המתיחות בדרום: כ-10 אלף פלס' הפגינו בגבול עזה; "44 נפצעו"

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים לא התקרבו לגדר, אולם בוצעו ניסיונות השלכה של מטענים ואבנים וכן הבערת צמיגים. הכוחות הישראליים הגיבו באמצעי פיזור הפגנות ובאש חיה

כ-10,000 פלסטינים הפגינו היום (שישי) על גדר המערכת שבגבול רצועת עזה. צה"ל דיווח כי רוב המפגינים לא התקרבו לגדר, אולם המיעוט שעושה זאת הבעיר צמיגים, יידה אבנים והשליך מטעני חבלה לעבר הכוחות הישראלים. צה"ל בתגובה עשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, בהם ירי גז, ובאש חיה. משרד הבריאות בעזה דיווח על 44 פצועים בהפגנות.

בתוך כך, העצרת הכללית של האו"ם הצביעה אמש שלא לגנות את חמאס. 87 מדינות הצביעו בעד הגינוי, 57 התנגדו לגינוי ו-33 נמנעו. עם זאת, הפלסטינים הצליחו לכפות הצבעה שבה יידרש רוב של שני שליש על מנת לגנות את חמאס ולכן ההחלטה לא עברה. בתום ההצבעה, ההחלטה התקבלה במחיאות כפיים. לאחר מכן, עלה לדוכן שגריר ישראל באו"ם דני דנון ואמר לנוכחים: "תתביישו לכם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבל להחלטה בטוויטר: "בהצעת גינוי החמאס בעצרת הכללית של האו"ם הושג רוב גורף של מדינות שעמדו נגד החמאס. לא השגנו את הרוב של שני-שליש אבל זוהי פעם ראשונה שישנו רוב של מדינות שמצביעות נגד החמאס ואני משבח את כל 87 המדינות שנקטו עמדה עקרונית נגד חמאס. זהו הישג חשוב מאוד לארה"ב ולישראל. אני מודה לממשל האמריקני ולשגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי על היוזמה".

 התפרעויות בגבול הרצועה

התפרעויות בגבול הרצועה ( צילום פלסטיני)

 


 

איסמאעיל הנייה, יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, הביע שביעות רצון מתוצאות ההצבעה. "זהו הישג חשוב ביותר עבור העם הפלסטיני, ואני מעריך את המאמצים שהשקיעה הרשות הפלסטינית כדי להפיל את ההחלטה", אמר הנייה. "הטרור האמיתי הוא הכיבוש שרובץ על אדמתנו ואתרי הקודש שלנו".

גם בגדה המערבית ברכו על התוצאות: "יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מודה לכל המדינות שהצביעו נגד ההחלטה האמריקנית והבהירו שהן לא יסכימו לגנות את המאבק הלאומי הפלסטיני".

 

עצרת האו"ם בהצבעה לגינוי חמאס

עצרת האו"ם בהצבעה לגינוי חמאס ( חדשות עשר)

 

בשבוע שעבר כ-10,000 פלסטינים הפגינו במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות הביטחון (על פי דובר צה"ל, מדובר בשלושה מטענים שלא חצו את הגדר). משרד הבריאות בעזה דיווח על כעשרים בני אדם שנפצעו במסגרת העימותים. עם זאת, לא הופעלה כמות גדולה של ירי צלפים לעבר המפגינים. בצה"ל העריכו באותו יום כי חמאס ירסן את התהלוכות אל הגדר וימנע התקרבות לגדר ולחיילי צה"ל. במספר מקרים, אנשי חמאס אכן מנעו התקרבות לגדר.