נתניהו, קליש וזעאתרה, רויטרס

רה"מ: "לבטל את מינוי סגן ראש העיר חיפה"; קליש: "לא אפר הסכם"

נתניהו התייחס לסערה סביב מינוי רג'א זעאתרה לתפקיד סגן עיריית חיפה, נוכח הטענות כי הוא תומך בארגוני טרור. המועמד לתפקיד: "הסכנה לישראל נמצאת ברחוב בלפור בי-ם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לסוגיית מינויו של רג'א זעאתרה לתפקיד סגן עיריית חיפה, וסיפר כי "ביקשתי מראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, לבטל את מינוי סגן ראש העיר שתומך בחזבאללה וחמאס - ואני מקווה שהיא תיענה לבקשה". הדברים נאמרו במהלך ישיבת הממשלה. על פי גורמים המקורבים לקליש רותם, אמרה ראש עיריית חיפה לנתניהו כי אין בכוונתה להפר הסכמים קואליציוניים, וכי על פי ההסכם יכנס זעאתרה לתפקיד רק בעוד שנתיים וחצי. בהמשך, אמרו מקורבי ראש הממשלה כי קליש רותם הבטיחה לבדוק את הנושא מבחינה משפטית.

בתגובה לדברים, אמר זעאתרה: "אני לא חבר לא בחמאס ולא בחזבאללה, אלא במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות בשלום, בשוויון ובאחוות העמים. נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל. הסכנה האמיתית לעם ישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאני אהיה סגן סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר ישבו בכלא".

 רג'א זעאתרה, ראש סיעת חד"ש בחיפה וסגן ראש העיר החדש
 

ראג'א זעתרא, ראש סיעת חד"ש בחיפה וסגן ראש העיר החדש (חדשות עשר)

 

"נבחרתי בבחירות דמוקרטיות למועצת העיר חיפה על פי חוק", הוסיף זעאתרה. "אייצג את תושבי העיר, ערבים ויהודים, למען חיים בכבוד, שותפות אמת, צדק חברתי וחלוקתי וניקיון כפיים". סגן העיר המיועד הדגיש: "נבחרתי בזכות ולא בחסד. אני חייב רק לבוחריי, והם אשר יבחנו וישפטו את תפקודי ומעשיי. אני מתכוון לייצג אותם ולעבוד למענם, עם או בלי שכר. עם או בלי תעודת כשרות מאביר איכות השלטון אריה דרעי, מד"ר יאיר לפיד ומהספסלים האחוריים של 'הליכוד' ו-'ישראל ביתנו'".

במקביל, שרי הליכוד הודיעו כי עד שהמינוי לא יבוטל, הם לא ייפגשו עם קליש רותם. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה אף היא למחאה נגד זעאתרה ופנתה לראשת העיר: "עינת, מראש לא נכנסים להסכם קואליציוני עם מפלגה שבראשה עומד אדם שתומך באסד, בחזבאללה ובחמאס - ארגוני טרור הקוראים להשמדתה של מדינת ישראל. אני קוראת לך לבטל את מינוי של זעאתרה לתפקיד סגן ראש העיר. מי שתומך בארגוני טרור מוזמן להיות סגן של אסמעיל הנייה, של חסן נסראללה, של אסד – אחד כמוהו בוודאי לא צריך לקבל משכורת ממדינת ישראל".

מנגד, אמר חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "מסיתיהו ממשיך במה שהוא יודע לעשות הכי טוב. מה יותר מוצלח לקמפיין בחירות מלהמשיך את מסע השיסוי והדה לגיטימציה לאוכלוסיה הערבית על חשבון נבחר ציבור? נתניהו וכל הגזענים שמעו: הזכויות שלנו לא מותנות בריצוי הממשלה, אנחנו נמשיך להגן על תפיסותינו הפוליטיות והרעיוניות. זעאתרה חבר בתנועה הקוראת לשלום ולשוויון, החיפאים בחרו אותו ורוצים בו במועצה, חיפה היא דוגמא לסובלנות ושותפות יהודית ערבית, כך זה היה וכך ימשיך להיות".

גם מרכז מוסאוא הגיב לדרישה לפסול את מינויו של זעאתרה: "חיפה מעולם לא עניינה את דרעי ונתניהו שהעבירו את כספי המיסים להתנחלויות. גם כשביבי ביקר בחיפה הוא הלך לצוללות והותיר את בית חולים רמב"ם לחסדיו של סמי עופר. העיר הופקרה לזיהום אוויר של בתי הזיקוק ועכשיו ממשלת נתניהו מנסה לזהם גם את מה שנותר מחיים משותפים במדינה. אפילו שר האוצר החיפאי (כחלון) לא הצליח להעביר כספים כדי להציל את חיפה שתצטרך לדרוש את חלקם של החיפאים מהכספים שמועברים להתנחלויות".

עוד נמסר מהמרכז כי "הסערה נועדה לצרף את הליכוד וש"ס לקואליציה על חשבון ערביי חיפה. עדיף שביבי יעסוק במנהרות ואיראן ויותיר את ניהול חיפה לחיפאים - אנחנו כבר נבנה עתיד טוב יותר. זאת הזדמנות לקליש להציג חזון לחיים משותפים אלטרנטיבי לחזון ההסתה והגזענות של ביבי וממשלתו".

אמש הודיע היועץ המשפטי של משרד הפנים כי זעאתרה מכחיש עובדתית חלק מהטענות שהועלו נגדו בדבר התמיכה שהביע בחזבאללה ובחמאס. בעקבות כך, הורה שר הפנים אריה דרעי למנכ״ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לקיים בדיקה מקיפה בנוגע לטענות נגד זעתרה. בסיומה, יפנו ליועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט, שיחליט האם בסמכות השר דרעי למנוע תשלום שכר לזעתרה באם ימונה לסגן ראש עיר, כפי שדרש השר.

בתוך כך, ח"כ יואב קיש (הליכוד) התייחס אתמול לסוגיית המינוי, במסגרת אירוע שבתרבות בראשון לציון: "הבחירה של ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, למנות סגן ראש עיר ערבי - היא בחירה מבורכת וחשובה בוודאי בעיר מעורבת כמו חיפה".

עם זאת, הוסיף קיש, "לצערי היא בחרה באדם שבעיני הוא מאוד מסוכן, אדם שבאופן פומבי אומר שהוא תומך בחזבאללה, בחמאס, באסד ובטרור. כיו"ר ועדת הפנים פניתי לשר הפנים ואמרתי לו - אדם כזה לא צריך לקבל שכר כסגן ראש העיר במדינת ישראל, וביקשתי ממנו לא לחתום ולאשר את שכרו".

בריאיון ל"זירה חופשית" עם אלי לוי וענבר דותן ברדיו חיפה, שהתקיים ביום שישי, אמר זעאתרה: "אם זה גינוי של חזבאללה או תלוש שכר מהעירייה כסגן ראש העיר - אני מעדיף לוותר על התלוש״ עוד הדגיש כי "קליש לא ביקשה ממני מעולם למתן את האמירות שלי״.

זעאתרה, פעיל פוליטי מוכר בעיר, צוטט בעבר באומרו: "מאיפה דעא"ש למדו את הפשעים האלה? תראו מה התנועה הציונית עשתה בשנת 1948 - מעשי ביזה אונס וטבח". בהזדמנות אחרת אמר כי "ליברמן הוא נציג של דעא"ש בממשלת ישראל, הוא תומך בעריפת ראשים". זעאתרה גם כינה ערבים שהתגייסו לצבא ולמשטרה "חלשים נפשית". ופעם אף התייחס לחמאס כ-"חלק לגיטימי מהעם הפלסטיני שתומך בשתי המדינות".

 עינת קליש רותם, המועמדת לראשות עיריית חיפה
 

עינת קליש רותם, ראשת עיריית חיפה (פייסבוק )

 

"זה לא הסיפור האמיתי", אמר זעאתרה לחדשות עשר, והמשיך: "הסיפור האמיתי הוא שהליכוד נשארו מחוץ לקואליציה עם שלושה מנדטים. זה חלק ממסע דה לגיטימציה של הציבור הערבי. הדברים שמייחסים לי, חלקם לא מדויקים, אך גם אם הם נכונים, הם נאמרו כבר על ידי יגאל כרמון, על ידי אהוד ברק, על ידי בכירי מערכת הביטחון הישראלית".

זעאתרה הוסיף: "זה אמנם דברים שצורמים לאזן הישראלית ואני מבין את זה, יכול להיות שהיום הייתי בוחר להגיד את זה בצורה יותר מסבירה ויותר נגישה לציבור הרחב, אבל בחיפה יש אווירה שבה מקבלים את זה שלא מקבלים את הכל, ומסכימים לפעמים שלא להסכים. אם מצפים מנציג ציבור ערבי בחיפה או בכל מקום אחר, שיהיה דובר של ליברמן, שיהיה משהו בסטייל של איוב קרא, אז זה לא מציאותי. אני מייצג את הציבור שלי שבחר בי – שבחר בחד"ש. העמדות שלנו ידועות ומוכרות".

לסיום, הסביר זעאתרה כיצד הוא תופס את תפקידו החדש: "אני בתפקיד הזה כדי לדאוג לאבו אפיף מוואדי ניסנאס שתבעו אותו בגלל שלא שיפצו את המדרכה, לאנשים מחליסה שעברו תאונת דרכים קשה ונדרסו להם ארבעה ילדים, לשכונת עבאס שצריך לפתוח שם כיכר וציר לכביש. כל המסביב זה מסביב, מה שמפריע לי בכל הסערה הזאת זה שביומיים האחרונים מדברים איתי יותר מדי עיתונאים ואני לא מספיק לקדם את הדברים האלה".