הותר לפרסום: סוכלה הברחת מכשירים סלולריים לאסירים ע"י רחפן

שמונה בני אדם הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע במטרה לפגוע בביטחון המדינה. הנאשמים נתפסו במהלך ניסיון הברחה לכלואים על רקע ביטחוני

הותר לפרסום: שירותי הביטחון סיכלו ניסיון הברחת מכשירים סלולריים לאסירים ביטחוניים באמצעות רחפן.

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה היום (חמישי) לביהמ"ש המחוזי מרכז כתב אישום כנגד שמונה נאשמים: בלסם שראיעה, טימוטי ברנרד, יוסף אל-כרים, מג'די עווד, אסי רוחאנא, אחמד אבו גזר, עותמאן סעיד ונאשם נוסף שפרטיו נאסרו לפרסום. כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד על פי חלקו, עבירות של הכנסת ציוד קצה במטרה לפגוע בביטחון המדינה או לסייע לארגון טרור בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע, קשירת קשר לעוון, הסעה שלא כדין, כניסה לישראל שלא כדין ושיבוש הליכי חקירה. הפרקליטות ביקשה את המשך מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדם.

על פי כתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד מור שרוני, אבו גזר וסעיד היו אסירים ביטחוניים בבתי הכלא נפחא ואשל, ומשכך חל עליהם איסור להכניס או להשתמש בטלפונים סלולריים שכן טלפונים המוברחים לתוך בתי הסוהר לאסירים הביטחוניים, משמשים את ארגוני הטרור לתיאום פעילות ארגון הטרור בתוך הכלא ומחוצה לו, לרבות הוצאה לפועל של פעילות טרור.

לפי כתב האישום, החל משנת 2014 קשרו מרבית הנאשמים קשר להברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים, במסגרתו במספר הזדמנויות הבריחו עשרות טלפונים סלולריים אסורים לכתלי בית הכלא, בתמורה לאלפי שקלים.

שמות ותמונות החשודים בהברחת טלפוני סלולריים לבתי הכלא

שמות ותמונות החשודים בהברחת טלפוני סלולריים לבתי הכלא (תקשורת שב"כ )

 

נוסף לכך, בשנת 2018 קשרו מרבית הנאשמים קשר להברחת טלפונים סלולריים נוספים לאסירים ביטחוניים בכלא, וחלקם נפגשו בביתו של אל-כרים לצורך תכנון ההברחה וחלוקת התפקידים. בסוף חודש ספטמבר, בשלוש הזדמנויות שונות, נסעו שראיעה ואל-כרים לאסוף כסף שהעביר אבו גזר לצורך מימוש התוכנית בסך של כ-30,000 שקלים. הנאשמים ביצעו הכנות, ביניהן רכישת רחפן, ביצוע הטסות ניסוי, איסוף מידע מתוך הכלא, ביצוע סיורי שטח באזור הכלא, רכישת עזרים לשיפור הטסת הרחפן והכנת תוכנית טיסה לרחפן. ב-5 באוקטובר 2018 אספה שראיעה כ-60 טלפונים סלולריים שנארזו לאחר מכן ע"י עווד בבקבוקים והושמו בשקית. למחרת נסעו שראיעה, ברנרד, עווד ונאשם נוסף לאזור הכלא וערכו הטסת מבחן לרחפן, באמצעות חיבור תפוחי אדמה ותפוחי עץ לרחפן, אולם בשל תקלה טכנית הניסוי כשל והרחפן צלל והתרסק על האדמה. בעודם מחפשים אחר הרחפן, ולאחר שהחביאו את שקית הטלפונים בין סלעים בקרבת מקום, הגיעו למקום כוחות משטרה שעצרו את שראיעה ואת ברנרד, בעוד שני הנאשמים האחרים נמלטו.

משנודע לאחד הנאשמים אודות המעצר, מחק את המידע בטלפון הסלולרי שברשותו. סמוך לשחרורה של שראיעה מהמעצר, היא פנתה לאל-כרים בבקשה כי יעלים את הטלפונים הסלולריים שנותרו בשטח.

הפרטים שמופיעים בכתב האישום הינם תוצאה של חקירת שירותי הביטחון הכללי. בשב"כ הדגישו כי האסירים הביטחוניים מובילים מאמץ מתוך כתלי בתי הכלא להנעת פעילות טרור, בייחוד במתווה חטיפה, במטרה להוביל לעסקאות חילופי שבויים. הברחות טלפונים מסוג זה נותנות כלים בידיהם של אותם פעילי טרור אשר בסופו של יום מאפשרים להם לקדם את מאמציהם וסיכול ההברחה מנע המשך פעילות זו.