המו"מ על תכני מוזיאון השואה בהונגריה: ח"כים דרשו דיון בכנסת

עקב חשיפת חדשות עשר כי לשכת רה"מ מנהלת מגעים על התכנים שיוצגו במקום, חברי כנסת מהמחנה הציוני מתחו ביקורת. "עבור עוד אצבע באו״ם - נתניהו מתבטל בפני מכחישי שואה"

בעקבות הפרסום בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנהל מגעים עם הונגריה על תכני מוזיאון השואה החדש שבבודפשט, חברי הכנסת איציק שמולי ואיילת נחמיאס ורבין ביקשו הבוקר (חמישי) לכנס דיון דחוף במליאת הכנסת ובוועדת החוץ והביטחון.
 

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני ביקש לקיים דיון במליאת הכנסת. "לשכת נתניהו מנהלת שוב מו״מ על זכר השואה, אחרי הפולנים הגיע תורם של ההונגרים לעוות את ההיסטוריה היהודית", ציין שמולי. "נציגי ראש הממשלה אורבן נמצאים כעת בישראל כדי לנהל מו״מ על הנרטיב של המוזיאון החדש שיפתח בבודפשט שממעיט במעורבות ההונגרים בפשעי הנאצים בשואה. העסקה המתועבת ברורה - עבור עוד אצבע באו״ם נתניהו מעמיד למכירה לכל המרבה במחיר את האמת ההיסטורית שלנו ומתבטל בפני מכחישי שואה באירופה".
 

כאמור, גם חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין החליטה שלא לעבור לסדר היום מבלי לטפל בנושא. נחמיאס ורבין שלחה מכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אבי דיכטר, וביקשה לזמן את ראש הממשלה נתניהו לדיון דחוף של הוועדה בעניין המו"מ עם ממשלת הונגריה על המוזיאון.

"אין ממשלה אנטישמית שיכולה להיות ידידה אמיתית לישראל שהבסיס המוסרי לקיומה, בין היתר, הן מאורעות השואה, ואין אינטרס בעולם, שניתן להצדיק באמצעותו פגיעה בזיכרון השואה", אמרה נחמיאס-ורבין. "לאורך זמן זוהי פגיעה קשה לא רק בהיבט ההיסטורי אלא באינטרס הביטחוני ארוך הטווח של ישראל. עצם הנכונות לנהל בכלל משא ומתן לצורך הקמת מוזיאון שואה עם תכנים 'מעודכנים', כאלה שיהיו נוחים יותר למדינה המארחת אבל מנוגדים בתכלית למה שהתרחש, הוא פגיעה קשה ביותר בזיכרון השואה".
 

מוזיאון שואה בבודפשט

מוזיאון השואה בבודפשט (חדשות עשר)

 

אתמול נחשף בחדשות עשר מפי פקידים בכירים בירושלים כי לשכת נתניהו מנהלת בימים אלה מו"מ עם ממשלת הונגריה על התכנים שיוצגו במוזיאון שואה חדש בבודפשט שממעיט במעורבות ההונגרים בפשעי הנאצים בשואה.

בימים אלה מתחילה הממשלה הלאומנית של ויקטור אורבן בהונגריה להקים מוזיאון שואה חדש בשם "בית הגורלות". אורבן מינה היסטוריונית בשם מריה שמידט להקים את המוזיאון. שמידט, שמקורבת לאורבן ולמפלגת השלטון בהונגריה, ידועה כאחת ממובילות הניסיון ההונגרי בשנים האחרונות לשכתב את ההיסטוריה ולגבש נרטיב שממעיט במעורבותם של ההונגרים בפשעי הנאצים בשואה.
 

נתניהו

נתניהו (רויטרס)

 

פקיד ישראלי בכיר אמר כי עמדת משרד החוץ לגבי המוזיאון קשוחה מאוד וגורסת כי יש להתנגד לכל סטיה מהעובדות ההיסטוריות לגבי שואת יהודי הונגריה כפי שהן מוצגות כיום ביד ושם ובמוזיאון השואה בוושינגטון.

עם זאת, בלשכת ראש הממשלה החליטו להיכנס למו"מ עם ממשלת הונגריה בנושא תכני המוזיאון. שניים מיועציו של ראש הממשלה אורבן הגיעו לישראל בימים האחרונים וייפגשו מחר בנושא עם יועצו המדיני של נתניהו ראובן עזר.

הפקיד הבכיר אמר כי לשכת ראש הממשלה לא אימצה לחלוטין את הקו הקשוח של משרד החוץ ולא הזמינה את נציגי משרד החוץ להשתתף בשיחות עם ההונגרים. לדברי הפקיד הבכיר, קיים חשש שאותן פשרות שעשה נתניהו במקרה של החוק הפולני יבוצעו גם במקרה של המוזיאון ההונגרי.

הקהילה היהודית בהונגריה גם היא מודאגת מאוד מהמהלך של אורבן. ראש הקהילה אנדראש הייסלר הגיע השבוע לישראל לביקור חירום כדי לדון בנושא המוזיאון וכן בנושא האנטישמיות בהונגריה. הייסלר ייפגש עם יו"ר הסוכנות הרצוג, עם בכירי יד ושם ועם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בלשכת ראש הממשלה לא יפגשו אותו.

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לגבי בית הגורלות, קיים רצון של ההונגרים לייצר קונצנזוס לגבי הנרטיב כתנאי לפתיחתו. ישראל וגורמים נוספים המעורבים בנושא ממתינים להתייחסות ההונגרים המעודכנת במטרה להשיג את הקונצנזוס הרצוי".