פיגוע הירי בדרום איראן, חדשות עשר

איראן: שלושה הרוגים וארבעה פצועים בפיגוע התאבדות

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי נשמע גם ירי באזור הפיצוץ, שהתרחש בסמוך לתחנת המשטרה שבעיר הנמל הדרומית צ'בהאר

שלושה בני אדם נהרגו היום (חמישי) בעיר הנמל צ'בהאר שבדרום איראן, כך דיווחה הטלוויזיה האיראנית. גורמים רשמיים מסרו כי "התפוצץ מטען בתוך מכונית ליד תחנת משטרה בעיר וארבעה אנשים נפצעו". הטלוויזיה במדינה מדווחת כי היה זה מחבל מתאבד.

סוכנות הידיעות האיראנית מדווחת כי באזור הפיצוץ נשמעו גם יריות ובהמשך הודיעה הטלוויזיה באיראן כי מדובר ב"מתקפת טרור". המצב במקום טרם התבהר לחלוטין והתנהלות הגורמים הרלוונטיים עדיין בעיצומה.

העיר צ'בהאר, שמצויה ליד הגבול עם פקיסטן בים עומאן, נהנית לרוב ממעמדה כאזור סחר חופשי במדינה ומנמל ימי חדש שנבנה בה.

תיעוד הפיגוע:

כזכור, בחודש ספטמבר השנה 29 בני אדם נהרגו ו-60 נפצעו בפיגוע ירי במצעד צבאי שנערך בעיר אהוואז שבדרום איראן, בה ישנו מיעוט ערבי סוני המתנגד לשלטון השיעי. יומיים לאחר מכן הזהיר סגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, את ארה"ב וישראל מפני "נקמה הרסנית" בעקבות מעורבותן בפיגוע, לדבריו. סלאמי, אמר את הדברים בנאום שנשא בהלוויה שנערכה להרוגי הפיגוע, שם האשים את שתי המדינות ואיים: "התגובה שלנו תהיה מוחצת - אתם תתחרטו על מה שעשיתם". 

יום לפני כן התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, לפיגוע הירי והאשים את ארה"ב ומדינות המפרץ. "הקבוצה שמאחורי המתקפה מומנה וחומשה על ידי מדינות במפרץ, ארה"ב מספקת משאבים למדינות שביצעו את הפשעים הללו", אמר רוחאני. "ארה"ב מתנהגת בבריונות, היא מאמינה שלמי שיש כוח יש רשות להתנהג ברחבי העולם כפי העולה על רוחו. הם מנסים לגרום לחוסר ביטחון באיראן, אך הם ייכשלו". עוד אמר הנשיא האיראני כי מדינתו תגיב לפעולה בהתאם לחוק ולאינטרס הלאומי שלה.

 נשיא איראן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם 2018

נשיא איראן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם 2018 (חדשות עשר)

 

דובר הצבא האיראני הוסיף כי היורים בפיגוע בדרום המדינה אומנו בשתי מדינות במפרץ וכי היו להם קשרים לארה"ב ולישראל, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית IRNA. "הטרוריסטים האלה לא שייכים לדאע"ש או לקבוצות המתנגדות לשלטון האסלאמי באיראן, אך הם קשורים לאמריקה למוסד", אמר אבולפאזל שקארצ'י. עוד דווח כי שלושה מהיורים חוסלו, וכי הרביעי נעצר.

נוסף על כך, ארגון המדינה האסלאמית, שקיבל כבר אחריות על המתקפה בדרום איראן, פרסם סרטון שבו נראים לכאורה שלושת מבצעי הפיגוע ברכב בדרכם למחוז אהוואז, שם בוצעה התקיפה, כשהם מודיעים כי בכוונתם לפגוע בחיילי משמרות המהפכה האיראניים. הסרטון פורסם על ידי סוכנות הידיעות של הארגון "עמאק". עם זאת לא ברור עדיין אם הארגון אכן עומד מאחורי הפיגוע. שלשום טען ארגון מקומי ערבי כי אנשיו הם שביצעו את התקיפה, ובאיראן ממשיכים לטעון גם הערב כי ארצות הברית ובעלות בריתה באזור הן שעומדות מאחוריו. 

29 נהרגו וכ-60 נפצעו בפיגוע ירי במצעד צבאי. חמישה יורים פתחו באש לעבר היציע, בו ישבו בכירים שצפו במצעד שנערך לכבוד יום השנה למחלמת איראן-עיראק. עוד דווח כי ארגון בדלני בדרום המדינה קיבל אחריות לפיגוע. משמרות המהפכה הודיעו כי רוב ההרוגים שייכים אליהם. "הארגון הבדלני הכופר שנטל אחריות כבר ביצע פיגועים כאלה בעבר. כוחות הביטחון יחסלו את הטרור", נמסר ממשמרות המהפכה.