ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, רויטרס

"השנאה גוברת": האיחוד האירופי אימץ הצהרה למלחמה באנטישמיות

הנציבות האירופית אישרה פה אחד החלטה הקובעת כי יש להיאבק בשנאת היהודים באמצעות צעדים ממשיים. "להבטיח את שלומם של יהודי אירופה"

הנציבות האירופית אישרה היום (חמישי) פה אחד הצהרה רשמית, שתהווה בסיס משותף של המדינות החברות באיחוד למדיניות מעשית נגד אנטישמיות. כמו כן, בעוד ארבעה ימים, ב-10 בחודש, צפוי להתפרסם הסקר הגדול ביותר שנעשה בקרב יהודי אירופה, שנועד לבחון את תחושותיהם וחוויותיהם לנוכח תופעת האנטישמיות ביבשת.

סגן נשיא הנציבות האירופית, פרנס טימרמנס, והממונה על תחום המשפט בנציגות, בירכו על ההחלטה:

"בימים בהם האנטישמיות גואה, ההסכמה פה אחד לאמץ ההצהרה נגד שנאת יהודים על ידי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי, שולחת מסר חשוב לקהילה היהודית – האיחוד וכל אחת מהמדינות ניצבות לצידה כדי להבטיח את ביטחונה. אנו נשלב מאמצים בזירה האירופית ובזו העולמית על מנת להבטיח שיהודי אירופה יכולים ליצור עתיד משותף לעצמם ולילדיהם באירופה, ביחד עם שאר אזרחיה".

השלט האנטישמי שנתלה במלון הטורקי
 

שלט אנטישמי שנתלה במלון טורקי שבו התארחו שחקני מכבי תל אביב בכדורסל (חשבון הטוויטר של ג'ייק כהן )

 

עוד מסרו השניים: "ההצהרה קוראת למדינות האיחוד ולנציבות האירופית לנקוט צעדים ממשיים לשיפור ביטחון הקהילה היהודית ולהמשיך את מאבקה באנטישמיות. אנו לא יכולים לנהל מאבק משותף ללא הגדרה משותפת של מה שבו אנו נלחמים. מדינות אירופה נקראות להתבסס על ההגדרה של 'הגוף הבינלאומי להנצחת זכר השואה' כקו מנחה, שיהווה צעד חשוב במאבק באנטישמיות. הנציבות האירופית ניצבת איתנה מול האנטישמיות, ותמשיך לפעול יד ביד עם מדינות האיחוד בנושא החשוב הזה".

לנוכח ההקצנה וגילויי השנאה כלפי יהודים ביבשת, נוקט ארגון האיחוד האירופי בשורה של צעדים בניסיון לצמצם את התופעה. בשנה שעברה אימץ הארגון באופן רשמי את ההגדרה של "הגוף הבינלאומי להנצחת זכר השואה" כקו חינוכי בלוחמה באנטישמיות. כמו כן, בחודש שעבר דרש האיחוד שיתוף פעולה כלל עולמי קבוע עם "הגוף הבינלאומי להנצחת זכר השואה".