מגדל אייפל והלובר יסגרו: צרפת מתכוננת לגל המחאה הרביעי בשבת

נוסף לסגירת אתרי תיירות ועסקים, אלפי שוטרים צפויים להיפרס ברחובות: "רוצים שיהיו לנו האמצעים לרסן האלימות" • בכתבה: תיעוד מעצרם של תלמידי תיכון שהצטרפו להפגנות

אלפי שוטרים ואנשי ביטחון צפויים להתפרס ברחבי צרפת לקראת גל ההפגנות הרביעי הצפוי בסוף השבוע הקרוב במחאה על יוקר המחיה. הרשויות הורו לסגור את אתרי התיירות והבילויים המרכזיים, ביניהם מגדל אייפל ומוזיאון הלובר, שהפכו לסמליה של הבירה פריז. תנועת האפודים הצהובים", שמובילה את המחאה בארבעת השבועות האחרונים קוראת ברשתות החברתיות ל"פעולה 4" – סוף שבוע רביעי ברצף של הפגנות.

המהומות שגררה המחאה בסוף השבוע הקודם היו הקשות ביותר שידעה פריז מאז שנת 1968. על מנת למנוע מקרה דומה אמר ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ כי 89,000 שוטרים יפעלו ברחבי המדינה במטרה להדוף מפגינים אלימים שיצאו לרחובות במסגרת המחאה. בפריז לבדה, שבה הוצתו רכבים ובתי עסק וחנויות רבות נהרסו, תציב המדינה 8,000 אנשי ביטחון.

בוודיאו: מעצרם של תלמידי תיכון שהצטרפו למחאה והפגינו נגד השינויים בדרישות הקבלה למכללות והאוניברסיטאות. הם חסמו כבישים, הציתו פחי אשפה וגרמו לנזקים למכוניות ובתי עסק

נראה כי ממשלת צרפת מתקשה לדכא את המחאה הנחושה של אזרחי המדינה. המהומות בשבוע שעבר הנחיתו מכה כואבת לכלכלה הצרפתית והעמידו את שרידותה של הממשלה הנוכחית בסימן שאלה. חברי הממשלה, שבתחילת המחאה הפגינה קשיחות כלפי ה"אפודים הצהובים", מראים סימני התקפלות ומוכנים להציע פשרה, בניסיון להשיב את הסדר ברחובות ולבלום את המחאה האזרחית האלימה.

 
 
 

ראש הממשלה אמר לסנאט כי הוא פתוח לצעדים חדשים שיעזרו לחזק את השכבות החלשות במדינה. גם שר האוצר, ברונו לה מאירי, הודיע שהוא מוכן לבצע קיצוצים בגובה המיסים ולבטל את המיסים על כספי בונוסים. "אני מוכן לבחון את כל הצעדים שיסייעו להעלות את השכר של מקבלי משכורות המינימום מבלי ליצור פגיעה משמעותית בתחרותיות ובעסקים", אמר ראש הממשלה פיליפ. כמו כן, אמר כי המדינה תעשה ככל יכולתה על מנת להשיב את הסדר לרחובות.

בינתיים משחקי הכדורגל בליגות המקצועיות בוטלו, הרשויות במדינה הרו לסגור עשרות מוזיאונים, אתרי תיירות, חנויות ומסעדות במהלך יום שבת. "אנו מתמודדים עם אנשים שלא יוצאים לרחובות כדי למחות, אלא עם מפירי סדר שמטרתם לזרוע הרס ואנו רוצים שיהיו לנו את האמצעים לרסן את האלימות הזו".

 הפגנות בפריז, צרפת
 

הפגנות בפריז, צרפת (רויטרס )

 

ארגון המחאה "האפודים הצהובים", נקרא על שם האפודים הזוהרים אותם פעיליו לובשים. המפגינים מטעמם הארגון מוחים נגד המדיניות הכלכלית כולה של נשיא צרפת, עמנואל מקרון. ההפגנות אינן מזוהות עם זרם פוליטי אחד, ומשתתפים בו בעיקר גורמים מהימין הקיצוני ומהשמאל הקיצוני, שמתנגדים למקרון ולמדיניותו. חלק מהם קוראים למקרון להתפטר, תוך שהם רוכבים על השפל בתמיכה בנשיא ברחוב הצרפתי.