השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, דוברות המשטרה

גלעד ארדן - השר שלא מצליח למנות מפכ"ל • פרשנות

ארדן כלל לא רצה להתמנות לתפקיד השר לביטחון הפנים, שנשחשב לקבר פוליטי, אך נראה שהוא פועל מכוונות טובות. כדי שיצליח, יש להרחיב את מוטת הכוחות של ועדת גולדברג

גלעד ארדן לא הצליח, פעם שנייה ברציפות, לקדם מועמד לתפקיד המפכ"ל. עם זאת, יש תחושה שהמעשים והבחירות שלו, למשל הקמת תאגיד השידור הציבורי, נעשים מרצון טוב. אך לפעמים הרצון הטוב מתנגש בתקלות חמורות.

תפקיד השר לביטחון הפנים נחשב לקבר פוליטי, כי המשטרה היא גוף בעייתי מאחר וקשה לדעת מי באמת אחראי עליה ולהבין מה סמכויות המשטרה וסמכויות המפכ"ל. הציבור, למשל, חושב שהאחראי הוא שר הביטחון וצה"ל. אחד אחרי השני, הבכירים מתחסלים במשרד בולע הפוליטיקאים. כך למשל, אבי דיכטר, קראדי, בן עמי ואפילו בר לב – ניזוקו בגלל המשרד.

 
 
גלעד ארדן ומשה צ'יקו אדרי
 

גלעד ארדן ומשה צ'יקו אדרי (סיון פרג' )

 

ארדן הבין את הסיכון, ותחילה סרב להתמנות לתפקיד וביקש לכהן כשר הפנים. מאחר שראש הממשלה דחה את בקשתו, איילת שקד, שמונתה לשרת המשפטים, פנתה לארדן והציעה לו להחליף בתפקידים. לטענתה, היא לא מבינה דבר במשפטים וכל חייה חלמה להיות השרה לביטחון הפנים. ארדן לא הסכים, אך אחרי ימים בודדים חזר בו מהחלטתו. אך זה היה כבר מאוחר, ושקד שינתה את דעתה.

הוועדה למינוי בכירים לא צריכה להתבטל, אלא להיות רחבה יותר. זאת מאחר שהתגלו שני ליקויים גדולים באופן עבודתה – האחד הוא מדוע הסכימה הוועדה לבחון רק מועמד אחד, ולא שלושה למשל, דבר שגורם למקד את כל האש במועמד היחיד. השני, זה שפעם אחר פעם הדבר מכניס אותם לתוהו ובוהו. אין לוועדת גולדברג חוקרים או מנגנון בקרה. העובדה כי הוועדה לא הייתה מודעת לשני דוחות מבקר מדינה שונים על אדרי, וכי קיימים פרסומים בתקשורת שהם לא הכירו כי אף אחד לא בדק אותם – זו תקלה. יש להרחיב את מוטת הכוחות של הוועדה.