באדיבות השגריר: הפעימה השנייה של המענק הקטארי הגיעה לעזה

השגריר הקטארי הגיע הערב לרצועה יחד עם הכסף. בתוך כך, גורם מדיני בכיר טען כי הכסף יועבר בתנאי שחמאס יתחייב לכך שהוא יגיע לידי פקידים ולא יועבר לטרור

  • פורסם ב:
  • 06/12/2018 15:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2018 20:52
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

השגריר הקטארי הגיע הערב (חמישי) לרצועת עזה והביא איתו את הפעימה השנייה של המענק שנועד לשלם את משכורתם של פקידים של חמאס. על הגעתו דיווחו היום מקורות לסוכנות הידיעות העזתית "ווטניה". עוד דווח כי הפקידים יאספו את משכורתם מחר דרך הדואר.

גורם מדיני בכיר התייחס מוקדם יותר היום לפעימה השנייה ואמר כי "מעבירים כסף לחמאס בתנאי שהם יעבירו טביעת אצבע שזה בפיקוח". עוד הוסיף כי "מעולם לא היה פיקוח כזה טוב להעברת כספים" וציין ש"כרגע אנחנו בהסדרה, ברגיעה". הגורם התייחס גם למתיחות בין פתח לחמאס ואמר כי "אבו מאזן החליט לנתק בין איו"ש לרצועת עזה".

 תשלום משכורות ברצועת עזה
 

תשלום משכורות ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם שגרירים זרים בגזרת הצפון סמוך לכוחות צה"ל הפועלים לחשיפת ונטרול המנהרות בגבול לבנון. נתניהו התייחס למתיחות בדרום והסביר את העברת הכספים: "המצב בדרום יותר יציב מכפי שהוא היה בעבר. אך כדי להשיג את השקט, היה עלינו לעצור בכוח את הניסיונות של חמאס לפלוש לשטחנו ולתקוף את החיילים והאזרחים שלנו, וגם לנקוט בצעדים נגד מתקפות הטילי שלהם נגד היישובים שלנו. על מנת לעשות זאת, היינו צריכים לא רק לטפל בביטחון אלא גם בשאלה כיצד למנוע משר הומניטרי שהלך והחריף כתוצאה מהחלטותיו של אבו מאזן לעצור את הכספים".

ראש הממשלה האשים את חמאס במצב ההומניטרי ברצועה: "חמאס יצר חור גדול שלקח חלק עצום מהכספים למטרות טרור, אבל מה שנשאר נלקח על ידי אבו מאזן ויצר חור שני, עמוק, ומישהו היה צריך למלא אותו. מישהו היה צריך להביא את הכספים, וקטאר הסכימה. אז אנחנו הסכמנו והוספנו מנגנוני בקרה על הכספים שלא היו לנו תחת אבו מאזן. אנחנו נותנים את הרשימות של האנשים, הם נותנים את זה לקטאר וקטאר מעבירה לנו טביעות אצבע, תמונות וחתימות כדי שהכסף לא יגיע לכל אחד.

 ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים
 

ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים ( חיים צח, לע"מ)

 

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס בחשבון הטוויטר שלו להעברת הכספים לרצועה: "מיליוני דולרים זורמים בשעות האלה, דרך ישראל לחמאס. כסף מושחת לכיס של המחבלים, שיורים על תושבי הדרום. זה מרתיח מזעם, זה מעוות, וזה מושחת. במקום לייצר פתרון שישמור על הבטחון של ילדי הדרום, נתניהו נכנע לטרור, ומעביר כסף למחבלים. אפשר לשנות את הגישה המושחתת הזאת. חייבים לשנות אותה".

חבר הכנסת איציק שמולי הגיב לתשלום משכורות הפקידים ותקף את ראש הממשלה: "הקבינט מאיים למוטט את חמאס ובפועל מסייע לתדלק אותו מדי חודש במזוודות של כסף כפרוטקשיין. נתניהו איבד שליטה מוחלטת בדרום וחמאס הוא בעל הבית שקובע את המציאות שם. עם כל הדיבורים על נתניהו שחזק מול החמאס בתקופתו ההרתעה הישראלית התפוגגה לחלוטין בדרום ובאופן הולך ועולה גם בצפון".

עודד פורר, ח"כ מטעם ישראל ביתנו, התייחס גם הוא לפעימה השנייה: "לכבוד החנוכה, הגשם הכבד שיורד על ארץ ישראל בשעות אלה, לא ישטוף את הבושה שבתשלום דמי חסות לארגון חמאס. כל שרי הממשלה, ששותפים באחריות משותפת לחרפה הזו, דבוקים חזק לכיסאות ומעדיפים לבגוד בכל מה שהם מאמינים ולאפשר העברת כספים לארגון טרור".

 תשלום משכורות ברצועת עזה
 

תשלום משכורות ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

לפני כחודש דווח בעיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי הפעימה הראשונה של המענק הקטארי, על סך 15 מיליון דולר, למימון משכורות פקידי הממשל של חמאס הגיע לרצועה ונטען כי הוא יחולק תחת פיקוח של האו"ם. יום למחרת, שולמו משכורותיהם של חלק מהפקידים ברצועה ונפצו תורים ארוכים במקומות התשלום. כמו כן, דווח כי בקטאר הבהירו לרשות הפלסטינית כי המענק הועבר ללא מטרה פוליטית כלשהי, זאת בצל הידווחים כי פעולותיה של קטאר אינן מתקבלות בעין יפה בקרב בכירי הרשות. 

למחרת העברת הכספים, גורם ביטחוני סיפר כי הכספים שנכנסו לעזה הם במסגרת סיוע הומניטרי שיוענק ל-80 אלף משפחות. לדבריו, כל משפחה בעזה בממוצע מונה שש נפשות. כלומר 480 אלף בני אדם מתוך 2.1 מליון עזתים יהנו מהסיוע הקטארי. בין האנשים שקיבלו את הכסף נמצאות 50 משפחות נזקקות שקיבלו סיוע ישיר של 5 מליון דולר. כמו כן, הכסף יועבר לגורמים במערכת הבריאות כמו בתי חולים, מרפאות, פקידים, לאלמנטים במערכת החינוך כמובתי ספר, גני ילדים ושכר מורים וגננות ולתשתיות כגון התפלת מים, חשמל, ביוב.