"איום ממשי": 24 שעות עם תושבי הצפון - שמתרגלים לאיום המנהרות

עם הודעת צה"ל על איתור המנהרה השבוע, חשדות תושבי הצפון התאמתו. "זו אותה מלחמה עם שיטות אחרות, היא מפחידה כי יש לה פנים, הייתי מעדיפה לשבת בממ"ד ושייפול טיל"

כבר שנים שתושבי הצפון מתלוננים על רעשי החפירה, אבל איש לא התייחס אליהם ברצינות, אך ביום שלישי השבוע הודעת דובר צה"ל בישרה לאזרחי ישראל כי אותרה מנהרת טרור שחפרו אנשי חיזבאללה, שמגיעה אל תוך שטח ישראל. בערב כבר נערכה מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה והרמטכ"ל, שבה נחשפנו כולנו לאיום החדש-ישן. צוות "שישי" עלה השבוע צפונה לפגוש את התושבים ואת לוחמי המנהרות שמתמודדים עכשיו עם האיום החדש.
 

"הדגל הזה כל הזמן משנה את פניו", אמרה עירית הוד ממטולה, שמנהרת חזבאללה שהתגלתה השבוע נחפרה בסמוך לשטח המטע של אביה חיים והצביעה על דגל מצד הלבנוני של הגבול. "יש שם נקודה שכל כמה זמן באים אליה אנשים, זה הפך לעמדת תצפית ומסתכלים עלינו באופן מציצני, כמו "האח הגדול", והם מסתכלים אליי לחצר. דברים לא התחדשו, זו אותה מלחמה, עם שיטות אחרות, היא מפחידה כי יש לה פנים. הייתי מעדיפה שייפול עלי טיל ושאלך לממ"ד ואז הטיל יעבור ואצא מהממ"ד. הרבה יותר מפחיד לדעת שאת מתעמתת עם מישהו פנים מול פנים".

 

 כוחות צה"ל במטולה לאחר השמדת המנהרה

כוחות צה"ל במטולה לאחר השמדת המנהרה (חדשות עשר )

 

במטולה התושבים חושדים כבר הרבה זמן בנוכחות המנהרות, אבל עם הודעת צה"ל על איתור המנהרה, הידיעה הפכה לברורה. אלוף משנה רועי לוי, מח"ט עוצבת "ברעם" שנפצע בעופרת יצוקה וגם בצוק איתן בקרב הקשה בשג'אעיה שבעזה הסביר על המצב ועל העיתוי למבצע. "במנהרות האלו יכולים לעבור מחבלים רבים שיבצעו פעילות טרור", ציין לוי. "יש להם תוכנית לכיבוש הגליל שעליה שמנו דגש ומעקב, לכן אני לא חושב שאם המבצע היה מתעכב גם בימים או שבועות זה יכול היה לסכן את התושבים. מקבלי ההחלטות החליטו לצאת למבצע טרם המנהרות הפכו לאיום ממשי קונקרטי".