"בנים מקדימה, בנות מאחור": הפרדה מגדרית באירועי החנוכה בפ"ת

העירייה הציגה רשימה של אירועים לכבוד החג בחסותה ובמימונה, אך רובם בהפרדה בין המינים. זאת בניגוד לדין, שקובע כי הדבר נוגד את עיקרון השוויון

עיריית פתח תקווה דאגה לפעילויות רבות לילדים ומבוגרים לכבוד חג החנוכה. אלא ששמונת הימים הפכו להפרדה מגדרית בחסות והמימון העירייה, וזאת בניגוד לדין.

באחת מהצגות הילדים, הבנים הופנו לשבת מקדימה והבנות מאחור. "כרטיסים לבנים וכרטיסים לבנות", אמרה אם שהגיעה עם ילדיה להצגה, "ואז כשנכנסו אמרו לנו איפה לשבת. בעלי עם הבנים מקדימה. אמרו לנו שהבנים למטה והבנות באזור למעלה". אחת הילדות שהעזה לשבת באחת מהשורות הראשונות, התבקשה על ידי אחד הילדים לקום והוא התיישב במקומה עם חברו. עם זאת, יש לציין שבאגף האחורי הצופים שאיחרו או אלו שבחרו להישאר יחד, ישבו בכל מקום שבו רצו. נוסף לכך, באולם לא היו סדרנים, ומספר ילדות ישבו מקדימה.

 אירוע בהפרדה בפתח תקווה
 

אירוע בהפרדה בפתח תקווה (חדשו עשר )

 

בחוברת שהוציאה עיריית פ"ת ישנן רשימת אירועים לחנוכה בהפרדה מגדרית. כך, למשל, מופע "השירים שאהבנו" הוא לנשים ובנות, ואילו מופע "כפליים אור" הוא לכל המשפחה, אך בישיבה נפרדת. כמו כן, במוצאי שבת יתקיים אירוע לגברים ונשים בהפרדה, שבו ישתתף שר הפנים אריה דרעי, ראש עיריית פ"ת ונציגי עירייה נוספים.

ההפרדה במרחב הציבורי היא בניגוד לדין ואינה תואמת את הקביעה המסורתית של משרד המשפטים, שאומרת כי אירועים בהפרדה פוגעים בעיקרון השוויון ולכן לא ניתן לאפשר אותם בהפרדה במרחב הציבורי. ועל פי דוח שהגיש משרד המשפטים ליועמ"ש בשנת 2013 נכתב: "אל לה לרשות ציבורית להנהיג כל הפרדה בין נשים לגברים גם אם הדבר נעשה לכאורה לבקשתו של חלק מהציבור הנוגע בדבר".

 המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר
 

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר (חדשות עשר)

 

הערב (חמישי) פנתה שדולת הנשים למשנה ליועמ"ש, עוה"ד דינה זילבר, בעניין האירועים. כעת, נמצאים הדברים בבדיקה של משרד המשפטים מול העירייה.

מעיריית פתח תקווה נמסר: "על מנת שלא להדיר אוכלוסיות שלמות אשר מקפידות על הפרדה, מחויבת העירייה לקדם אירועים שייתנו מענה לאוכלוסייה זו. האירוע במוצאי שבת מיועד לנשים וגברים תוך קיומה של הפרדה מאחר שרוב באי האירוע מתאפיינים ברצון זה".