מטוס F-16 לאחר נחיתה בבסיס רמת דוד, רויטרס

משבר ה-F16: ארה"ב עצרה עסקת מכירת מטוסי הקרב מישראל לקרואטיה

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי ממשל טראמפ בולם את העסקה למכירת כלי טיס ישנים לצבא הקרואטי. שווי העסקה הוא חצי מיליארד דולר. בלשכת רה"מ סרבו להגיב

ארה"ב נגד ישראל: ממשל טראמפ בולם את העסקה למכירת 12 מטוסי ה-F16 הישנים של חיל האוויר לצבא קרואטיה, כך אמרו לחדשות עשר פקידים ישראלים בכירים שמעורים בנושא. שווי העסקה חצי מיליארד דולר.

ראש הממשלה נתניהו הודיע על העסקה הזו בחגיגיות במארס 2018 אחרי פגישה עם ראש ממשלת קרואטיה. אלא שלפני שלושה שבועות החלו להגיע לירושלים מסרים לפיהם האמריקנים בולמים את העסקה, ולא נותנים לישראל אישור למכור לצד שלישי, קרואטיה, את המטוסים שישראל רכשה במקור מהם.

לדברי הפקידים הבכירים, האמריקנים כועסים על כך שכדי לנצח את ארה"ב במכרז של צבא קרואטיה ישראל הוסיפה למטוסים האמריקנים הישנים מערכות אלקטרוניות מתקדמות מתוצרת ישראל כדי לשכנע את הקרואטים לקנות דווקא ממנה.

האמריקנים טענו כי ישראל התנהגה בצורה לא הוגנת וכי עשתה רווח על גבה של ארה"ב. האמריקנים נימקו זאת בכך שמדובר בכלל במטוסים אמריקנים שישראל כלל לא היתה אמורה למכור לצד שלישי ללא אישור אמריקני – לא כל שכן במכרז שבו התמודדה גם ארה"ב.

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם
 

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם (רויטרס )

 

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי הקרואטים גם הם רותחים על כך שהעסקה נתקעה. בכירים קרואטים העבירו לאחרונה מסרים לישראל כי עליה לפתור בהקדם את הפלונטר מול האמריקנים. נתניהו העלה את סוגיית משבר מטוסי ה-F16 בפגישה עם שר החוץ פומפאו בבריסל ביום שני. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי פומפאו אמר לנתניהו: "אני בעד, שר ההגנה מאטיס נגד – הוא זה שחוסם".

בלשכת נתניהו סרבו להתייחס לדברים. במשרד החוץ בוושינגטון מסרו: "אין תגובה". מטעם משרד ההגנה האמריקני טרם נמסרה תגובה.