רה"מ: "שוללים מאויבינו את נשק המנהרות – מי שיתקוף דמו בראשו"

רה"מ אמר את הדברים בפגישה עם שגרירים בגזרת הצפון ועדכן אותם על פרטי מבצע "מגן צפוני": "מצפים לגינוי חזבאללה" • גורם בכיר: "אפשרות סבירה שנאלץ להילחם בלבנון"

  • פורסם ב:
  • 06/12/2018 13:47
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2018 16:58
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (חמישי) עם שגרירים זרים בגזרת הצפון סמוך לכוחות צה"ל הפועלים לחשיפת ונטרול המנהרות. הוא עדכן את השגרירים בפרטי מבצע ״מגן צפוני״ ובכוונות חיזבאללה לשימוש במנהרות נגד ישראל. רה״מ הדגיש כי מנהרות חזבאללה הן ביטוי אחד לתוקפנות האיראנית באזור. במקביל גורם מדיני בכיר התבטא היום בעניין התמודדותה של ישראל עם איום חזבאללה בצפון והמאבק נגד התעצמות הנוכחות האיראנית בסוריה וכוחה הגרעיני. לדבריו, ישראל הצליחה לצמצמם את היכולות של איראן ובמקביל לשבש כלים חשובים של חזבאללה במאזן האימה בין ארגון הטרור לישראל.


כאמור, נתניהו נפגש הבוקר עם שגרירים בצפון וביקש מהם לגנות את הפרת הריבונות הישראלית ולהצטרף לדרישה להטלת סנקציות מוגברות על חיזבאללה. ״אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ובנחישות, אנחנו עושים זאת גם לחמאס, גם לחיזבאללה, ואנחנו נפעל ככל שדרוש", אמר נתניהו. "מי שיתקוף אותנו - דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס יודע את זה".

עוד הוסיף נתניהו כי "אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות הזו של איראן, של חיזבאללה ושל חמאס, באופן חד משמעי, וכמובן גם להעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו. הפעולה הזו היא בתחילתה, אבל בסופה נשק המנהרות, שחזבאללה השקיע בו כל כך הרבה - כבר לא יהיה קיים ולא יהיה אפקטיבי".

 

ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים

ראש הממשלה בגזרת הצפון עם שגרירים זרים (חיים צח, לע"מ)

 

ראש הממשלה הדגיש כי דרישת ישראל לכינוי תעלה בקרוב במועצת הביטחון של האו"ם. "כל זה יעלה בכינוס הקרוב של מועצת הביטחון לדרישתה של ישראל. זה צעד מדיני ודיפלומטי חשוב, שמשלים את המאמץ המבצעי ההנדסי שלנו לשלול מחיזבאללה ומאיראן את נשק המנהרות".

בהמשך, דיווחו תושבים בדרום לבנון כי קיבלו מסרונים למכשירים הסלולריים שלהם ובהם אזהרה מצה"ל לבל יתקרבו לאזור המנהרות ולפעילות חזבאללה באזור.

גורם ישראלי בכיר על המאמצים בכל החזיתות
 

"אנחנו פועלים כיום נגד איראן בשני אופנים – קונבנציונאלי ולא קונבנציונאלי", אמר הבכיר. "בפן הלא קונבנציונאלי אני פועל נגד תוכנית הגרעין האיראנית ומשתתף במאבק המתמשך לחידוש הסנקציות ולחשיפת מתקניהם הגרעיניים. אנחנו פועלים נגדם כדי שלא יוכלו לייצר פצצת גרעין – זה הדבר החשוב ביותר".
 

באשר למאמץ הקונבנציונאלי נגד איראן, ציין הבכיר כי "המאמץ הוא כלפי התבססותם בסוריה ואנחנו פועלים נגדם רבות ובעוצמה. צה"ל הוא הצבא היחיד שנלחם נגד הצבא האיראני וההתבססות שלהם שם נמצאת בהידרדרות. גם יכולות המימון שלהם מתמעטות בעקבות הסנקציות שמוטלות עליהם".

הבכיר הוסיף כי ישראל מצליחה לצמצם משמעותית את מאמצי ההתחמשות של חזבאללה על ידי האיראנים. "איראן עושה מאמצים גדולים לחזק את חיזבאללה בלבנון. יש להם טילים, רובם קצרי טווח, אולם הם רוצים לפתח נשק מדוייק. חזבאללה אמור היה להיות כיום עם אלפי טילים מדוייקים, אולם בפועל יש להם עשרות בלבד, זאת בעקבות מאות פעולות שעשינו כדי לשבש את העברות הנשק. בזכות הפעילות שלנו יש גם פחות ניסיונות להעביר נשק. נוסף על כך, ישנה היערכות רוסית בגבול סוריה-לבנון שהביאה לעיכוב משמעותי סתוכנית דיוק הטילים של חיזבאללה. כמו שחשפנו את אתרי הגרעין באיראן, גם בסוריה חשפנו ונטרלנו את אתרי הסבת הנשק. יחד עם זאת אנחנו לא מפסיקים לטפל בנושא".

 

 גבול לבנון

גבול לבנון (רויטרס, דובר צה"ל )

 

על המאמץ הנוכחי במסגרת מבצע "מגן צפוני" אמר הדורם המדיני הבכיר כי "עכשיו אנחנו מנטרלים את המנהרות – שהן נרחבות הרבה יותר ממה שיש בעזה ובהשקעה עצומה. מטרת המנהרות היא להעביר גדודים לתוך ישראל בזמן קצר, לנתק ישובים ולהיכנס למסעי הרג וחטיפה. אם אני הייתי חזבאללה, הייתי פועל בדיוק ביום כמו היום – יום גשום וערפילי. זה קלאסי".
 

עוד הוסיף הבכיר כי הקמפיין של ישראל מול מנהרות חמאס באו"ם יחוזק בזכות המנהרות בצפון שבעולם נחשפים אליהן כעת." עקבנו אחרי המנהרות בצפון ארבע שנים עם טכנולוגיה מדהימה. קיבלנו יכולות פיזיות לפעול וכרגע אנחנו שוללים מהם את זה"

לדברי הבכיר, ההחלטה לפעול נגד המנהרות נבעה בשל חשש מחטיפות. "החלטנו לפעול כי היה דלף של המנהרות וחששנו שחזבאללה ישתמשו במנהרות כדי לבצע חטיפות. חזבאללה במבוכה גדולה על החשיפה, שללנו להם את האיום הזה ואנחנו קובעים כעת את העיתוי. עד לפני שבועות אחדים היו להם שני כלים במאזן האימה ואנחנו דרכנו עליהם – על הנשק המדוייק ועל איום המנהרות".