נחשפה זהותו של איש חזבאללה שתועד בורח ממטען שהתפוצץ במנהרה

הפעיל שנצפה הוא דוקטור להנדסת מכונות, מפקד יחידת התצפיתנים ומפקד יחידת המנהרות • תושבי לבנון שבגבול הדרומי קיבלו הודעות מהארגון לשתף פעולה או לפנות את האזור

פעיל חזבאללה אשר תועד במנהרה שאותרה בגבול לבנון הוא עמאד "עז אל-דין" פאחס, דוקטור להנדסת מכונות, מפקד יחידת התצפיתנים של הארגון, כך פורסם הערב (חמישי) בערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS. זאת, בניגוד להצהרות חזבאללה כי השניים שנפצו במנהרה הם סוחרי סמים ולא פעילי הארגון.

פאחס, בשנות ה-30 לחייו, נשוי ואב לשניים למד באוניברסיטת KNT בטהראן, שימש בין היתר כמפקד ביחידת המנהרות. זאת, בניגוד להצהרות חזבאללה כי פאחס והאדם השני שנצפה במנהרה, הם סוחרי סמים שהתאמנו בעבר עם קרטל סמים בסמוך לגבול עם ארצות הברית.

כמו כן, תושבי לבנון החיים בגבול הדרומי, קיבלו הודעות מחזבאללה שבהם הוצגו להם שתי אפשרויות: לשתף עימם פעולה או לפנות את האזור כדי שלא יהיו מעורבים במלחמה העתידית.

 עמאד "עז אל-דין" פאחס, פעיל חזבאללה שתועד במנהרה
 

עמאד "עז אל-דין" פאחס, פעיל חזבאללה שתועד במנהרה (טוויטר )

 

מוקדם יותר היום יוניפי"ל אישר את קיום המנהרה בגבול ישראל-לבנון. בהצהרה שפרסם כוח האו"ם בלבנון נכתב כי ביקורו של מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול, באחד האתרים שבהם מתבצעות עבודות לאיתור מנהרות, מאשש קיום מנהרה שכזו. "אנו בקשר עם שני הצדדים. ממצאי הבדיקות יועברו לרשויות המתאימות בלבנון", נכתב בהצהרה.

שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, הורה הערב לנציגת המדינה באו"ם, אמל מדללי, להגיש תלונה נגד ישראל בגין הודעות קוליות שישראל שלחה לאזרחים לבנונים "שמאיימות עליהם ועל חייהם". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, ציין אחר הצהריים כי ישראל השתמשה ברשתות החברתיות והתריעה לבנונים מפני התקרבות לחזבאללה. קודם לכן, דיווחו תושבים בדרום לבנון כי קיבלו מסרונים למכשירים הסלולריים שלהם ובהם אזהרה מצה"ל לבל יתקרבו לאזור המנהרות ולפעילות חזבאללה באזור.

בישראל דורשים שיוניפ"יל והצבא הלבנוני ינטרלו מנהרה שנמצאת בשטח לבנון, כך אמר היום דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. תת-אלוף מנליס ציין כי למרות מזג האוויר הסוער, המבצע נמשך כמתוכנן. "אתגר מזג האוויר היה צפוי ונערכנו אליו מראש. יש אוכל חם למאות החיילים המעורבים ופריטי לבוש חם וציוד ממוגן", אמר מנליס. עוד הוסיף דובר צה"ל כי חזבאללה התכוון להשתמש במנהרות על מנת לבצע ירי ולהחדיר מחבלים לשטח ישראל. "הם במוכנות הגנתית ובחשש גדול מהפעולה שלנו. כל גורמי הציר השיעי מתעניינים במה שקורה. אנחנו נוציא המנהרות משימוש", אמר תת-אלוף מנליס.

כאמור, מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, קיים היום בצהריים פגישה עם מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול. במהלך הפגישה לקח אלוף הפיקוד את מפקד יוניפי"ל לסיור במרחב מנהרת הטרור ההתקפית של חזבאללה, שנחשפה השבוע ונחפרה מהמרחב הדרומי של כפר כילא לשטח ישראל.

 מבצע "מגן צפוני" להריסת מנהרות חיזבאללה
 

מבצע "מגן צפוני" להריסת מנהרות חיזבאללה ( דובר צה"ל)

 

מפקד פיקוד הצפון הביע בשם צה"ל מחאה חריפה על הפרת הריבונות הישראלית ע"י ארגון הטרור חזבאללה במטרה לפגוע באזרחים ישראליים וציין כי מדובר בהוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם – ובראשן החלטה 1701.

כמו כן, מפקד פיקוד הצפון מסר למפקד יוניפי"ל עזר של הכפר השיעי ראמיה ובו מסומנת קבוצת בתים מהן נחפרת מנהרת טרור התקפית נוספת לשטח ישראל ודרישה ברורה כי יוניפי"ל יוודא את נטרול המנהרה מהצד הלבנוני של הגבול וציין בפניו כי מי שייכנס לתוך המרחב התת קרקעי מסכן את חייו. האלוף סטריק ציין כי האחריות על חפירת המנהרות על ידי חיבאללה בדרום לבנון מוטלת על ממשלת לבנון.

בד בבד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען הערב כי ברשות חיזבאללה "עשרות בודדות של טילים". דבריו נאמרו בטקס מצטייני המוסד. "לחיזבאללה יש שני כלים. כלי אחד הוא מנהרות ואנו שוללים אותו. הכלי השני הוא נשק הרקטות, הנשק הסטטיסטי, אבל הם רוצים נשק מדויק. זה משנה את מאזן הכוחות באופן קיצוני", אמר נתניהו.

  לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון
 

לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון ( דובר צה"ל)

 

"לפי התוכנית של חיזבאללה הם היו אמורים להיות מצוידים היום באלפי טילים אבל ברגע זה יש להם עשרות בודדות. הסיבה שיש להם כמה עשרות בודדות היא בין השאר יושבת בחדר הזה. זה שילוב הכוחות של המוסד, צה"ל וכל מערך הביטחון שלנו. אנחנו שוללים מהם לא בצורה מוחלטת אבל בצורה מרשימה מאוד גם את הנשק הזה", הוסיף ראש הממשלה.

במקביל, שר החוץ של בחריין גינה את חפירת המנהרות. "האם פעילות חזבאללה היא לא איום מפורש ליציבות לבנון ולשותפה הקואלציונית שלו?", תהה שר החוץ בחשבון הטוויטר שלו. "מי יישא באחריות כשהמדינות השכנות יקחו על עצמן את המשימה להיפטר מהאיום?".

גורם בחזבאללה אמר היום כי "ברור שישראל אינה מתכוננת למלחמה אלא מדברת על איתור אחר מנהרות בפעולה שתמשך שבועות". "האויב יודע כי צעד של מלחמה אינו פשוט ומבין היטב את ההשלכות של צעד שכזה", הוסיף הגורם. הדברים נאמרו בריאיון לעיתון "אל-קודס אל-ערבי". עוד הוסיף המקור כי הסיבות למבצע "מגן צפוני" הן משבר פנימי שמתרחש בישראל, וחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמשטרה המליצה להעמידו בשחיתות.

בתוך כך, בצה"ל ממשיכים הבוקר את העבודות להשמדת המנהרות בשלושה מוקדים. הלילה הכניס צה"ל ציוד נוסף, הכולל מקדחים, לשלוש המנהרות. באזור שתולה וזרעית התושבים קוראים לחדש את הבדיקות בבטן האדמה גם בגזרה המערבית של גבול לבנון.