הפגנה בעפולה (ארכיון), חדשות עשר

"הסתה נוראית": כך הפכה עפולה לזירה אלימה בין יהודים לערבים

ראש העיר הנבחר הבטיח במהלך הקמפיין שלו לשמור על צביונה היהודי של העיר, וקרא לסגור פארק בפני מי שאינו תושב העיר. מתנגדיו אומרים: "מדובר בגימיק בחירות"

העיר עפולה נמצאת במרכז של כפרים וישובים ערביים רבים, מה שהוביל מספר פעמים לחיכוכים בין התושבים היהודים והערבים ואף הנחית עליה עשרות פיגועי טרור. אך במערכת הבחירות המוניציפאליות האחרונה ההתנגשות בין הצדדים החריפה, כשבמשך חודשים החדירו לתושבים שהעיר שלהם בסכנה – סיפרו להם שהשכנים מהכפר ממול לא רק השתלטו על הפארק בעיר, אלא מתכננים לספח את כולה אליהם.

נראה שהאחריות על ההסתה היא של ראש העיר הנבחר, אבי אלקבץ, שהנהיג קמפיין לשמירת הצביון היהודי בעיר והשביע את כל חברי המועצה על כך. אלא שלטענת מוטי פריאל, דוברו של ראש העיר הקודם ואיש ליכוד, אין כל בסיס לטענות של אלקבץ וכי הקמפיין נולד במאחר ועפולה היא במצב מצוין, ולא היה איך לתקוף את ראש העיר. לדבריו, העיר בצמיחה ולאחרונה קיבלה מיליארד שקלים. אלא שמה שסיפרו לתושבים זה שהולכים להקים מסגד.

 ראש עיריית עפולה הנבחר, אבי אלקבץ
 

ראש עיריית עפולה הנבחר, אבי אלקבץ ( חדשות עשר)

 

"מדובר בהסתה נוראית שבמשך חצי שנה שוטפים לתושבים את הראש עם סרטים ערוכים שמפחידים כל אחד שרואה אותם", אמר פריאל, "כל נושא הצביון היהודי הוא גימיק בחירות. הם פחות מאחוז אחד מסך כל התושבים, אין פה שום סכנה ושום סיבה שהצביון ישתנה". בניגוד לכך, שמעון אהרוני, פעיל בארגון "להב"ה, למניעת התבוללות", חושש מהגעתם של אוכלוסייה ערבית. "אנחנו רואים את 'הציידים' באים לצוד את היהודיות. אין פה עניין של גזענות. אנחנו לא שונאים ערבים, אבל אוהבים יהודים".

מצד אחד, תושבי עפולה רגילים לחיכוכים עם שכניהם מהכפרים הסמוכים, ומצד שני מכירים את הדו קיום. אך מה שהבעיר את כל הזירה מחדש היה זכייתם של ערבים בכל 27 המגרשים שהוצעו למכרז. הפרויקט לא התקדם מאז, ורוב הזוכים התייאשו. עו"ד סאיד עבאסי, שזכה במכרז, נשאר תקוע בין שוק הנדל"ן הקפוא במגזר הערבי לבין הרצון לגדל ילדים ברחובות שלא מוצפים בנשק לא חוקי. "התחלה קניתי למגורים, אבל למרבה הצער השיקולים השתנו כי לא נוח לגור פה. אנחנו מחזיקים בנכס מ-2015, ועד היום לא עשו שום דבר בגלל הבלגן שהיה".

 עו"ד סאיד עבאסי
 

עו"ד סאיד עבאסי (חדשות עשר )

 

תגובת ראש העיריית עפולה, אבי אלקבץ: "ראש העיר מתכוון לממש את הבטחתו ולשמור על הצביון היהודי ברוח חוק הלאום המעודד התיישבות יהודית. אם המילה 'יהודי' צורמת למאן דהוא הרי שאולי מוטב גם נפסול את ההמנון שבו נכתבה השורה 'נפש יהודי הומיה'. לפוליטיקאים המנסים לעשות עכשיו סיבוב על תושבי עפולה מעולם לא הפריע שיש קיבוצים בסביבה שמעולם לא קיבלו לשורותיהם חברים ערבים. הפארק הוקם בכספי תושבי עפולה וזכותם ליהנות ממנו. הוא ייסגר לעיתים לטובת אירועים המיועדים רק לתושבי עפולה כפי שמקובל ביישובים רבים. כל ניסיון לקשור את הפארק לנושא ערבים-יהודים שקרי ומטעה".