הדרכה דיגיטלית בסניף הבנק, חדשות עשר

מבחן הדיגיטל: כיצד הבנקים מסייעים לגמלאים להסתגל לעידן החדש?

המעבר לשירותי בנקאות ממוחשבים מציב אתגר משמעותי בפני הקשישים, ונראה כי על אף המאמצים - הבנקים מתקשים לספק מענה הולם: "הם נשארים מחוץ למשחק" • חלק ב', אנליסט

הגמלאים בישראל עדיין לא מוכנים לעידן הדיגיטלי. מבין כמיליון אזרחים בני 65 ומעלה, רק 51% משתמשים במחשב אישי, ושיעור הגמלאים המחוברים לאינטרנט עומד על 54% בלבד. תהליך הדיגיטיציה של הבנקים, שבמסגרתו הסניפים הולכים ונסגרים לטובת שירותים ממוחשבים, מציב בפני האוכלוסייה המבוגרת אתגר של ממש.

"אלפי זקנים במדינת ישראל נמצאים מחוץ למשחק", טוען ד"ר יעקב בן שאול, מומחה להזדקנות האוכלוסייה. "הם אנשים צלולים, הם מבינים. עושים אותם לא עצמאיים, ללא אפשרות לגשת באופן אישי לחשבון הבנק של עצמם".

במטרה לגשר על הפער שנוצר, מציעים הבנקים הדרכות שמיועדות לסייע לבני גיל הזהב ללמוד כיצד להשתמש בשלל האתרים והיישומונים. על אף הרצון הטוב, נראה כי פעמים רבות גם ההדרכה הצמודה איננה יעילה דיה. " סוגרים לי את הסניף ואומרים - יש לך ברירה אחת:  אם אתה רוצה להמשיך לחיות, תלמד", מספר דב אשד. "תנו לי להתקדם בקצב שלי. מכריחים אותי לעשות את השינוי מהיום למחר".

 
 ניידת בנק הפועלים - "פקיד על גלגלים"
 

ניידת בנק הפועלים - "פקיד על גלגלים" ( חדשות עשר)

 

פתרון נוסף שמציע בנק הפועלים ללקוחות שנשארו ללא סניף בנק הוא ניידת שמסתובבת ב-16 ערים ברחבי הארץ, ומציעה שירות של "פקיד על גלגלים". מצד אחד הניידת הזאת מקרבת את הבנק ללקוחות לא דיגיטליים, ומצד שני ברור שלא מדובר בסניף אמיתי, שיוכל להחליף את אלה שכבר נסגרו.

"היום הצעירים כל הזמן מחוברים לדיגיטציה והרבה יותר קל להם", מסבירה דורית שיינר. "אבל לפחות לדור שלנו, אנחנו עדיין בקטע האנושי".