אורבן סרב לגנות תמונה אנטישמית בעיתון: "פגיעה בחופש הביטוי"

ראש ממשלת הונגריה דחה את בקשתו של רון לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, להוקיע את פרסום התמונה שנתפסה כפוגענית, והאשים את לאודר בהפגנת "הטייה שמאלנית ברורה"

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, אמר היום (חמישי) לנשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, כי הוא "הופתע מבקשתו להגביל את חופש הביטוי והעיתונות". זאת, בעקבות בקשתו של לאודר לגנות תמונה אנטישמית לדבריו, שפורסמה בשער העיתון ההונגרי "Figleyo", ובה נראה נשיא הקהילה היהודית אנדרש הייסלר כשסביבו מתעופפים שטרות כסף.

במכתב ששיגר ללאודר, כתב ראש הממשלה ההונגרי: "למרות הכבוד שאני רוחש לך, לא אוכל להיענות לבקשה לגנות את התמונה". הסיבה לכך, לדבריו, היא שפרסום התמונה חוסה תחת חופש הביטוי וחופש העיתונות. עוד הוסיף אורבן כי "ממשלת הונגריה מחזיקה במדיניות של אפס סובלנות כלפי אנטישמיות", וטען כי הממשלה נוקטת בכל צעד על מנת לשמור על ביטחון האזרחים היהודים בהונגריה.

יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר
 

יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר ( רויטרס)

 

עם זאת, אורבן הוסיף כי הוא לא מקבל את הביקורת של לאודר, והאשים אותו כי הוא שמאלני. "אני מבולבל מהעובדה שאתה לוקח ליד עט ונייר רק כאשר דמות ציבורית שמאלנית ממוצא יהודי נמצאת במרכז השיח הציבורי", כתב ראש הממשלה. "אף פעם לא קיבלתי ממך מכתב כאשר אזרח ממוצא יהודי שמזדהה עם הממשלה או מחזיק בדעות ימניות נקלע למצב זהה".

אורבן צירף במכתב ללאודר שתי דוגמאות לכתבות שער נגד יהודים שמזוהים עם הממשלה, כמו ראש קהילת חב"ד שלמה קובץ', וכתב: "קשה לי להבין את ההטייה השמאלנית הברורה שאתה מפגין בכל הנוגע לסוגיות ציבוריות בהונגריה".

נתניהו ואורבן בהצהרת משותפת בישראל
 

נתניהו ואורבן בהצהרת משותפת בישראל ( חדשות עשר)

 

לאחר פרסום התמונה, שגריר ישראל בבודפשט, יוסי עמרני, התקשר להייסלר והביע זעזוע עמוק מההתקפה האנטישמית נגדו. עמרני אמר להייסלר: "המגזין לא השמיט אף רמיזה מטרידה אפשרית - זה בזיון". ‏בהודעה לתקשורת שפרסם השגריר הישראלי יוסי עמרני לאחר השיחה עם נשיא הקהילה היהודית הוא אמר: "אני בטוח שכל הגורמים הרלוונטיים בהונגריה יתנערו מכך" (מכתבת השער האנטישמית נגד נשיא הקהילה היהודית).

 נשיא הקהילה היהודית בהונגריה, אנדרש הייסלר, על שער הגליון הכלכליFigleyo

נשיא הקהילה היהודית בהונגריה, אנדרש הייסלר, על שער הגליון הכלכליFigleyo ( חדשות עשר)

 

הכתבה האנטישמית נגד נשיא הקהילה היהודית התפרסמה יומיים אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו,אמר בריאיון לרשת CNN כי ראש ממשלת הונגריה אורבן נלחם באנטישמיות. "אני מודאג מגילויי האנטישמיות באירופה, אך אני רואה שממשלות אירופאיות נאבקות בתופעה הזו", אמר ראש הממשלה. "דיברתי עם מרקל, מקרון, מיי ואחרים והם נאבקים באנטישמיות. גם ויקטור אורבן בהונגריה וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ פועלים נגד שנאת היהודים".

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר אז בתגובה: "היועץ המדיני של ראש הממשלה שוחח עם שגריר הונגריה בישראל וגינה את אופן פרסום תמונתו של נשיא קהילת יהודי הונגריה במגזין הונגרי. היועץ מסר כי ישראל מבקשת שממשלת הונגריה תוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות בהונגריה".