עומס תנועה בכביש בישראל, חדשות עשר

1.3 מיליארד שקל תקועים: למה מתעכב תקציב הענק לתחבורה?

קבלנים בענף איימו להשבית עבודות חיוניות אם לא יקבלו את הכסף. גורמים טוענים כי ח"כ גפני גורם לדחייה כחלק מהקרב על השבת, אך זה טוען שהעיכוב מעודד התעשייה הישראלית

תקציב בסך 1.3 מיליארד שקלים המיועד לשיפור התחבורה בישראל, תקוע כבר יותר משבועיים בוועדת הכספים של הכנסת, שאינה מאשרת את העברתו לגופים בענף. כל החברות העוסקות בנושא מתריעות כי עיכוב הכסף מביא לדחייה של פעולות נחוצות לשדרוג התשתיות ואמצעי התחבורה.

יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, ממשיך לדחות את העלאת הנושא לאישור הוועדה, על אף שדחיית העברת התקציב מעכבת כאמור, בין היתר, רכש של קרונות רכבת, פיתוח כבישים ושיפור תחבורת האוטובוסים. בינתיים, נשמעים איומים והתרעות מצד הקבלנים שאם הכספים לא יתקבלו - העבודות ייפסקו.  

 מחדלים חמורים בהתנהלות הרכבת
 

עבודות הרכבת (חדשות עשר)

 

לדברי ח"כ גפני, הסיבה לעיכוב קשורה למנגנון שמכונה "רכש גומלין". מנגנון זה אמור לדאוג לכך שכל ציוד שישראל קונה מחברות זרות יחייב את אותן מדינות לרכוש בהתאם ציוד מחברות ישראליות – דבר שנועד לחזק את התעשייה הישראלית. מנגד, גורמים שמעורבים בסוגייה, טוענים שהסיבה נעוצה למעשה בקרב על השבת – קרב שמתמקד בעבודות הרכבת הקלה בגוש דן, ובו גפני לוקח צד, תוך ניצול המקרה המדובר.  

התוצאה, נכון לעכשיו, היא שקבלנים אינם מקבלים את התשלומים שמגיעים להם ונוצר עיכוב בעבודות לשיפור התחבורה ובקידום פרויקטים חשובים. בשל כך, הממשלה, שחוקקה את חוק "מוסר תשלומים" שנועד להסדיר העברת תשלומים לספקים בעד מתן שירות או ביצוע עבודות, לא עומדת בחוק ואינה מעבירה תשלומים לגורמים שצריכים לקבל אותם.