פקקים בכביש לצד מסילת הרכבת, חדשות עשר

הפתרון לפקקים? לוקסמבורג צפויה להחיל תחבורה ציבורית בחינם

תוכנית הממשלה, שעושיה לצאת לפועל ב-2020, תהפוך את המדינה לראשונה בעולם שמבטלת כליל דמי נסיעה בכלל קווי האוטובוסים והרכבות שבשטחה

ממשלת לוקסמבורג בראשותו של, קסאבייה בטל, מתכוונת לממן באופן מלא את דמי הנסיעה של התחבורה הציבורית כולה במדינה. במידה והתוכנית הממשלתית תצא לפועל, תהיה לוקסמבורג למדינה הראשונה בעולם שתפעיל תחבורה ציבורית כוללת בחינם.

בטל, שהחל אתמול (רביעי) את הקדנציה השנייה שלו כראש ממשלת לוקסמבורג, התחייב להעמיד נושאים סביבתיים בראש סדר העדיפויות של ממשלתו בקדנציה הנוכחית. בין יתר הנושאים שהממשלה החדשה שוקלת לקדם, עומדים גם לגליזציה של השימוש בקנאביס והחלה של שני חגים לאומיים חדשים.  

 ראש ממשלת לוקסמבורג, קסאבייה בטל
 

ראש ממשלת לוקסמבורג, קסאבייה בטל (רויטרס)

 

בירתה של המדינה האירופית הקטנה, לוקסמבורג סיטי, היא אחת מהערים עם עומסי התנועה הרבים בעולם. כמדינה שמובילה בפיתוח טכנולוגי, נכנסים לשטחה מדי יום מהמדינות השכנות, מספר עובדים השווה לשליש ממספר התושבים שלה. מצב זה מהווה אתגר משמעותי מבחינה תעבורתית.

בתגובה לעומסי התנועה עמם נאלצת לוקסמבורג להתמודד, נעשו במדינה מספר צעדים מוצלחים שעזרו לשפר את מצב התחבורה הציבורית. במדינה פועלים רכבת, רשת של קווי אוטובוס וקווי חשמליות. כבר היום, בהחלטה שהתקבלה בממשלה בקיץ האחרון, חלק מהתחבורה הציבורית במדינה ניתנת בחינם לצעירים מתחת לגיל 20 ולסטודנטים הנמצאים בדרכם למוסד האקדמי שבו הם לומדים. נוסף על כך, המהלך עשוי לצמצם את זיהום האוויר במדינה.

ההחלטה טרם התקבלה במלואה, אולם המדיניות החדשה צפויה להתחיל כבר ב-2020. במידה ותיושם - כל אמצעי התחבורה הציבורית יופעלו בחינם לאזרחים והנוסעים לא יצטרכו לשלם יותר דמי נסיעה או ידרשו לרכוש כרטיסים.