פעילות צה"ל להשמדת המנהרות בגבול לבנון, רויטרס

השמדת המנהרות בצפון: פוטנציאל ההתלקחות גדול מתמיד • פרשנות

לאחר שיחת פוטין-נתניהו, שנערכה בצל חשיפת המנהרה השנייה וירי צה"ל לעבר פעילי חזבאללה, נדמה שבשל הנפיצות, המצב בגבול לבנון מדיר שינה גם במעצמות האזור

השמדת המנהרות בצפון: ברקע חשיפת המנהרה השנייה והירי לעבר פעילי חזבאללה אתמול (שבת) בגבול לבנון, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחחו על המצב הנפיץ. הדאגה של פוטין ממה שקורה בגבול הצפון מובן, והוא אינו היחיד. המצב מול חיזבאללה מדיר שינה במעצמות האזור, שכן כעת, פוטנציאל ההתלקחות בין לבנון וישראל גדול מתמיד.

חשיפת המנהרה השנייה ותקרית הירי לעבר פעילי חיזבאללה

צה"ל מסר אמש כי אותרה מנהרה נוספת, שנייה במספר, מלבנון לשטח ישראל, שנחפרה על ידי חזבאללה. המנהרה נחפרה עד לימים האחרונים ומולכדה על ידי צה"ל.

הנשיא פוטין עם ראש הממשלה נתניהו
 

הנשיא פוטין עם ראש הממשלה נתניהו (רויטרס )

 
 
 
 

"למרות מזג האוויר המורכב מאוד איתרנו מנהרת טרור נוספת מלבנון לישראל", נמסר מצה"ל. "היא נחפרה בידי חזבאללה עד ימים לפני המבצע. תוואי המנהרה מולכד בידי כוח יהלום של צה"ל. מי שייכנס אליה מסכן את חייו". צה"ל מסר כי הוא לומד את תוואי השטח בישראל וכי הוא לא מסכן את אזרחי ישראל. ראשי רשויות בצפון עודכנו.

"אנחנו בכוונה לא אומרים את המיקום כדי להשלים את המחקר שלה", מסר דובר צה"ל. "אנחנו רואים בממשלת לבנון אחראית על הפרוייקט הזה מתחילתו ועד סופו. כוחות צה"ל עבדו לאורך כל סוף השבוע באתגר גדול במזג האוויר והמשכנו בכל העבודות בכל האתרים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לחשיפת המנהרה השנייה: "צה"ל ומערכת הביטחון ממשיכים לפעול בצפון בהצלחה רבה. בשיטתיות ובנחישות אנחנו מחסלים את נשק המנהרות של חיזבאללה. הפעולה הזאת היא בתחילתה ודרושים קור רוח ואורך רוח. נמשיך לפעול עד להשלמתה - וכך נעשה".

 פעילות צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני"
 

פעילות צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני" ( דובר צה"ל)

 

בתוך כך, לוחמי צה"ל, שפעלו בשטח ישראל, ירו לעבר שלוש דמויות חשודות שזוהו מתקרבות לגבול. צה"ל זיהה שלושה לוחמי חזבאללה, לבושים בבגדי אזרחים, שהתקרבו לגדר המערכת בגזרה המזרחית, בחסות מזג האוויר, וניסו לגנוב אמצעים טכנולוגיים שנפרסו על ידי כוחות לוחמי צה"ל ירו לעבר השלושה לפי הוראות הפתיחה באש ושלושת החשודים נמלטו. מצה"ל נמסר כי העבודות להשמדת המנהרות נמשכות כסדרן.

פוטין ונתניהו שוחחו, לברוב גיבה את "מגן צפוני"

מוקדם יותר נמסר מהקרמלין כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בטלפון במהלך סוף השבוע עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. לפי ההודעה, נתניהו היה זה שיזם את שיחת הטלפון ועדכן את פוטין בפרטי המבצע להשמדת המנהרות בצפון. בהודעה נכתב כי פוטין הדגיש את חשיבות השמירה על היציבות באזור. עוד הוסיף כי יש להמשיך לקיים את החלטה 1701 של האו"ם ולדבוק בשיתוף הפעולה עם יוניפי"ל.

כמו כן, מטעם הקרמלין נמסר כי השניים שוחחו על ההתפתחויות בסוריה וכי פוטין קרא לשיפור שיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל ורוסיה. בהקשר זה, ציינו בקרמלין, ישנה חשיבות לפגישת המומחים של משרדי הביטחון במסגרת קבוצת עבודה משותפת. עוד נמסר כי הוסכם לפתח את הנושא בפגישה האישית הבאה שתיערך בין השניים.

מאוחר יותר נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "ראש הממשלה נתניהו עדכן את הנשיא פוטין בפרטי מבצע "מגן צפוני" ועל המשך כוונתה של ישראל לסכל את איום המנהרות". עוד נמסר כי "השניים סיכמו שמשלחות ביטחוניות משתי המדינות ייפגשו בקרוב ושתתואם פגישה בין המנהיגים בהמשך". 

ביום רביעי, שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, גיבה את מבצע "מגן צפוני" ואמר כי רוסיה מקווה שפעולות ישראל במסגרת המבצע לא יפרו את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. כך נמסר בתדרוך של משרד החוץ הרוסי.

 לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון
 

לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון ( דובר צה"ל)

 

"אין ספק שלישראל יש זכות להגן על ביטחונה הלאומי, כולל למנוע כניסה לא חוקית לשטחה", אמר לברוב, "במקביל, אנו מביעים תקווה שהפעולות שנעשות למטרה זו, לא יסתרו את החלטת 1701 של מועצת הביטחון, שקובעת את החוקים לשני הצדדים לאורך הקו הכחול, המפריד בין ישראל ללבנון, אשר ברצוני להזכיר אינו גבול שהוכר באופן בינלאומי". עוד הוסיף כי "אנו מקווים שמשלחת של הכוחות הזמניים של האו"ם בלבנון שפועל באזור זה ימלא את משימת הפיקוח שלו ולא יאפשר הפרות כלשהן".

ארצות הברית גם נעמדה לצד ישראל. היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי "ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי".

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כתב כי "ישראל מעריכה עמוקות את תמיכתו החד-משמעית של ממשל טראמפ בזכותה להגן על עצמה - נגד מנהרות חיזבאללה, רקטות חמאס, התבססות איראן בסוריה, ודברים נוספים המאיימים על המדינה היהודית".