דיווח: חזבאללה מנייד כוחות בסוריה - כדי להימנע מהפצצות צה"ל

לפי הדיווח, לאחר ההפצצה בפרברי דמשק שיוחסה לישראל, הארגון מעביר לוחמים לאזור דרעא שבדרום המדינה • ברקע חשיפת המנהרה בצפון, מפקד צבא לבנון נפגש עם מפקד יוניפי"ל

חזבאללה החל לבצע שינויים בפריסת הכוחות שלו בסוריה, מפרברי דמשק למחוז דרעא שבדרום המדינה, כדי להימנע מפגיעה ביכולותיו בעת הפצצות ישראליות – כך דווח היום (שישי) באתר ערבי 21 מפי מקורות בסוריה. לפי הדיווח, חזבאללה קיבל את ההחלטה בעקבות ההפצצה שיוחסה לישראל בסמוך לעיירה אל-כיסווה שבאזור דמשק.

במקביל, מפקד צבא לבנון, ג'וזף עון, נפגש עם מפקד כוחות יוניפי"ל בלבנון, סטפאנו דל קול, ודן איתו בהתפתחויות האחרונות בגבול בין ישראל ללבנון. את הדיווח מסרה סוה"י הלבנונית "אל-נשרה", ברקע חשיפת מנהרת חזבאללה בגבול לבנון. עוד דווח בלבנון כי דל קול נפגש גם עם בכיר ביטחוני נוסף בשלטון הלבנוני - מנהל הביטחון הכללי של לבנון, עבאס איבראהים.

יירוט בסוריה
 

יירוט בסוריה ( חדשות עשר)

 

כזכור, בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי "ההגנה האווירית הסורית הפילה מספר 'מטרות עוינות' באזור העיירה אל-כיסווה, דרומית לדמשק, שם נמצא בסיס שהצבא הסורי מעוניין להחכיר לאיראנים". לפי הדיווחים, מטוסי קרב של צה"ל שיגרו ארבעה טילים לעבר הבסיס.

מצה"ל נמסר כי במסגרת ירי טילי קרקע-אוויר סורים, זוהה על ידי מערכות ההגנה האוויריות איכון בודד לעבר שטח פתוח בצפון מזרח רמת הגולן. למחרת הודיע צה"ל כי נמצאו שרידי טיל בשטח פתוח ברמת הגולן. עוד נמסר מצה"ל כי דיווחים זרים על פגיעה בכלי טיס ישראלי או במטרה ישראלית אווירית שקריים.

בסוכנות הידיעות "STEP", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דווח כי המטוסים הישראליים תקפו את חטיבה 76 של צבא סוריה שממוקמת מדרום לעיירה כנאכר. כמו כן דווח על תקיפות גם באזור אל-דימאס. אתר המקורב למשטר הסורי ציין כי עולים דיווחים שכטב"ם ישראלי יורט ממערב לעיירה כנאכר שנמצאת בקרבת מחוז אל קונייטרה. מקורות מסרו לכלי התקשורת הסוריים הרשמיים כי "התוקפנות לא צלחה למרות שהייתה אינטנסיבית - אף אחת ממטרות התקיפה לא הושגה".

בתוך כך, סוכנות הידיעות "ספוטניק" דיווחה כי משרד החוץ הסורי העביר מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש בעקבות התקיפה הישראלית עליה דיווחו כלי התקשורת במדינה. במכתב נטען כי ישראל תומכת בטרוריסטים ומנסה להאריך את הלחימה בסוריה.

חיילי צה"ל  עורכים מיפוי גיאולוגי בגבול לבנון - כך לפי סוכנות ידיעות המקורבת לחיזבאללה
 

חיילי צה"ל עורכים מיפוי גיאולוגי בגבול לבנון - כך לפי סוכנות ידיעות המקורבת לחיזבאללה ( חדשות עשר)

 

יוניפי"ל אישר אתמול את קיום המנהרה בגבול ישראל-לבנון. בהצהרה שפרסם כוח האו"ם בלבנון נכתב כי ביקורו של מפקד יוניפי"ל באחד האתרים שבהם מתבצעות עבודות לאיתור מנהרות, מאשש קיום מנהרה שכזו. "אנו בקשר עם שני הצדדים. ממצאי הבדיקות יועברו לרשויות המתאימות בלבנון", נכתב בהצהרה.

בד בבד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען אמש כי ברשות חיזבאללה "עשרות בודדות של טילים". דבריו נאמרו בטקס מצטייני המוסד. "לחיזבאללה יש שני כלים. כלי אחד הוא מנהרות ואנו שוללים אותו. הכלי השני הוא נשק הרקטות, הנשק הסטטיסטי, אבל הם רוצים נשק מדויק. זה משנה את מאזן הכוחות באופן קיצוני", אמר נתניהו.

"לפי התוכנית של חיזבאללה הם היו אמורים להיות מצוידים היום באלפי טילים אבל ברגע זה יש להם עשרות בודדות. הסיבה שיש להם כמה עשרות בודדות היא בין השאר יושבת בחדר הזה. זה שילוב הכוחות של המוסד, צה"ל וכל מערך הביטחון שלנו. אנחנו שוללים מהם לא בצורה מוחלטת אבל בצורה מרשימה מאוד גם את הנשק הזה", הוסיף ראש הממשלה.