העצרת הכללית של האו"ם, רויטרס

כישלון בעצרת האו"ם: ההחלטה לגנות את חמאס לא התקבלה

אקורד סיום צורם לשגרירת ארה"ב לאומות המאוחדות היילי. הפלס' כפו תיקון לפיו יידרש רוב של שני שליש לגינוי וההחלטה לא עברה. "תתביישו לכם", אמר השגריר דנון

  • פורסם ב:
  • 06/12/2018 18:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/12/2018 00:01
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

העצרת הכללית של האו"ם הצביעה אמש (חמישי) שלא לגנות את חמאס. 87 מדינות הצביעו בעד הגינוי, 57 התנגדו לגינוי ו-33 נמנעו. עם זאת, הפלסטינים הצליחו לכפות הצבעה שבה יידרש רוב של שני שליש על מנת לגנות את חמאס ולכן ההחלטה לא עברה. בתום ההצבעה, ההחלטה התקבלה במחיאות כפיים. לאחר מכן, עלה לדוכן שגריר ישראל באו"ם דני דנון ואמר לנוכחים: "תתביישו לכם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבל להחלטה בטוויטר: "בהצעת גינוי החמאס בעצרת הכללית של האו"ם הושג רוב גורף של מדינות שעמדו נגד החמאס. לא השגנו את הרוב של שני-שליש אבל זוהי פעם ראשונה שישנו רוב של מדינות שמצביעות נגד החמאס ואני משבח את כל 87 המדינות שנקטו עמדה עקרונית נגד חמאס. זהו הישג חשוב מאוד לארה"ב ולישראל. אני מודה לממשל האמריקני ולשגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי על היוזמה".

ההחלטה מהווה את מה שנחשב כאקורד הסיום של שגרירת ארצות הברית לאומות המאוחדות, ניקי היילי, שתעזוב את תפקידה בסוף השנה.

היילי הציגה את ההחלטה האמריקנית. "היום יכול להיות יום היסטורי באו"ם או יכול להיות עוד יום רגיל", פתחה והמשיכה להציג את האירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים. "לאחרונה, חמאס שינה את הטקטיקות שלו... הם החלו להפריח בלונים עם סמלים ניאו-נאצים לעבר ישראל ועם זאת, האו"ם מעולם לא גינה את חמאס. מעל 700 החלטות לגנות את ישראל ואפס לגנות את חמאס".

"השאלה היא האם האו"ם חושב שטרור הוא דבר מקובל אם הוא מכוון כלפי ישראל. אין דבר יותר אנטישמי מלומר שטרור הוא לא טרור כאשר הוא מכוון נגד היהודים ונגד מדינת היהודים", הוסיפה. 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי ( חדשות עשר)

 

בסיום דבריה, אמרה השגרירה האמריקנית בקול נרגש: "אני רוצה לקחת רגע אישי ולבקש מאחי ואחיותיי הערביים: האם השנאה כלפי ישראל כל כך חזקה שתגנו על ארגון טרור שפוגע בפלסטינים? לא הגיע הזמן להניח לשנאה? למען הביטחון והשלום באזור - לא הגיע הזמן ששני הצדדים יתקדמו? למען השלום ולמען המוסד הזה, אני מבקשת מהקולגות שלי לתמוך בהחלטה של ארצות הברית".

עם זאת, דבריה של היילי נפלו על אוזניים ערלות. הפלסטינים הצליחו לכפות הצבעה שבה יידרש רוב של שני שליש על מנת לגנות את חמאס. 74 מדינות הצביעו בעד הרוב המיוחד ו-72 מדינות הצביעו נגד. בתום ההצבעה על הרוב המיוחד, קיבלו את זכות הציבור שגרירי סעודיה ואיראן שתקפו בחריפות את ישראל ואת התנהלותה. שגריר איראן קרא לאו"ם לקבל את חמאס כתנועת התנגדות לגיטימית שמייצגת את תושבי הרצועה וטען שגינוי ארגון הטרור ישרת את "הכיבוש". בהמשך, שגריר כווית טען כי ההחלטה "מסיטה את תשומת הלב מהנושאים שעומדים במוקד הסכסוך".

 שגריר איראן באו"ם בעצרת ההבצעה לגינוי חמאס
 

שגריר איראן באו"ם (חדשות עשר )

 

במכתב שכתבה השגרירה היילי לשגרירי מדינות אחרות מוקדם יותר השבוע, טענה כי "ארצות הברית מתייחסת לתוצאות ההצבעה ברצינות מרובה. ההחלטה נוסחה בזהירות על מנת להתמודד עם בעיה מסוימת והיא משקפת התייעצויות עם בעלי עניין על מנת לוודא איזון". במכתב, הזהירה היילי את השגרירים מפני תיקונים אפשריים להחלטה שיציעו מדינות וקראה לשגרירים שלא להצביע בעד התיקונים.

איסמעיל הנייה
 

איסמעיל הנייה (רויטרס )

 

בסוף החודש שעבר, ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי הגיעו להסכמה על נוסח פשרה מתוקן להחלטה לגינוי חמאס.

האמריקנים נענו לדרישה האירופית לשלב בהחלטה סעיף לפיו הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים צריך להיות מבוסס על החלטות האו"ם והחוק הבינלאומי. לבקשת האירופים הסכימו האמריקנים להכניס להחלטה סעיף שמביע תמיכה בפיוס בין פתח לחמאס ובאיחוד הגדה המערבית ורצועת עזה תחת הרשות הפלסטינית וכן סעיף שקורא לישראל ולפלסטינים לפעול בעזה בהתאם לחוק הבינלאומי תוך הימנעות מפגיעה באזרחים. בתמורה להכנסת השינויים בנוסח ההחלטה הסכימו כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי להצביע בעד ההחלטה.

בחודש יוני גינתה העצרת הכללית את חמאס אולם ההצבעה נפסלה. בתום דיון סוער על תיקונן שהגישה השגרירה היילי, 62 מדינות הצביעו בעד גינוי לחמאס, 58 מדינות הצביעו נגד ו-42 מדינות נמנעו. עם זאת, נשיא העצרת הכללית הודיע כי לפי תקנון האו"ם תיקונים להחלטות צריכים לזכות לרוב של שני שלישים מהמדינות שהצביעו ולכן התיקון האמריקני לא מתקבל. בתגובה, השגרירה היילי ערערה על החלטת נשיא העצרת הכללית וביקשה לקיים הצבעה על הערעור שלה. בהצבעה נדחה הערעור האמריקני כאשר רק 66 מדינות תמכו בערעור לעומת 73 מדינות שהתנגדו לו ו-26 מדינות שנמנעו.