ממשלת הונגריה: ללא קונצנזוס - מוזיאון השואה החדש לא ייפתח

נציגים של ממשלת אורבן נפגשו עם נציגים ממשרד החוץ. מטעם משרד ראש הממשלה נמסר כי ישראל תסכים רק לנרטיב שעומד בסטנדרטים שתואמים פרשנות היסטורית אובייקטיבית

  • פורסם ב:
  • 06/12/2018 19:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2018 20:58
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

האם מוזיאון השואה ההונגרי החדש ייפתח? נציגים של ממשלת הונגריה נפגשו היום (חמישי) עם נציגים ממשרד החוץ ומשרד רה"מ. מטעם משרד ראש הממשלה נמסר כי בנושא בית הגורלות, ממשלת הונגריה אישרה מחדש עמדתה שללא קונצנזוס סביב נרטיב המוזיאון, הוא לא ייפתח. 

בד בבד, נמסר כי ממשלת ישראל אישרה מחדש עמדתה שהיא תביע הסכמתה רק לנרטיב שעומד בסטנדרטים התואמים את הפרשנות ההיסטורית המקצועית והאובייקטיבית של ארגונים כמו "יד ושם" ומוסדות מחקר דומים. כמו כן, נמסר כי ממשלת הונגריה תבחן בחודשים הקרובים חזון מעודכן לבית הגורלות, שהוכן בסיוע גורם ייעוץ בינ"ל. לאחר שחזון זה יאומץ ע"י ממשלת הונגריה, הממשלה תחלוק אותו עם כל הגורמים המעורבים. 

"אנו מקווים שגופים אלה, בהם IHRA (הברית הבינ״ל להנצחת זכרון השואה), מוזיאון השואה של ארה"ב, "יד ושם" ואחרים יוכלו לדון ברמה המקצועית עם ממשלת הונגריה ושיהיה להם תפקיד ראוי בייעוץ לגבי התכנים, העיצוב והתצורה הסופית של המוזיאון, בהתבסס על החזון המוסכם", נמסר.

בתוך כך, הנשיא ראובן ריבלין יפגוש ביום ראשון במשכן נשיאי ישראל את ראש הקהילה היהודית של הונגריה אנדראש הייסלר כדי לדון עמו בסוגיית האנטישמיות בהונגריה ובנושא מוזיאון השואה החדש והשנוי במחלוקת בבודפשט, כך נודע לחדשות עשר. ריבלין יפגוש את הייסלר אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, סרב לפגוש אותו בטענה שאין לו זמן. 

פקידים ישראלים בכירים העריכו כי נתניהו לא רצה לפגוש את הייסלר כדי לא להרגיז את ראש ממשלת הונגריה אורבן, שנחשב לבן הברית הפוליטי המרכזי שלו באירופה. ריבלין מנגד הסכים במיוחד על רקע ההתקפה האנטישמית נגד הייסלר בכתבת שער במגזין המקורב למפלגת השלטון בהונגריה. בסביבת ריבלין אמרו כי הפגישה אינה התרסה נגד אורבן וכי הנשיא ידגיש בפני ראש הקהילה היהודית כי מי שצריך להכריע בנושא היסטוריה אלה היסטוריונים ולא פוליטיקאים. 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה
 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה (רויטרס )

 

המו"מ על תכני מוזיאון השואה בהונגריה: ח"כים דרשו דיון בכנסת
 

בעקבות הפרסום בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל מגעים עם הונגריה על תכני מוזיאון השואה החדש שבבודפשט, חברי הכנסת איציק שמולי ואיילת נחמיאס ורבין ביקשו הבוקר  לכנס דיון דחוף במליאת הכנסת ובוועדת החוץ והביטחון.
 

"לשכת נתניהו מנהלת שוב מו״מ על זכר השואה, אחרי הפולנים הגיע תורם של ההונגרים לעוות את ההיסטוריה היהודית", ציין שמולי. "נציגי ראש הממשלה אורבן נמצאים כעת בישראל כדי לנהל מו״מ על הנרטיב של המוזיאון החדש שיפתח בבודפשט שממעיט במעורבות ההונגרים בפשעי הנאצים בשואה. העסקה המתועבת ברורה - עבור עוד אצבע באו״ם נתניהו מעמיד למכירה לכל המרבה במחיר את האמת ההיסטורית שלנו ומתבטל בפני מכחישי שואה באירופה".
 

כאמור, גם חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין החליטה שלא לעבור לסדר היום מבלי לטפל בנושא. נחמיאס ורבין שלחה מכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אבי דיכטר, וביקשה לזמן את ראש הממשלה נתניהו לדיון דחוף של הוועדה בעניין המו"מ עם ממשלת הונגריה על המוזיאון.

"אין ממשלה אנטישמית שיכולה להיות ידידה אמיתית לישראל שהבסיס המוסרי לקיומה, בין היתר, הן מאורעות השואה, ואין אינטרס בעולם, שניתן להצדיק באמצעותו פגיעה בזיכרון השואה", אמרה נחמיאס-ורבין. "לאורך זמן זוהי פגיעה קשה לא רק בהיבט ההיסטורי אלא באינטרס הביטחוני ארוך הטווח של ישראל. עצם הנכונות לנהל בכלל משא ומתן לצורך הקמת מוזיאון שואה עם תכנים 'מעודכנים', כאלה שיהיו נוחים יותר למדינה המארחת אבל מנוגדים בתכלית למה שהתרחש, הוא פגיעה קשה ביותר בזיכרון השואה".