או תנאי השחרור שלו. ובמקרה של הפרה, מערכת אכיפת החוק תוכל להתערב באופן מיידי".

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה: "לא הנשים נפגעות האלימות צריכות להתחבא - העבריינים המכים צריכים להיות המורחקים. זאת המטרה בהצעת החוק שאנחנו מובילים. בעזרת הטכנולוגיה החדשה נוכל להפוך את היוצרות ולשחרר את הנשים מלפיתת האלימים"

"החוק שעבר היום, אחרי שנה וחצי של הבטחות, רלוונטי לאחוז מאוד קטן של המקרים", אמרה ברכה ברד, מנכ"לית כולן - לקידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל בתגובה לאישור הצעת החוק. "גם אם החוק היה עוזר לכל 24 הנשים שנרצחו השנה – יש לנו בעיה מערכתית הרבה יותר עמוקה. מדובר בהצהרת כוונות טובה, אבל אי אפשר לפתור את הבעיה על ידי פיתרון הקושי של המשטרה לאכוף צווי אכיפה. לנשים רבות שחיות בפחד ועוד לא הגיעו לשלב הגשת התלונה או הוצאת צו ההרחקה – החוק לא יעזור".

בתוך כך, הממשלה אישרה את היוזמה של השרים שקד וארדן להקמת ועדה ציבורית לבחינת המעצרים לצרכי חקירה, שמטרתה לוודא כי מתקיים האיזון הנדרש בין הצורך להגיע לחקר האמת לבין ההגנה על זכויות העצורים אשר עומדת להם חזקת החפות. הוועדה תבחן את ההחלטות והטיפול במעצרים לצרכי חקירה, החל בשלב ביצוע המעצר, קליטת העצור, השמתו במתקן המעצר, הבאתו לפני שופט להארכת מעצרו ועד לשחרורו בתנאים או ללא תנאים, תוך התחשבות בעילות המעצר ובזכויות העצורים.

השרה שקד בתגובה לאישור יוזמתה המשותפת עם השר ארדן: "המשטרה והפרקליטות עושים שימוש יתר בכלי החילוט ובמעצרי ימים. ב-2017 מתוך למעלה מ-60 אלף מעצרים רק בכ-25 אלף הוגשו כתבי אישום".