הת'ר ניוארט, דוברת משרד החוץ האמריקני, Getty Images

דיווח: טראמפ בחר בהת'ר ניוארט לתפקיד שגרירת ארה"ב לאו"ם

גורמים בוושינגטון מסרו כי דוברת משרד החוץ האמריקני תחליף את השגרירה הנוכחית ניקי היילי שהודיעה כי תסיים את תפקידה בסוף השנה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט למנות את דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר ניוארט, לתפקיד שגרירת ארה"ב באו"ם במקומה של ניקי היילי שתסיים את תפקידה בסוף השנה - כך דיווחה הלילה (שישי) סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמים בוושינגטון.

ניוארט משמשת כדוברת משרד החלוץ האמריקני מזה כשנה וחצי, היא התפרסמה כעיתנואית ומגישה ברשת ABC ומאוחר יותר גם ברשת FOX, שתיהן רשתות אמריקניות גדולות. לפני שמונתה לתפקידה הנוכחי, שימשה כסגנית למזכיר המדינה לענייני דיפלומטיה ולמינהל ציבורי.

 שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, בהצבעת האו"ם לגינוי חמאס
 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, בהצבעת האו"ם לגינוי חמאס ( חדשות עשר)

 
 
 
 

כזכור, בחודש אוקטובר האחרון הודיעה שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, על התפטרותה. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אישר את הפרטים, מסר שתעזוב את תפקידה בסוף השנה והחמיא לה. "היא עשתה עבודה נהדרת. היא אדם נהדר ואדם מבין. היא עבדה איתנו בקמפיין ועבדנו ביחד באינטנסיביות. לפני שישה חודשים היא אמרה שאולי תסיים את תפקידה בסוף השנה הזו. היא סייעה לנו לפתור בעיות רבות כמו זו של קוריאה הצפונית, שהייתה בעיה רצינית מאוד", אמר, "אנו שמחים עבורך מצד אחד אבל מצד שני אנחנו עצובים ואולי תשובי יום אחד בתפקיד אחר. היילי הצליחה להכיר ולבצע דיאלוג עם סין ורוסיה שאוהבים אותה ומכבדים אותה. אני רוצה להגיד לך שנתגעגע אליך, עשית עבודה פנטסטית". עוד אמר טראמפ כי "מספר אנשים מעוניינים בתפקיד".

ניקי היילי נכנסה לתפקידה ימים ספורים לאחר שטראמפ הושבע לתפקידו בינואר 2017. מאז מינויה גינתה בחריפות פעולות והתבטאויות של האו"ם כנגד ישראל, ואף איימה שארצות הברית תשקול את המשך הסיוע הכלכלי לאו"ם אם האפליה נגד ישראל תימשך. בפברואר 2017 טרפדה היילי את המינוי של ראש ממשלת הרשות הפלסטינית לשעבר סלאם פיאד לשליח האו"ם ללוב, עזרה לגנוז דו"ח של האו"ם שהאשים את ישראל באפרטהייד, וגרמה בכך גם להתפטרותה של תת-מזכ"ל האו"ם האחראית לאותו דו"ח.

בהמשך, הגנה על הכרזת ירושלים של ארצות הברית, שמכירה רשמית בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל, ותיארה אותה כ"מימוש רצון העם האמריקני". ביוני 2018 הובילה יחד עם מחלקת המדינה את פרישתה של ארצות הברית ממועצת האו"ם לזכויות אדם וציינה שהמועצה היא מוקד של הפרת זכויות אדם והטיה פוליטית המכוונת בעיקר נגד ישראל.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי ( חדשות עשר)

 

הקרב האחרון של היילי בעצרת האו"ם

העצרת הכללית של האו"ם הצביעה אמש שלא לגנות את חמאס. 87 מדינות הצביעו בעד הגינוי, 57 התנגדו לגינוי ו-33 נמנעו. עם זאת, הפלסטינים הצליחו לכפות הצבעה שבה יידרש רוב של שני שליש על מנת לגנות את חמאס ולכן ההחלטה לא עברה. בתום ההצבעה, ההחלטה התקבלה במחיאות כפיים. לאחר מכן, עלה לדוכן שגריר ישראל באו"ם דני דנון ואמר לנוכחים: "תתביישו לכם".

ההחלטה מהווה את מה שנחשב כאקורד הסיום של שגרירת ארצות הברית לאומות המאוחדות, ניקי היילי, שכאמור תעזוב את תפקידה בסוף השנה.

היילי הציגה את ההחלטה האמריקנית. "היום יכול להיות יום היסטורי באו"ם או יכול להיות עוד יום רגיל", פתחה והמשיכה להציג את האירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים. "לאחרונה, חמאס שינה את הטקטיקות שלו... הם החלו להפריח בלונים עם סמלים ניאו-נאצים לעבר ישראל ועם זאת, האו"ם מעולם לא גינה את חמאס. מעל 700 החלטות לגנות את ישראל ואפס לגנות את חמאס".

בסיום דבריה, אמרה השגרירה האמריקנית בקול נרגש: "אני רוצה לקחת רגע אישי ולבקש מאחי ואחיותיי הערביים: האם השנאה כלפי ישראל כל כך חזקה שתגנו על ארגון טרור שפוגע בפלסטינים? לא הגיע הזמן להניח לשנאה? למען הביטחון והשלום באזור - לא הגיע הזמן ששני הצדדים יתקדמו? למען השלום ולמען המוסד הזה, אני מבקשת מהקולגות שלי לתמוך בהחלטה של ארצות הברית".